Dotace z vašich daní!   
Pridal tk Úterý 23 duben 2019 - 14:15:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Závěr dokumentu ZDF a rozhovoru s dokumentaristkou je víc než šokující.

Z Bruselu plyne každý rok kolem 150 miliard eur do členských států. Nedochází skoro k žádné kontrole, jak jsou tyto peníze využívány. V zemích jako je Madarsko, Česko nebo Rumunsko se hodně peněz ztratí v kapsách mocenské elity.

Škodí peníze z EU demokracii? Evropské dotace v některých zemích vedou k zhoršování demokracie.

Snadné podvádění. Jak se ztrácí evropské peníze ve východní Evropě: Tři země, tři muži, třikrát u moci díky evropským penězům. Česko, Madarsko a Rumunsko mají něco společného. Dostávají miliardy z Bruselu. Jejich mocní využívají tyto peníze pro svoje vlastní účely, často v rozporu se základními evropskými hodnotami. Tak jako Andrej Babiš, premier a jeden z nejbohatších lidí v zemi.

Andrej Babiš má dvě role. Jako předseda vlády vytváří rámcová pravidla, jako podnikatel jich pak využívá. Úspěšně, jak jsme se přesvědčili v supermarketu. Prakticky všechny potraviny byly z Agrofertu. Babiš je za mnoha firmami a EU tyto podporuje miliony euro.

Lukáš Wagenknecht,dříve babišův náměstek na ministertvu financí. Dnes je v opozici a pozoruje, jak Babiš od doby, co je ve vládě, mění pravidla tak, aby vyhovovala jeho firemnímu imperiu. Pro něj je obchod víc než politika. To nejnebezpečnější je jeho moc měnit zákony a pravidla. Dřív na ně neměl vliv, a proto byl přistižen při podvodu. Ještě jako podnikatel byl zapleten do skandálu s podvodem. Hotel Čapí hnízdo dostal z EU dotaci kolem 1,6 milionů euro. Předstíral, že hotel je nezávislá malá firma. Ve skutečnosti Hnízdo patřilo jeho obrovskému imperiu Agrofert. Agrofertu patří stovky do sebe navzájem propojených firem. Babišovi se proto říká český Trump. Mezitím sice převedl firmy do svěřeneckého fondu, ale on sám je stále jediný /!/ zapsaný příjemce. ZDF se podařilo zjistit, že od doby, co je Babiš ve vládě, se evropské dotace pro jeho firmy skoro zdvojnásobily /!/. Velké firmy dostávaly stále více peněz z prostředků, které EU určila původně pro malé /!/ podnikatele. Jeho firmy patřily opakovaně k nejúspěšnějším žadatelům. Kolem 3,7 milionů euro pro industriální pekárnu Penam. Přesně tolik i pro výrobnu drůbežího masa Vodnanská drůbež. Kolem 3,6 milionů euro pro výrobce takzvaných "salámů" Kostelecké uzeniny. Všechno legálně, protože Babiš zajistil, aby se změnila pravidla.

Aktivista Milan Eibl- "Agrofert je velmi úspěšný, vydělává hodně peněz a strana ANO je velká strana díky Agrofertu. Bez Agrofertu by ta strana neexistovala". Eibl pracuje pro Transparency international, varuje před spoustou lidí z Agrofertu na českých vládních místech. Bojí se, že republika se stává vazalem této firmy. "Stáváme se svědky únosu státu. Babiš a jemu spříznění lidé jsou u mocenských pák. Jejich strategií je v institucích nerozhodovat logicky správně, ale podle jejich osobních kriterií. Být vždy loajální Babišovi." Na opakované dotazy novinářů se Babiš odmítal vyjádřit k tomu, oddělí-li obchod od politiky. O přísnějších kontrolách či více pravomocech pro Brusel nechce ani slyšet. Proč asi?

Babiš v EU: "My si představujeme jiné rozdělení evropských peněz. V žádném případě nebudeme akceptovat méně prostředků z EU. My bychom měli rozhodovat o tom, jak ty peníze použijeme."

Kdo vlastně rozhoduje o evropských penězích- kolem 150 miliard euro ročně? Národní státy kontrolují především samy sebe. Úřad proti podvodům OLAF má jen 200 vyšetřovatelů. Pro více nemá komisař pro rozpočet EU od členských států prostředky.

Gunter Oetinger platby Agrofertu zmrazil, dokud se Babiš nerozhodne - politika nebo obchod. G. Oetinger:" Veřejní činitelé se musí konfliktu zájmu vyhnout. To platí pro komisaře, ministry i předsedy vlády. A to budeme vyžadovat. Ale realita je, že v Česku se nadále vyplácí . Národní úřady dále vyplácejí. Já nemůžu ministrovi zakázat co má dělat. Ale jestli poté od nás dostane peníze, je naše záležitost. To znamená, že český danový poplatník poté nese důsledky za obchody svého předsedy vlády. To se může stát, my nejsme dohled nad národními ministerstvy."

Dle Wikipedie je ZDF jednou z největších televizních společností v Evropě. Z toho plynou přísná profesionální a etická pravidla pro její novináře. Je absurdní, že český premier zpochybnuje jejich serioznost.

Německá dokumentaristka: "Evropská komise zastavila dotace koncernu Agrofert. V ČR mě překvapilo, co všechno je ještě legální. Od doby, kdy Babiš zastává politické funkce, se pravidla změnila v prospěch větších podniků, což konstatoval i český Nejvyšší kontrolní úřad /!/. Překvapilo mě, že české úřady nadále vyplácejí /!/ dotace, ačkoli je EU zastavila /!/. Nejzajímavější je, jak nepokrytě Babiš na jedné straně kritizuje Brusel za jeho výrazné vměšování a na druhé straně se za jeho vlády mění pravidla vyplácení-navzdory protestu Evropské komise /!/. Babiš také požaduje, aby Česko z větší míry se samo rozhodovalo o tom, jak se peníze z EU budou rozdělovat. Přitom národní státy už ted mají rozhodující slovo a koncern Agrofert na tom vydělává. Babiš se rozhovoru s námi stále vyhýbal." Proč asi?

V Německu by bylo nemožné, aby nějaký obchodník s tak rozsáhlými zájmy ve vlastní zemi byl zvolen do politické funkce.

Opravdu vám nevadí, že místo evropských dotací zneužívá daně nás všech pro svoje megafirmy? Nebyl toto důvod, proč soudružka Hitlerová vzala peníze z privatizačních fondů, které ležely téměř třicet let, kde běžely úroky a šlo o rezervu na horší časy- krize, povodně atd. ?

Miroslav Petr

Zdroj- Dokument německé veřejnoprávní televize ZDF.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24513
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1350 sec,0.0692 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,267kB