Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl zatčen na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně   
Pridal tk Pátek 12 duben 2019 - 03:49:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Britská policie zatkla zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Byl vzat do vazby v centru Londýna. Jak oznámil ekvádorský prezident, Ekvádor odmítl Assange poskytnout azyl.

„47letý Julian Assange byl dnes ve čtvrtek 11. dubna zatčen pracovníky Metropolitní policie ve velvyslanectví Ekvádoru na základě příkazu, který byl vydán 29. června 2012 soudem ve Westminsteru za to, že se Assange nedostavil k soudu,“ uvádí policie.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno prostřednictvím svého Twitteru oznámil, že jeho země odvolává Assange azyl za jeho údajné opakované porušování mezinárodních úmluv a denních pravidel. Moreno později dodal, že Londýn Ekvádoru zaručil, že zakladatel WikiLeaks nebude vydán do země s trestem smrti.

Média informují, že Assange „neopustil velvyslanectví“, ekvádorský velvyslanec pozval policii dovnitř.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt poděkoval Morenovi za tento krok.

Se stejným prohlášením vystoupil i ministr pro záležitosti Evropy a Ameriky Alan Duncan.

„Je to zcela správné, že Assange stane před soudem ve Velké Británii. Soud rozhodne, co bude dál… Dnešní události jsou výsledkem velkého dialogu mezi oběma stranami,“ uvádí se v prohlášení Duncana.

Agentura Svenska Dagbladet s odvoláním na zástupce švédského státního zastupitelství informovala, že prokuratura země zvažuje možnost obnovení vyšetřování proti Assange na základě obvinění ze znásilnění.

„Probíráme tuto otázku a oznámíme naše rozhodnutí později,“ řekl Karl Jigland, mluvčí prokuratury.

Scotland Yard potvrdil, že Assange byl zatčen také na žádost USA. Dříve o tom promluvil právník zakladatele WikiLeaks.

„Assange byl zatčen v souvislosti s americkou žádostí o vydání a „spiknutí s Chelsea Manningovou“ za zveřejnění válečných protokolů z Iráku, Cablegatu, afghánských válečných protokolů, přesněji za pronásledování, za něž mu byl udělen azyl v roce 2012 v rámci úmluvy o uprchlících z roku 1951,“ uvádí se na Twitteru WikiLeaks

Ministerstvo zahraničí informovalo, že ekvádorské občanství Assange bylo pozastaveno.

Assange byl nakonec odsouzen za porušení podmínek propuštění na kauci. Příští jednání o jeho případu se bude konat 2. května, do té doby zůstane ve vazbě.

Kauza Assange

Assange se proslavil množstvím publikací, včetně o amerických vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku a o podmínkách, ve kterých přebývají vězni v Guantanamu.

Když se o Assange začaly zajímat americké úřady, zakladatel WikiLeaks přijel v roce 2010 do Švédska, kde chtěl získat ochranu. Následně byl obviněn ze sexuálních trestných činů, které Assange popírá.

Švédský soud jej prohlásil za mezinárodně hledanou osobu, pak byl Assange zadržen v Londýně, ale propuštěn na kauci. Od roku 2012 se Assange schovával v ekvádorském velvyslanectví v britském hlavním městě.

V říjnu loňského roku velvyslanectví navrhlo Assange pravidla chování a komunikace, která řídila způsob návštěv, komunikaci s třetími osobami a poskytování lékařské péče.

Portál WikiLeaks 5. dubna s odkazem na vysoce postavený zdroj v Ekvádoru uvedl, že v nejbližších hodinách nebo dnech bude Assange vyhoštěn z velvyslanectví. Jako záminka mohl být použit korupční skandál se zahraničními papíry týkající se prezidenta Ekvádoru.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mjrw

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24433
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2718 sec,0.2155 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,188kB