Evropské banky pracují nad PEPSI. O co jde?   
Pridal tk Čtvrtek 07 listopad 2019 - 05:48:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
V Evropě může vzniknout vlastní platební systém, který má oslabit pozice Visy, Mastercard a dalších cizích technologických monopolistů. Informují o tom noviny The Brussels Times.

Noviny píšou, že nad vytvořením celoevropského platebního systému pracuje 20 evropských bank. PEPSI (Pan-European Payment System Initiative) se má zaměřovat na jakékoli typy bezhotovostních plateb.

Podle anonymního zdroje z francouzského bankovního sektoru, jehož slova se uvádějí, má iniciativa vytvoření PEPSI především politické kořeny, než že by šlo jenom o technickou stranu věci. Uvádí se, že již v roce 2017 Evropská centrální banka vyjádřila znepokojenost nad svrchovaností plateb a uváděla, že bude příznivě vnímat probírání tohoto tématu.

Dříve k vytvoření vlastního platebního systému evropské státy vyzval Burkhard Balz, člen výkonné rady německé centrální banky. Podle něj nelze lhostejně vnímat skutečnost, že z evropských bank se stávají jen zpracovatelé plateb, když takové společnosti jako Apple, Google, PayPal či Amazon se dostávají do prvních řad ve vztazích s klienty.

Mezinárodní trend

Objevení iniciativy vytvoření alternativního platebního systému není novou věcí. V letošním květnu o takových plánech informoval bankovní regulátor Venezuely SUDEBAN. Tento krok byl vyvolán sankcemi uvalenými proti zemi ze strany Spojených států. Provozu mezinárodních systému debetních a kreditních karet se ovšem země nevzdala.

Předpokládá se, že by platební operace mohly probíhat pomocí mobilní aplikace nezávislé na národní měně zákazníka.

V roce 2015 spustila vlastní platební systém MIR Ruská federace. Učinila tak poté, co Visa a Mastercard odmítly spolupráci s několika bankami země na pozadí amerických sankcí.

Velmi silné pozice na vnitřním trhu své země mají čínské platební systémy. Podle novin The South China Morning Post přes 90 % všech transakcí pomocí platebních karet v Číně probíhá přes UnionPay. Zahraniční poskytovatelé plateb také čelí na čínském trhu duopolu Alipay a WeChat Pay, kdy každý z nich má zhruba 50% podíl v oblasti mobilních plateb.

Zdroj: The Brussels Times, Sputniknews

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26314
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1337 sec,0.0627 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,249kB