Jak vyrábět bezdomovce   
Pridal tk Sobota 17 srpen 2013 - 05:15:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Stát se k těm nejchudším a nejohroženějším chová jako zloděj. Přečtěte si k tomu jeden příběh:

Znám člověka, který byl svého času odsouzen k trestu odnětí svobody – mimochodem dosti dlouhému trestu – za to, že neplatil výživné na své dospělé děti. Pravda asi zaslouženě – platit se má. A to i přesto, že se jako otec vzorně staral o dalšího malinkého syna, nikdo na tuto skutečnost nebral ohled. Onen člověk nastoupil do vězení, odpykal si polovinu trestu, a za vzorné chování byl podmíněně propuštěn. Ve vězení strávil celkem rok a půl. Propuštěním na podmínku ovšem teprve začíná opravdový trest, který si svým pobytem ve vězení vysloužil.

První potrestání – rozpad rodiny, která byla pro něj vším. Po návratu se svoji rodinou ještě chvilku, asi tři a půl měsíce žili v jednom bytě, jenže bylo jasné, že situace je neúnosná a tudíž se bude muset odstěhovat. Vzhledem k tomu, že svého – dnes čtyřapůlletého syna zbožnuje a nechce o něj za žádnou cenu přijít, našel si byt, kam za ním jeho syn může bez problémů dojíždet, kde se mu může (v rámci možností) plně věnovat. A tady nastává další trest.

Stát nemá zájem o takovéto zodpovědné chování a kde může, háže klacky pod nohy. Nutno podotknout, že matka malého se k problému staví velice zodpovědně a otci umožnuje věnovat se synovi v maximální míře. Člověku o kterém píšu, je 53 let. Už z toho je jasné, že má vzhledem ke svému věku velký problém najít zaměstnání. Když k tomu připočteme záznam v rejstříku trestů a poškozený zrak, je pro něj nají t práci v podstatě nemožné. Tento člověk je tedy odkázán na sociální dávky. Vzhledem k tomu, že má z minula dluh na výživném (za který byl odsouzen a který musí podle rozsudku o pdmíněném propuštění do 3 let uhradit) mu stát snížil dávku hmotné nouze z částky 3410 kč na částku 2200 kč. Rozdíl mezi těmito částkami ovšem neslouží k úhradě dluhu, jak by si mnozí mysleli, konec konců i já, tuto částku si prostě stát nechá jako trest za dluh na výživném. A to jsem si myslel, že když už byl jednou člověk potrestán, má právo k normálnímu životu. Zvlášt, když má snahu normálně žít.

Dalším trestem je bydlení. Tento člověk si našel malý jednopokojový byt, za kerý platí nájem i se službami zhruba 8 000. Částka v daném městě běžná. Jenže příspěvěk na bydlení v tomto městě a danému člověku byl stanoven na 3700 kč. Když k tomu připočteme 2200 Kč hmotné nouze, zbývá doplatit na bydlení cca 2100 korun. Za předpokladu, že tento člověk nebude jíst, oblékat se a starat se o malého syna, nebude platit výživné, nebude hradit rozsudkem stanovený dluh.

Takže přichází další trest. Nutnost se vystěhovat na ulici, přijít o syna, o možnost podílet se na jeho výchově, jako člověk sociálně vyloučený snažit se nějak alespoň přežít. Nebo nepřežít. Jak kdo má sílu. Člověka, o kterém jsem psal, znám velmi dobře a dlouhé roky. Proto o něm vím, že se celý svůj život snažil žít poctivě, celý život se snažil pracovat. Proto mne zaráží postoj státu a jeho úředníků k jeho – a myslím že nejen k jeho – problémům a několikanásobné trestání potrestaného prohřešku.

Příběh který jsem napsal, je pouze jeden z mnoha. Je o tom, jak se stát chová k lidem, kteří měli někdy nějaký problém a byli za něj potrestáni. Jenže v našem systému jeden trest nestačí. Vím také, že mnozí jsou na tom hůře. Ale i toto je problém sociální politiky tohoto státu, o kterém se nemluví. Je to o tom, jak stát vyrábí bezdomovce, trestní kauzy, sebevrahy.

Tento příběh má bohužel další pokračování. Začal jsem jej psát v červnu, kdy situace tohoto človéka se zdála být bezvýchodná. Je tady konec srpna a situace je ješte horší.Jak již víte, je tento člověk tímto státem trestán opakovaně, a to díky zákonům a legislativě tohoto státu. Po předchozích problémech se situace zhoršila a to v tom směru, že se stal opravdu bezdomovcem - člověkem bez přístřeší a bez šance normálně žít. A to v podstatě z rozhodnutí státu. Jak je výše uvedeno, byl nucen opustit stávající byt a najít si bydlení za co nejnižší cenu. Toto si zkutečně našel, předal podnájemní smlouvu odboru hmotné nouze Úřadu práce s tím, že mu bude vyměřen příspěvek na bydlení a že bude moci bydlet. Bohužel, kvůli udajným formálním chybám mu tato dávka nebyla poskytnuta, majitel bytu mu dal pro nezaplacení výpověd a on šel na ulici.

V současnoti neví,co dále dělat, tím že mu úřad, který má občanům v těžké situaci pomáhat, pomohl jít ke dnu, přicházi o jakoukoliv lidskou důstojnost a zároven o svého syna, nemyslí si totiž, že pro něj bude vhodné se v necelých pěti letech stýkat se špinavým bezdomovcem bez perspektiv. Dnes tento clověk žije na ulici, v tomto stavu je i přes to, že oslovil spoustu zaměstnavatelů, je bez šance sehnat práci. A také množství žádostí o pomoc v řešení situace na úřadu práce - odboru hmotné nouze - se míjí účinkem. Na stravu má měsíčně 2200 korun, a jako táta se snaží z této částky přispívat na svého malého syna. A TO VŠE, PŘES MAXIMÁLNÍ SNAHU Z JEHO STRANY ŽÍT PO NÁVRATU Z VTOS JAKO SLUŠNÝ OBČAN. Takto vypadá pokračování příběhu s neřešitelným koncem. A to hlavně díky zákonům tohoto státu. Jednou jsi byl trestán, již nemáš šanci na normální život.Tento příbeh je jeden z mnoha. A jako jeden z mnoha je težko řešitelný bez pomoci státu a orgánů k tomu zřízenych státem. Cesta do pekel a na samé dno je rychlá. Cesta zpět, jak je vidět téměř nemožná.
Zdroj: outsidermedia.cz
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=2652
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1153 sec,0.0518 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,225kB