Střípky z Kazachstánu   
Pridal tk Úterý 09 červenec 2019 - 02:25:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Jeden měsíc po mimořádných prezidentských volbách v Republice Kazachstán (RK) 9.6, které splnily očekávané prognózy, je s ohledem na dynamiku změn ve světě, v Evropě, Centrální Asii a bezprostředním sousedství V4 právě postavené do rohu, dostatečná doba k první reflexi výsledků a konání nového prezidenta (Kasym-ŽomartKemelevič) Tokajeva a současně prvnímu předběžnému srovnání výsledku a konání prezidenta Zelenského. Srovnání výsledků bude předmětem druhé části příspěvku.

Z historického hlediska představují mimořádné volby prezidenta RK bezprecedentní událost. Lokálně ji charakterizovala politická konkurence, množství kandidátů a snaha liberálních demokratů změnit politický kurs. Politickou konkurenci oživila první dáma – kandidátka na prezidenta v historii RK, předvolební debaty. Debat se účastnil i představitel opozičního vlasteneckého hnutí Kazachstánu s 20-ti letou politickou zkušeností, novinář Amirzhan Kosanov. Množství kandidátů umožnilo pestrobarevnost předvolební kampaně a samotných voleb. Kromě toho kampaň nabídla všem, kdo chtěl nebo se účastnil voleb možnost uslyšet a představit si širokou škálu trendů, výzev a přístupu k jejich řešení. To je důležitý aspekt, protože RK se nachází v centru uragánu změn. Ty ovlivní a budou mít následky v sousedních státech a regionu a samozřejmě ovlivní i vztah mezi nimi a trojicí velmocí: RF, ČLR a USA.

Z různých veřejně dostupných zahraničních informačních pramenů jsem obdržel přesvědčení, že různorodost, konkurence, volební proces a občanská aktivita, nehledě na narušení průběhu voleb (především v Nur-Sultaně a Almaty), která jsou vlastní liberální demokracii v mnohých případech vědomě ignorující zákony, zaujala pozorovatele voleb různých států, politických směrů a přesvědčení. Přidám li k posouzení vysokou účast ve volbách, kterou mimo jiné ovlivňují všeobecná tendence k nízké účasti prakticky ve všech současných demokraciích, měkká politizace kazašské veřejnosti, zvětšené uvědomění si důležitosti každého volebního hlasu pro budoucnost republiky a v neposlední řadě reakci vítěze voleb Tokajeva, včetně návrhu na založení speciálního Výboru důvěry veřejnosti (dobře doplňující roli již několik existujícího Shromáždění národů Kazachstánu), je možné označit průběh a výsledek voleb nejenom překvapením, ale i důkazem pro budoucí analýzy a srovnání. To i proto, že zahraniční pozorovatelé ani opozice, která popřála k vítězství Tokajevovi, nezpochybnily volby a jejich výsledek. To mi dovoluje konstatovat, že máme co dělat se symbolem evoluce demokratických procesů s kazašskou charakteristickou, s formálním koncem transformace moci v RK a v neposlední řadě s novým měřítkem volební kampaně a výběru kandidátů do Parlamentu RK. Výsledek voleb v roce 2021 se bude měřit i podle úspěšnosti konání a realizace příkazů prezidenta Tokajeva. Ten se nechal slyšet na tiskové konferenci tím, co neslyšíme a nevidíme ve formě spolupráce s opozicí v české kotlině, na Ukrajině a jinde: Mohou existovat různé názory, ale máme jeden národ. Různé názory, ale jeden národ.

Pro doplnění a druhou část příspěvku (krátké srovnání RK s Ukrajinou a Řeckem) uvádím několik skutečností, týkající se konání prezidenta Tokajeva po zvolení. 1) Rozhodnutí ředitele informačně – analytického centra Národní akademie pro vzdělání Anara Tastanova z 23. Května, obnovit tzv. učebně – výrobní kombináty (УПК) pro žáky a žákyně základních škol platí a bude realizováno. 2) Vývoj, rozvoj, funkce a marketing exportu (ne přírodních zdrojů) byly 4.7 transferovány z Ministerstva průmyslu a infrastruktury do nového Ministerstva obchodu a integrace. Vláda RK musí realizovat příkaz prezidenta Tokajeva z 17.6. Příkaz obsahuje mimo jiné požadavek na ministerstvo vykonávat funkce v oblasti technické regulace, standardizace a zabezpečení jednotného hodnocení a měření. Komise Madžilise (dolní komora Parlamentu) již odsouhlasila kandidaturu na funkci ministra: Bachyt Sultanov. 3) Po čtyřech měsících ve funkci poradce prezidenta byl 5.7 uvolněn Eržan Žalbakovič (1969), absolvent Univerzity Al-Farabi v Almaty se specializací Historie politiky.

V kontextu specializace ex-poradce prezidenta se nachází ústava RK, volba a požadavky na prezidenta. Tím se může stát každý občan RK starší 40 let bez ohledu na národnost a etnickou příslušnost, může být narozen v jiném státě, vyznávat nebo nevyznávat víru, nesmí ale být příslušníkem žádného kultu. Kandidát na prezidenta RK musí být státním příslušníkem RK, žít v RK minimálně 15 let, musí ovládat státní jazyk (kazachštinu) a nemít problémy se splácením úvěrů.

V předvečer oslav Dne hlavního města (6.7), poprvé Nur –Sultan obdrželo prezidentské vyznamenání 27 výtečníků – absolventů vojenských učilišť a akademií RK. Vyznamenání, které má svůj význam i v kontextu nedávného výbuchu ve vojenském skladu v Arysa, v kontextu sociální politiky, obsahující přidělení 3 tisíc bytů mladým pracujícím Kazachům (v Almaty, Nur-Sultanu a Šymkentu) a v neposlední řadě i s nově uzákoněným Dnem pracujících v médiích, se uděluje každoročně ve spojení s oslavami Dne hlavního města během vztyčování státní vlajky. Státní svátek se datuje od roku 2009 po předchozí právní úpravě 18. 6. 2008. Název hlavního města v překladu z arabštiny znamená nur světlo a sultan moc, autoritu. V tomto roce byl rozpočet na oslavu Dne hlavního města 3x menší, a počet programů se zmenšil z obvyklých 300 v minulosti na 100 v tomto roce.

Střípky událostí a volně vybraných příkladů bezodkladného konání prezidenta Tokajeva umožňují přesvědčivé srovnání s volbou a konáním nového prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského všem zájemcům o historii prezidentských voleb a politiku, nejenom v kontextu třicetileté historie obou států po rozpadu SSSR, ale i v kontextu národnostních, religiózních a v neposlední řadě hodnotových rozdílů. První kroky prezidenta RK Tokajeva indikují, že zná historii, ví o kořeni a obsahu slova Res publica, uctívá vzdělání a bude dělat vše pro vyrovnané sousedské vztahy. Více si nelze v dané chvíli ani přát. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25230
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1140 sec,0.0459 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,322kB