Dolar je v obležení. Čína přikazuje USA se zastavit   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 06:42:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
„Dolar je v obležení“, informují nás američtí finanční novináři agentury Bloomberg. Stěžují si na to, že finanční svět si začal všímat rozpočtového deficitu, rostoucího státního dluhu a záporného salda obchodní bilance.

Jinými slovy to znamená, že do reality finančního světa začala pronikat podezření, že „americká kontrola" (totiž světový hegemon) je ve skutečnosti nahá, a její nejzranitelnější místa jsou kryta jen zeleným papírkem s portrétem amerického prezidenta.

Poté co Trump a jeho nepřátelé z Demokratické a Republikánské strany začali projednávat rozpočet a zvětšení programu státního půjčování, bylo zřejmé, že velká část establishmentu se dohodla na jedné z klíčových otázek.

Místo Trumpem slíbeného (během volební kampaně) krácení výdajů a deficitů bylo rozhodnuto rekordně zvětšit schodek rozpočtu, rozpočtové výdaje a státní dluh.Američtí politici z různých stran a skupin zájmů se rozhodli, že zvětšení amerického státního dluhu umožní „zaplatit za všechno" a poskytne to možnost získat a nasbírat body všem účastníkům politického procesu.

Taková naprostá shoda se velmi nelíbila finančním trhům, které vědí, k jakým následkům pro dolar a ekonomiku celkem přivede strategie „uzavření" schodku za pomoci dluhů a tiskárny.

Agentura Bloomberg cituje názor Marka McCormicka, hlavního odborníka na devizy banky Toronto Dominion Bank, který se domnívá, že „perspektivy u dolaru nejsou radostné" a poukazuje na rostoucí schodky rozpočtu a obchodní výměny.

„Pokud sečteme schodky, bude velká vnější zranitelnost, co se měnového kurzu týče. Z hlediska peněžních toků momentálně se nacházíme v takové pozici, kdy zacpávat schodky se stává více problematické," oznámil McCormick. Je lehce vidět, že obavy bankovního analytika se prakticky shodují s negativními komentáři ratingové agentury Moody's, která nedávno vystoupila s varováním, že USA mohou být zbaveny svého vysokého úvěrového ratingu.

Je zapotřebí brát v úvahu, že v krátkodobém výhledu pro USA nejvíce ostrým a nepříjemným může být to, že hlavní zahraniční věřitel USA — jmenovitě Čína, ukazuje větší a větší nervozitu, spojenou s postupem Washingtonu v jeho zahraniční politické a zejména hospodářské sféře.

V hlavním zpravodajském tlampači čínské vlády — státní agentuře Sin-chua — byl publikován materiál s názvem „Americký nezodpovědný schodek ve výši bilionu dolarů stojí za pozornost". Navzdory maximálně vlídným formulacím čínské strany, v textu jsou vidět stejné obavy, na které ukazují ekonomičtí experti USA. Například Sin-chua uvádí: „Vzhledem k tomu, že vládní dluh již překročil 20 bilionů dolarů, USA míří směrem, který je opačný k tomu, čemu učí učebnice ekonomiky."

Názor čínské strany v této otázce má důležitý význam. Čína už má biliónové portfolio amerických státních dluhopisů. Navíc, od Pekingu se tradičně očekává, že bude v tomto nákupu pokračovat.

Nedávno finanční trhy byly šokovány, když začaly kolovat zprávy o tom, že Čína zmenší nebo vůbec přestane kupovat americké dluhopisy.

Po otřesech bylo teprve tehdy, když to čínská vláda oficiálně vyvrátila. I tehdy i dnes senátoři a kongresmani mluvili o tom, že v případě potřeby dluhopisy odkoupí někdo jiný v narážce pravděpodobně, na banky, které mají přístup k tiskárně. Ale podobný manévr jen zvětší tlak na dolar.

Z finančního hlediska situace vypadá docela jednoznačně a nevěstí nic dobrého pro americké hospodářství a měnu. Ale bohužel tyto ekonomické komplikace mají ještě geopolitický aspekt. Existují dva tradiční způsoby odepsání státních dluhů, které nejsou k zvládnutí. Jsou to hyperinflace a válka. Riziko spočívá v tom, že čím více se USA budou přibližovat k hyperinflačnímu scénáři, tím větší pokušení bude pro politiky představovat alternativní (vojenské) řešení ekonomických problémů.

Ivan Danilov

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=20599
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1074 sec,0.0390 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,292kB