Alí Chameneí označil americké útoky na iráckou domobranu za „ohavnost“   
Pridal tk Čtvrtek 02 leden 2020 - 05:14:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Duchovní vůdce Íránu Alí Chameneí označil americké útoky na iráckou šíitskou domobranu za „ohavnost“, jak vyplývá ze zprávy na jeho oficiálním webu.

„Já, vláda a íránský lid rozhodně odsuzujeme tuto ohavnost ze strany USA,“ řekl Chameneí a dodal, že se Spojené státy mstí šíitské domobraně Hašd Šaabí za teroristickou skupinu Islámský stát (IS), s níž domobrana bojovala.

Na znak protestu proti leteckým útokům na šíitskou opozici zapálili včera protestující v Bagdádu ohrazení velvyslanectví USA. Uvádí se, že zeď velvyslanectví hořela a vedle se nacházeli mladí muži, kteří vykřikovali protiamerická hesla a také házeli kameny směrem k velvyslanectví. Na území velvyslanectví se rovněž shromáždily tisíce členů organizací, kteří patří do různých šíitských skupin domobrany Lidové mobilizační síly.

Trump o útoku

V souvislosti s tím prohlásil americký prezident Donald Trump, že za organizací útoku na americké velvyslanectví v Iráku stojí Írán a nese plnou odpovědnost. Na Twitteru, kde své prohlášení zveřejnil, dodal, že očekávají, že Irák využije své síly na ochranu velvyslanectví, o čemž informovali iráckou vládu.

Během útoku na americké velvyslanectví byl evakuován jak velvyslanec, tak i diplomatický personál amerického velvyslanectví a opustili Irák.

Dříve Spojené státy zaútočily na pět objektů hnutí Hizballáh v Iráku a Sýrii „jako odpověď na opakující se útoky Katáib Hizballáh na irácké základny“. Z Pentagonu poté zaznělo vysvětlení, že k daným činům došlo v reakci na útoky hnutí na iráckou základnu poblíž Kirkúku, což vedlo ke smrti občana USA a zranění čtyř amerických vojáků. USA obviňují Írán ze sponzorování Hizballáhu.

K situaci se vyjádřil i premiér Iráku Ádil Abdul Mahdí. Ten označil zásah za porušování státní suverenity. Podle jeho slov se Američané rozhodli k útoku bez důkazu a jde tak prý pouze o další projev tlaku mezi Spojenými státy a Íránem

Poslání vojáků do Iráku

Šéf Pentagonu Mark Esper oznámil, že po daném útoku pošlou do regionu okolo 750 vojáků. Dle jeho slov se má jednat o armádu z 82. výsadkové divize. Podle údajů televize Fox News se k přesunu do Kuvajtu připravuje jednotka brigády rychlého nasazení, která má okolo 4 tisíců vojáků.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ATeE
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26850
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0615 sec,0.0260 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,044,272B