Turecký parlament dal armádě zelenou. Jednotky země mohou do Libye   
Pridal tk Pátek 03 leden 2020 - 03:48:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Turecký parlament většinou hlasů schválil novelu zákona, která povoluje nasazení jednotek země v Libyi. Dokument byl představen parlamentu v pondělí.

Rozmístění tureckých vojáku na území Libye podpořili poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje a nacionalistické strany Nacionálně činná strana. Proti byli zástupci opoziční Republikánské lidové strany, Dobré strany, Strany štěstí (Saadet) a prokurdské Lidově demokratické strany. Celkově výsledek hlasování vypadal takto: 325 poslanců pro, 184 bylo proti.

Dříve se informovalo, že libyjská Vláda národní jednoty (GNA) oficiálně požádala Turecko o pomoc na pozadí útoků vojsk maršála Chalífy Haftara na Tripolis. Šlo o leteckou, pozemní a námořní podporu pro odražení útoků.

Ještě na konci listopadu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér libyjské GNA Fáiz Sarrádž podepsali memorandum o spolupráci ve vojenské sféře a o vzájemném porozumění v otázce námořních zón.

Dne 12. ledna Chalífa Haftar vyhlásil zahájení rozhodujícího boje za Tripolis. Média informovala o střetech mezi silami maršála a Vlády národní jednoty na přístupech k městu. Je třeba poznamenat, že útok na Tripolis Haftar začal již v dubnu, avšak výrazného úspěchu nedosáhl. Strany pokračují v udržování svých pozic a vyměňují si letecké či dělostřelecké údery.

Turecká vojska můžou zůstat doma

Ve středu turecký viceprezident Fuat Oktay promluvil o tom, že schválení nasazení tureckých vojsk v Libyi parlamentem nese politické poselství. Politik uvedl, že Turecko vojáky do země poslat ani nemusí. Učiní tak tehdy, jestli Haftar útoky pozastaví. Podotkl však, že parlamentní mandát bude platný jeden rok, a v případě potřeby budou turecké jednotky odeslány v správném množství.

Situace v Libyi

Po svržení a vraždě libyjského lídra Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v zemi panuje dvojvládí.

Na východě země zasedá lidem zvolený parlament a na západě v hlavním městě Tripolisu je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fáizem Sarrádžem, která byla zformovaná za podpory OSN a EU.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Haftarovou armádou, která se od dubna pokouší dobýt Tripolis.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ATxr
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26860
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1214 sec,0.0469 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,415kB