Dojde k boji o Golanské výšiny za íránské účasti?   
Pridal tk Pátek 29 březen 2019 - 03:39:30 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Prezident USA Donald Trump podepsal 25. března dokument o uznání izraelské suverenity nad Golanskými výšinami ze strany USA. Slavnostní podepsání se konalo ve Washingtonu za přítomnosti Benjamina Netanjahua. Během schůzky s izraelským premiérem projednali s Trumpem také otázku nátlaku na Írán.

Když došlo k prvnímu arabsko-izraelskému konfliktu, který měl za následek okupaci Golanských výšin Izraelem v důsledku šestidenní války, a později také ve válce Soudného dne v roce 1973, neprojevil Írán, kde vládl tenkrát šáh, žádné sympatie vůči svým arabským sousedům a nehodlal hájit jejich zájmy proti Izraeli. Izrael byl pro Írán strategickým obchodním partnerem, kterého nechtěl ztratit kvůli zájmům arabských sousedů.

Časy se ale změnily: Izrael, který byl přítelem šáhova Íránu, se pro Íránskou islámskou republiku změnil od roku 1979 v nepřátelský stát. Dnes, když jsou íránské vojenské síly přítomné v Sýrii, bude íránský scénář odlišný od toho z roku 1973. Budou Golanské výšiny příčinou nové války Soudného dne, do které se zapojí tentokrát Írán?

Hossein Royvaran, íránský politolog, profesor Teheránské univerzity, expert na Střední Východ a arabské státy, bývalý šéf regionální pobočky státní íránské televizní a rozhlasové společnosti v Bejrútu, řekl v komentáři k nynější situaci s Golanskými výšinami, že protizákonné chování Trumpa může špatně dopadnout jak pro Izrael, tak samotné USA.

„Aktivity USA svědčí o tom, že tato země zná jenom ‚zákon džungle.‘ Golanské výšiny jsou podle rezoluce RB OSN č. 242 a 338 syrské území, jež bylo protizákonně okupováno Izraelem. A skutečnost, že USA uznaly pod záminkou boje s Íránem a v rozporu s mezinárodním právem toto území (okupované) za část Izraele, svědčí o tom, že neuznávají dokonce rezoluce, které samy podepsaly. Tato nevěrnost (vlastním slibům) a porušení mezinárodního práva způsobí v regionu ještě větší napětí, protizákonnost a chaos. Tato protizákonnost se může nakonec obrátit proti samotným USA a Izraeli. Dnes vznikl mezinárodní svazek států proti Izraeli a protizákonným akcím USA (včetně toho, co se týče uznání Jeruzalému hlavním městem židovského státu). Trumpa podpořilo pouze několik zemí. Svědčí to o politické izolaci USA a nerespektování jejich akcí na mezinárodní úrovni,“ řekl.

Expert nevyloučil, že může být zahájena vojenská operace s cílem osvobození Golanských výšin od izraelské okupace, ale nejen ze strany Sýrie, nýbrž celého koaličního bloku, ve kterém Írán bude postupovat spolu s Frontou odporu: „Pro Sýrii není dnes vhodný čas na novou válku Soudného dne. Tato země ještě zápasí s řadou problémů: na východě od řeky Eufrat, v provincii Idlib, některé okresy v Aleppu jsou zatím obsazeny ozbrojenci teroristických oddílů, Američané také zatím neopustili Sýrii. Žádná okupace ale nemůže být věčná a válka vyloučena není. Jakmile získá Sýrie sílu a bude pokládat existující situaci za vhodnou (pro válečné akce), dokáže dobýt své území zpět. Írán a Fronta odporu (Hizballáh a HAMAS) budou přitom bojovat spolu se Sýrií v každé válce proti Izraeli.“

Zdroj: https://sptnkne.ws/mcht

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24324
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1590 sec,0.1015 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,191kB