USA by mohly přestat poskytovat finanční podporu WTO   
Pridal tk Středa 13 listopad 2019 - 06:08:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Spojené státy americké by mohly přestat poskytovat finanční pomoc Světové obchodní organizaci (WTO). Informovala o tom agentura Bloomberg, která se odkazovala na zdroj a dokument WTO.

Ve zprávě z 22. listopadu se uvádí, že mají Spojené státy v plánu učinit prohlášení o „systémových problémech týkajících se plateb členům odvolacího orgánu“.

Dané prohlášení Spojených států tak ohrožuje fungování Světové obchodní organizace. Podle agentury totiž USA investují do ročního rozpočtu WTO, ve srovnání s ostatními zeměmi, největší částku. V roce 2019 Spojené státy organizaci údajně přispěly 22,7 milionu franků (asi 22,8 milionu amerických dolarů).

„Pokud USA jednostranně přestanou s financováním, mohlo by to ohrozit fungování WTO a donutit země, aby přehodnotily svou závislost na organizaci,“ uvádí se ve zprávě.

Zároveň se poznamenává, že by Spojené státy mohou zastavit financování již začátkem příštího roku. Uvádí se, že daná organizace musí do 31. prosince přijmout rozpočtový plán na období 2020 až 2021.

Kromě toho se v dokumentu WTO uvádí, že takový krok ze strany Spojených států je jakousi formou eskalace konfliktu s organizací. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se domnívá, že systém řešení sporů WTO porušuje suverénní práva státu. Kromě toho Spojené státy obviňují Světovou obchodní organizaci z toho, že za poslední dvě desetiletí umožnila zvýšení ekonomického vlivu Číny.

Lídři G20 oznámili, že je potřeba reforma WTO

Spojené státy využijí všechny právní prostředky, aby zabránily udělení úlevy v rámci WTO státům, které se prohlásily za rozvojové, zejména Číně.

Kromě toho má Washington v úmyslu neuznat některé ekonomiky za rozvojové, pokud americké orgány považují tento status za nezasloužený.

Americký prezident zdůraznil, že „Světová obchodní organizace potřebuje reformu“, a bez tohoto „nebude schopna uspokojit potřeby pracovníků a podniků“.

„Potřeba reformy mezinárodních hospodářských institucí není jen problémem pro Spojené státy, ale také pro všechny země, které se účastní světového trhu. Pokud jde o WTO, neexistuje žádná naděje na pokrok v řešení tohoto problému, dokud nebudou nejvyspělejší země světa připraveny přijmout všechny závazky související s členstvím ve WTO,“ řekl Trump.

Světová obchodní organizace

WTO je mezinárodní organizace, která vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu. Sídlo této organizace je v Ženevě. Hlavním úkolem Světové obchodní organizace je rovnost v rámci otevřeného trhu. WTO se členským státům poskytnout mechanismus, s jehož pomocí mohou státy redukovat obchodní bariéry.

Členem WTO je celkem 164 států. EU je od roku 1995 v rámci WTO samostatným subjektem, který zastupuje všech 28 členských států, a to prostřednictvím Evropské komise. Od roku 2004, respektive 2005, je tedy členem i Česko.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Avbb

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26369
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1104 sec,0.0295 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,287kB