NATO posiluje velitelskou strukturu: opět je "na vině" Rusko   
Pridal tk Pondělí 12 únor 2018 - 06:39:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Poprvé od začátku politiky uvolnění NATO opět rozšiřuje svou velící a organizační strukturu. Dvě nová sídla budou umístěna na obou stranách Atlantiku. V reakci na "agresivní politiku Ruska" NATO zesiluje kurz na modernizaci a rozšíření svých velitelských struktur. Ne jedno, ale dvě nová ústředí plánuje NATO otevřít v nejbližší době, to vše v reakci na "agresivní politiku Ruska", píše německý list Die Welt. Předpokládá se, že nová velící střediska budou zodpovědná za provádění rychlé přepravy vojáků a zbraní.

S odvoláním se na tajnou zprávu NATO německý list uvádí, že vojenští představitelé Severoatlantické aliance vyjádřují pochybnosti o tom, zda budou spojenci schopni adekvátně a rychle reagovat na případný neočekávaný útok Ruska. Tento scénář posuzují především východní členské státy organizace.

V průběhu politiky uvolnění byla uskutečněna významná snížení organizační struktury NATO: po skončení "studené války" se stav zaměstnanců organizace snížil z 22 000 osob na 6 800 a ze tří desítek štábů, nacházejících se v různých částech světa, zůstalo jen 7.

Nyní NATO opět směřuje k rozšíření. Vedení organizace již nepovažuje stávající strukturu za dostatečnou k zajištění bezpečnosti evropských spojenců.

Připomeňme si, že dříve americký generál Joseph Dunford prohlásil, že zesílené a modernizující svůj vojenský potenciál, včetně jaderného, Rusko je největší hrozbou v Evropě. Za účelem omezení svého východního souseda již NATO rozmístilo několik tisíc vojáků v Pobaltí a Polsku.

"Potřebujeme velitelskou strukturu, která může zabezpečit potřebná vojska na potřebném místě s potřebným vybavením ve správný čas", zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Generální tajemník také uvedl, že i soukromý sektor EU musí podporovat spojenecké snahy o upevnění velitelské struktury. Podle norského politika musí civilní infrastruktura - silnice, železnice a letiště - vyhovovat vojenským požadavkům.

Jak dříve IA Regnum informovala, první nové velitelství NATO bude umístěno na základně Bundeswehru v Severním Porýní-Vestfálsku v Německu. Druhé nové velitelství bude podle německé tiskové agentury DPA umístěno v USA. To umožní zajistit leteckou a námořní přepravu mezi Severní Amerikou a Evropou přes Atlantský oceán.

Podle informací, získaných z interních zdrojů NATO, dokonce nehledě na kladný postoj Německa k politice posilování velitelských struktur, USA nezmírní své požadavky k zemi, aby bylo dosaženo minimálního limitu výdajů na obranu v rozsahu 2% HDP.

V letošním roce Německo vydá na obranu pouhých 1,24% HDP, v minulém roce tyto náklady činily 1,22% HDP. Proto i přes neustálé zvyšování rozpočtu na obranu je nepravděpodobné, že by Německo dosáhlo alespoň 1,3% do roku 2021. Experti to připisují skutečnosti, že základní hodnota HDP Německa také roste.

Další kandidáti na umístění nového velitelství NATO nejsou zatím zvažováni. Oficiální rozhodnutí má být oznámeno na zasedání ministrů obrany NATO již příští týden.

Zdroj: Nová republika vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=20515
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0659 sec,0.0278 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,034,744B