Slovensko a Maďarsko uzavřely dohodu: V případě plynové krize si pomůžou   
Pridal tk Úterý 26 listopad 2019 - 06:59:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Slovensko a Maďarsko v pondělí uzavřely dohodu, na jejímž základě si v případě budoucí plynové krize vzájemně pomohou. Informoval o tom ministr hospodářství Slovenské republiky Peter Žiga (Směr-SD) po jednání s ministrem zahraničních věcí a obchodu Maďarska Péterom Szijjártóom. Informoval o tom slovenský portál hnonline.sk.

Na zmiňovaném portálu se uvádí, že jednání probíhalo v prostorách kompresorové stanice Veľké Zlievce v okresu Veľký Krtíš. Kromě toho se na něm píše, co Žiga k nově uzavřené smlouvě řekl.

„My jako ministři musíme zajistit energetickou bezpečnost našich občanů a našich společností v našich zemích. Samozřejmě, že pokud budeme schopni sousedovi pomoci, tak jsme se dnes dohodli, že pokud o to jedna nebo druhá strana požádá, pak si vyjdeme vstříc,“ pronesl k věci ministr.

Prohlubování spolupráce

Podle Žigy mají obě strany i v budoucnu zájem na prohlubování spolupráce v oblasti plynu a energetiky. Navíc to vypadá, že by během dvou až tří měsíců mohly podepsat memorandum v souvislosti s plynovým propojením obou zemí.

To se podle slovenského ministra nachází zhruba 19 kilometrů od kompresorové stanici v obci Veľké Zlievce. Uvádí se, že bylo vybudováno v roce 2015 a zároveň se jedná o jediné propojení na celé hranici. Jde o takzvaný interkonektor, který může vést plyn mezi Slovenskou republikou a Maďarskem.

Situace s plynem

Na portálu se píše i o tom, jak to vypadalo, když Slovensko v roce 2009 zažilo plynovou krizi. Podle Žigy tehdy poprvé po 50 letech nebyl z Ruska přes Ukrajinu dodán na Slovensko žádný plyn.

„Řeknu otevřeně, že jsme na to v té době nebyli připraveni. Tehdy nám maďarští kolegové nabízeli pomoc, že mají v zásobnících plyn a že nám ho můžou dodat, ale my jsme neměli propojení. V této chvíli už ho ale máme a jeho kapacita stačí na pohodlné zásobování Slovenska nebo Maďarska, a to po dobu půl roku,“ konkretizoval celou situaci Žiga.

​Své k věci řekl také Szijjártó, podle kterého se země musí připravit na to, že přes Ukrajinu už možná nebude proudit plyn do střední Evropy.

„Od začátku příštího roku bude maďarsko-slovenský interkonektor schopen pracovat s vyšší kapacitou a v případě potřeby bude moct dodávat více plynu,“ řekl maďarský ministr, podle kterého jeho kapacita vzroste na sedm miliard kubických metrů plynu.

Nutno zmínit, že průměrná roční spotřeba plynu na Slovensku se v současné době pohybuje do pěti miliard kubíků plynu. V Maďarsku je to zhruba dvojnásobek.

Zdroj: hnonline.sk, Sputniknews.com


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26496
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1030 sec,0.0383 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,226kB