Jak se herec a uctívatel svých kořenů Zelenskyj stal favoritem prezidentských voleb   
Pridal tk Čtvrtek 04 duben 2019 - 04:34:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Herec a bavič Volodymyr Zelenskyj postoupil do druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině s předběžným výsledkem 30,23 %. Jisté vítezství kandidáta, který je jedním z nejúspěšnějších komiků, vyvolalo překvapení a rozrušení. Novináři zjistili, čím mladý politik získal značnou přízeň voličů.

O možné účasti Zelenského v prezidentských volbách se spekulovalo již od roku 2016. Avšak politické ambice si Zelenskyj nejprve vyzkoušel na televizní obrazovce v seriálu Sluha národu s téměř prorockým heslem „Příběh budoucího prezidenta Ukrajiny“. Dá se říct, že si svou novou možnou funkci doslova „zahřál dopředu“.

Humoristický pořad je o příběhu středoškolského učitele dějin, který díky virálnímu videu na Youtube získal přízeň voličů a na základě legračního podnětu svých studentů vyhrál volby na Ukrajině. Pořad má tři série a točil se od roku 2015.
Vtipný příběh obyčejného středoškolského učitele se zalíbil nejen na Ukrajině. Sluha národu získal ocenění na mezinárodní soutěži v USA WorldFest Remi Award, kde vyhrál ve dvou kategoriích, byl mimo jiné oceněn i na televizních soutěžích v Německu, v Jižní Koreji a byl nominován na Soul International Drama Awards.

Po celosvětové popularitě pořadu bylo v roce 2017 rozhodnuto o založení politické strany pod stejným názvem. Nicméně do konce minulého roku Zelenskyj tvrdil, že zatím nemá o svých politických ambicích rozhodnuto. Překvapení přišlo během Silvestrovské noci, kdy herec v novoročním pozdravu na Youtube oznámil, že se hodlá ucházet o funkci prezidenta Ukrajiny. Nebyla náhoda ani ta skutečnost, že své oznámení načasoval ve stejnou dobu, kdy současný prezident Ukrajiny Petro Porošenko pronášel novoroční projev.

Rychlá a samostatná kariéra televizního komika

Jeho rychle stoupající popularita a talent mu přinesly v letech 2009 až 2016 role v několika společných rusko-ukrajinských projektech, například Láska ve velkém městě, 8 prvních rande, Pracovní románek, Naše časy a pořad Dohazovač (Ukrajina).

Osvědčený showman vedl v roce 2005 také televizní pořad o vaření Kapitán Kuk a založil vlastní pořad Večerní kvartál, jehož scénáristou, režisérem a hercem doposud byl. Jeho humoristický tým se zapojil do projektu Studio Kvartál 95, který založil několik úspěšných televizních a filmových projektů na Ukrajině. Studio Kvartál 95 lze připodobit i humoristickému show Partička na televizi Prima.

Politickou satiru umí aplikovat i vůči současnému prezidentovi a zároveň se umí vysmát i sám sobě. Jedno z videí, ve kterém hraje Porošenka, nasbíralo dokonce 10 milionů shlédnutí. V dalším populárním videu připravil Zelenský scénář o izraelské klinice v Oděse, která má kolem 6,6 milionů shlédnutí.
Na webových stránkách Studia Kvartál 95 je uvedeno, že jednou ze silných vlastností Zelenského je jeho okouzlující „chraplavý hlas“, po kterém ženy blázní a kterým je dokonce na Ukrajině namluven medvídek Paddington ze slavného animovaného filmu.

Sníval o kariéře diplomata

Komediemi a herectvím žije Zelenskyj už od svého mládí. Svůj zájem realizoval už na vysoké škole, kde působil v humoristickém Klubu vtipných a pohotových (KaVeEn) za město Krivoj Rog, jehož tým se na Ukrajině v roce 1997 stal vítězem. Tento úspěch ho přiměl k založení vlastního týmu pod názvem „Kvartál 95“, který se účastnil hlavní ligy humoristické soutěže v Moskvě, kde se Zelenskyj se svými parťáky na 4 roky zabydlel a zároveň pravidelně cestoval na představení v rusky mluvicích zemích.

Kromě mnoha úspěchů na televizním a filmovém plátně má kandidát na funkci prezidenta i pozoruhodnou akademickou biografii. Je absolventem gymnázia se zaměřením na angličtinu. Už na střední škole byl účastníkem hereckého kroužku, hrál na klavír, věnoval se společenskému tanci. Nadaný mladík v 16 letech dokonce získal grant na studium v Izraeli, ale jeho otec se postavil proti vycestování syna do zahraničí. Zelenskyj pochází z technické rodiny. Jeho maminka je inženýrka a otec je profesor a vedoucí katedry kybernetiky a jedním ze zakladatelů velkého důlního a zpracovatelského závodu v Mongolsku, kde celá rodina Zelenských bydlela po dobu 4 let.

Své kořeny Zelenskyj ctí a na Youtube v pořadu s Dmitrijem Gordonem zminíl, že je vděčný svému rodišti na Ukrajině: „Za všechno, čeho jsem v životě dosáhl, jsem vděčný svému rodnému městu Krivoj Rog. Jsem vděčný, že mě rodiče nikam neodvezli, zůstali na tomto městě, kde jsou pohřbeni i naši předkové… Člověk musí jít k hrobce s květinami, člověk musí žít a umírat tam, kde se narodil,“ prozradil herec.

Kdysi Zelenskyj sníval o kariéře diplomata a chtěl studovat na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. Kromě solidního akademického pozadí se na střední škole setkal i se svou budoucí manželkou, která s ním společně působí jako scenáristka. Nakonec vysokoškolské vzdělání a titul právníka získal na Ukrajině, je absolventem Kijevské státní ekonomické univerzity. Kromě povinné vysokoškolské praxe však ve svém oboru nikdy nepracoval.

Zelenskyj není jediným komikem v politice

Změna povolání z herce Zelenského na vlivného politika zdaleka není unikátním případem ve světové politice. Podle portálu vz.ru se v Guatemale prezident Jimmy Morales dostal do čela státu v roce 2016 díky úspěšné kariéře producenta a vedoucího komediálního pořadu. Provozuje konzervativní politiku s úctou ke katolicizmu a svůj směr koordinuje se sousedními Spojenými státy, kterým vyslovuje podporu.

Premiérem Slovinska je od roku 2018 herec a politik Marjan Šarec, který svou kariéru začínal také jako parodista a politický satirik. Jeho vizitkou se v televizi stala role nevrlého obyvatele slovinské provincie, kterou ale po zahájeni politické funkce musel opustit. Kritiku nízké důvěryhodnosti jeho předchozích zkušeností oponuje tvrzením, že politiku bere naprosto vážně. Hlava administrace v arménském Jerevanu je Ajk Marutjan, bývalý scénárista a režisér komediálních projektů v arménské televizi. Primátorem islandského Reykjavíku byl od roku 2010 do roku 2014 humorista a komik Jón Gnarr, který se voleb účastnil z legrace, ale ke svému překvapení je vyhrál. Povedlo se mu společně s týmem odborníků provést řadu důležitých a prospěšných změn ve městě.

Jsou politická vítezství úspěšných herců novou tendencí, prozrazující přání obyvatel nových tváří v politice a možnost volby na základě záliby k dobrému vtipu? O dalším vývoji kolem ukrajinských voleb se dozvíme ve 2. kole, které proběhne 21. března.

Tatjana Naronskaja

Zdroj: https://sptnkne.ws/meHs
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24371
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0737 sec,0.0330 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:987,448B