Kálení aneb "Naše násilí a vaše násilí"   
Pridal tk Středa 27 listopad 2019 - 10:17:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Městský soud v Brně zamítl žalobu kardinála Duky na hanobení křesťanských symbolů v kontroverzní hře Naše násilí vaše násilí.

Citace soudce Ondřeje Sekvarda:

„Oni se cítili uraženi, protože jejich reprezentant církve, ať už to byl Jan Pavel II. nebo Ježíš Kristus, byl zobrazen řekněme pro ně dehonestačně, ale na jejich právech se to neprojevilo. Oni nejsou nijak omezeni v další svojí činnosti praktikování víry,“ řekl soudce. Doplnil, že kdyby byl ve hře zobrazen Duka nebo Němec, mohli by se domáhat ochrany.

„Nepochybně si autoři byli vědomi toho, že zobrazit tam žijící osobu by mohl být problém,“ uvedl soudce. Doplnil, že ve hře šlo o alegorie a nikdo netvrdil, že muž, který v dramatu znásilňuje muslimku, je Ježíš Kristus. Podle něj šlo o symboly. „Nešel bych na ni ani zadarmo, ale není to o tom, že já bych měl posuzovat vkus publika,“ uvedl mimo jiné soudce Sekvard.


Reakce:

Na základě tohoto soudního stanoviska a vyjádření právního zástupce divadla: „Soud ale musí vycházet z práva a z principu náboženské svobody a rovnosti,“ skupina umělců nacvičila dvoutaktovku divadelní hry Kálení.

Jedná se pouze podle vyjádření umělců také jen o alegorii a scénář je jednoduchý.

První takt jsou na scéně dva aktéři, kteří rozprostřou igelitovou folii na podiu a položí na ní Korán.

Druhý takt jeden z aktérů provedu druhému aktérovy aplikaci krystýru a následně vyčkají na pokálení Koránu.

Konec.

Jde samozřejmě podle stanoviska soudu v této hře také jen o alegorii a umělecké vyjádření, a hra má mýt premiéru v Teplicích, kde současný předseda senátu Jaroslav Kubera (ODS) byl dlouhá léta primátorem a aktivně se s jeho suitou podíleli na totální islamizaci tohoto lázeňského města.

Aktéři se samozřejmě chtějí s touto hrou "Kálení" také přihlásit na festival Divadelní svět v Brně. Bude zajímavé, jestli dostanou stejný umělecký prostor, jako veřejností kritizovaná divadelní hra kde Ježíš znásilňoval muslimku a kdy bylo i vytahování české vlajky z pochvy další umělkyně.

tk

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26515
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1036 sec,0.0404 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,282kB