Trhliny transatlantické aliance USA - Evropa se prohlubují   
Pridal tk Čtvrtek 14 březen 2019 - 03:56:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
V poslední době se zpráva o tom, že EU již neudělí bezvízový styk americkým turistům, stala horkým tématem v americkém i evropském mediálním zpravodajství. V reakci na to Evropská unie prohlásila, že evropský informační a autorizační systém (ETIAS) je pouze institutem pro rutinní kontrolu pro mezinárodní turisty, včetně Spojených států, což má za cíl dále eliminovat skrytá nebezpečí, jako je nelegální přistěhovalectví a terorismus.

V posledních letech se rozporuplnosti a rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou v oblasti obchodní politiky, bezpečnosti NATO, evropské integrace, uprchlických a imigračních politik a globálního řízení staly významnějšími. Například Spojené státy vyžadují, aby spojenci NATO zvýšili vojenské výdaje na konci letošního roku, jinak by to oslabilo podporu v obraně. Ve stejné době Spojené státy právě postupují plán s názvem Zvýšení poplatků o 50%, které požadují po zemích s americkou vojenskou přítomností zaplatit plné náklady americké armády a další bonus ve výši 50% celkových nákladů. Podle tohoto výpočtu pro země s americkou vojenskou přítomností, a to včetně Německa, výdaje v dané oblasti budou 4krát až 5krát vyšší než běžné výdaje. Tváří v tvář akce USA navrhli francouzský prezident Emmanuel Macron a poté německá kancléřka Angela Merkelová vybudování skutečné evropské armády, aby se EU zbavila závislosti na Spojených státech.

V oblasti obchodu v návaznosti na tarif uvalený na dovážené výrobky z oceli a hliníku z EU dne 1. června loňského roku navrhlo americké ministerstvo obchodu v únoru letošního roku uložení sazby na dovážená auta z EU, a to 25%. V reakci na to EU reagovala prudce a obviňovala Spojené státy, že tímto krokem nutí EU, aby učinila ústupky v obchodních jednáních, a pokud toto bude provedeno, bude EU přijímat odvetná opatření.

Americko-evropská transatlantická aliance existuje již téměř 70 let, ale v současné době mezera mezi transatlantickými spojenci je stále větší a větší a trhliny jsou stále hlubší a hlubší. Země rozvíjejících se trhů a velké množství rozvojových zemí se v současnosti rychle rozvíjí, jejich mezinárodní vliv se neustále zvyšuje a světové geopolitické centrum se pohybuje směrem na východ. V konfrontaci s novými změnami se Spojené státy začaly vzdávat globalizace, a místo toho, zdůrazňují americkou prioritu. Avšak EU je přesvědčena, že mezinárodní institucionální uspořádání a systém mnohostrannosti vytvořený po druhé světové válce je v jejich vlastním zájmu a proto musí být zachován.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24194
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0966 sec,0.0395 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,067kB