Manipulace s mapami: Proč je Izrael na některých mapách vynecháván   
Pridal tk Úterý 26 prosinec 2017 - 06:03:39 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Mapy leteckých tras mnoha aerolinek ukazují všechny státy na světě bez ohledu na to, zda tam létají nebo ne. Ty, které to nedělají, ukazují na svých mapách pouze ta města a země, které aerolinky obsluhují. Ale některé aerolinky mají ještě selektivnější přístup a vynechávají pouze jednu zemi – Izrael.

Tímto fenoménem se zabývá nová zpráva Joela Waldfogela a Paula Vaalera — profesorů z Minnesotské univerzity. Výzkumníci prostudovali 111 světových mezinárodních aerolinek podle toho, jak zacházejí s Izraelem na svých online mapách leteckých tras. Uvádí to the Economist.

Všude kromě Blízkého východu je Izrael součástí komplexní mapy, nebo jeho zařazení závisí na tom, zda aerolinka do této země létá.

Výjimkou je Blízky východ. Zde mnoho aerolinek prostě maže jméno Izraele ze svých map leteckých tras. Dělá to například jeden z největších mezinárodních „super konektorů" Qatar Airways nebo Etihad, stejně jako menší dopravci, včetně Saudia a Kuwait Airways.

Jiné letecké společnosti se chovají chytřeji. Například Egypt Air ve své mapě Izrael zahrnuje Izrael, ale nedovoluje, aby tam skutečně létal. Lety z Káhiry do Tel Avivu zajišťuje speciálně vytvořená dceřiná společnost.

Tak proč některé letecké společnosti se svými mapami takovým způsobem manipulují? Příčinu je nutno hledat v tom, že mnoho z dotyčných dopravců je ve vlastnictví států, a mnoho z těchto států, včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Kataru, neuznává Izrael. Většina aerolinek v regionu nepřijímá cestující s izraelskými pasy, ale nikdo otevřeně nediskriminuje Židy.

Profesoři z Minnesotské univerzity vytvořili komplexní index, který zahrnuje podíl dotazů pro leteckou společnost z různých zemí (na základě vyhledávání Google) a úroveň antisemitismu v těchto zemích. Joel Waldfogel a Paul Vaaler se také podívali na to, zda dopravci nabízejí cestujícím košer stravu. Výsledky ukazují, že existuje korelace mezi vymazáním leteckou společností Izraele ze svých map, absencí košer stravy pro cestující a pravděpodobnou prevalencí antisemitismu mezi zákazníky.

Zdroj: The Economist, Sputniknews.com

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=19998
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1444 sec,0.1029 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,067kB