Itálie vetovala prohlášení EU o uznání Guaida   
Pridal tk Úterý 05 únor 2019 - 03:52:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Itálie vetovala prohlášení Evropské unie o uznání Juana Guaida, předsedy venezuelského parlamentu, za dočasného prezidenta země. Uvedl to diplomatický zdroj v Bruselu. O události píší ruská média.

„Itálie na neformálním setkání ministrů zahraničních věcí EU, které se konalo ve dnech 31. ledna a 1. února v Bukurešti, vetovala prohlášení EU, které měla učinit šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Ta uvedla, že EU uzná Guaida za prezidenta, pokud nebudou organizovány nové prezidentské volby," uvedl zdroj.

Podle zdroje Evropská unie a Uruguay následně informovaly o tom, že se bude konat první ministerské zasedání Mezinárodní kontaktní skupiny pro Venezuelu. To se má uskutečnit dne 7. února v Montevideu.

V sobotu 26. ledna Německo, Francie, Španělsko, a poté také Velká Británie a Nizozemsko, prohlásily, že uznají Guaida za dočasného prezidenta, pokud nebudou ve Venezuele ohlášeny nové volby, a to do osmi dnů.

Později Evropský parlament uznal Guaida za „legitimního prozatímního prezidenta" a vyzval k podobnému rozhodnutí také země EU.

Země EU „nejsou jednotné"

Podle řady odborníků je situace ohledně prohlášení o Venezuele jen dalším důkazem toho, že členské státy EU nemají jednotný názor v otázkách zahraniční politiky.

Pierre-Emmanuel Thomann, ředitel centra geopolitických studií Eurocontinent, poznamenal, že se země EU snaží najít společnou řeč s USA a ukázat, že transatlantické partnerství funguje. Podle něj za tím však stojí touha skrýt existenci hlubokých rozdílů v otázkách zahraniční politiky EU, stejně jako to, že Evropané nemají společnou geopolitickou vizi o zájmech EU.

Ve Venezuele od 21. ledna probíhají masové protesty proti současnému úřadujícímu prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Současně s tím se Juan Guaidó sám prohlásil za prozatímního prezidenta země.

Guaida podpořily země jako USA, Brazílie, Kanada, Argentina, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru, Gruzie, Albánie a řada dalších zemí.

Nicolás Maduro označil svého oponenta Guaido za „loutku z Washingtonu". Moskva jeho postoj sdílí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že je Rusko připraveno pomoci legitimnímu prezidentovi a opozici s navázáním dialogu.

Madura kromě Ruska podpořila také Čína, Turecko a několik dalších zemí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/kCHS

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=23874
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1258 sec,0.0606 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,319kB