„Nemohu souhlasit s vývozem multikulturalismu a genderismu do naší země.“ Klaus tvrdě reagoval na neomalený útok kavárny   
Pridal tk Úterý 14 leden 2020 - 02:47:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Bývalý prezident Václav Klaus roztočil další kolo debaty s ředitelem knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským. Odpověděl na obvinění Žantovského z údajného obratu na východ a prozradil, proč se odvážil ke zhoršení osobních vztahů s americkým prezidentem. Označil veškerá obvinění bývalého diplomata za drzost a osobní urážku.

Minulý měsíc Václav Klaus, bývalý prezident České republiky, vyslovil domněnku, že řada osobností je frustrována kvůli tomu, že nemají možnost se ucházet o státní moc. Jednalo se především o bývalého diplomata a politika Michaela Žantovského, novináře Tomáše Klvaňu a bývalého předsedu Senátu Petra Pitharta.

Michael Žantovský, jenž v devadesátých letech působil jako tiskový mluvčí a poradce prezidenta Václava Havla, rázně Klausovi oponoval. Bývalý politik zdůraznil, že o moc žádný zájem či stesk nemá, ale jde především o otevřenou diskuzi o současném dění. Žantovský prohlásil, že jedním z jeho hlavních cílů je přispívat k udržování a posilování vzájemných vztahů mezi Českou republikou, jinými evropskými státy a USA. Je totiž přesvědčen, že pevné vztahy a úzká spolupráce mezi Evropou a Severní Amerikou je nedílnou součástí zájmu České republiky a celé Evropy jako demokratické společnosti. Právě proto ostře kritizuje Klausův postoj a jeho bývalou politiku vůči Západu. Tvrdí, že Václav Klaus po celou dobu své politické kariéry byl zaujatý vůči americkým politikům v souvislosti s jejich politickými názory.

„Od první chvíle hledal mezi americkými politiky své ideové favority a zároveň v soukromí – a někdy bohužel i veřejně – zesměšňoval jiné. Čím více se snažil sblížit s některými, často poněkud okrajovými proudy amerického politického myšlení, tím více si odcizoval ty druhé. A nakonec, cítě se možná zneuznán ve svých pronikavých úsudcích o americké politice, ekonomice, kultuře, filmu a klimatických změnách, obrátil svou pozornost na Východ,“ napsal Michael Žantovský v Lidových novinách.

Následně Klausovi vyčítá, že za dobu svého prezidentství a ještě dříve, když zastával funkci premiéra, zmeškal příležitost upevnit česko-americké vztahy, což podle Žantovského bylo klíčovým aspektem národních zájmů republiky.

Reakce Klause na obvinění

Václav Klaus se nenechal umlčet a rázně reagoval na kritiku. Nesouhlasil s negativním hodnocením Žantovského ohledně jeho politiky vůči USA. Je totiž přesvědčen, že se vůči Západu stavěl zodpovědně a férově. Nepopírá, že často neváhal otevřeně projevovat svůj nesouhlas s americkou zahraniční politikou. Například se kriticky vyjadřoval vůči americké politice v Iráku, kvůli čemuž si nakonec zhoršil své vztahy s tehdejším prezidentem Bushem mladším.

„Všichni naši patolízalové v roce 2003 s americkou politikou v Iráku souhlasili, i když bylo zřejmé, že touto cestou došlo k destabilizaci Blízkého východu, který se stal naprosto rozvráceným regionem (a do jisté míry i proto zdrojem masové migrace do Evropy). Dnes už v USA s tím, co udělaly v roce 2003 v Iráku, nesouhlasí vůbec nikdo politicky aspoň trochu relevantní. Odvážil jsem se jako jediný polemizovat s americkou (Obamovou) podporou ,arabských jar‘, která se stala dalším prvkem destabilizace tohoto regionu. Vyjádřil jsem se zcela jasně ke Clintonově (a zejména Madeleine Albrightové) dobrodružství v Jugoslávii,” uvedl Klaus.

Bývalý prezident neskrývá ani svůj kritický názor vůči současným trendům americké a světové politiky. Tvrdí, že je rozhodně proti exportu multikulturalismu, feminismu a genderismu do České republiky a v tom je zásadní rozdíl mezi ním a Žantovským.

Nakonec Klaus označil výrok Michaela Žantovského o tom, že „on se snaží jako beranidlo otevřít cestu svému potomkovi” za naprosto nepřijatelnou drzost a osobní útok. Bývalý prezident prohlásil, že on přeje Václavu Klausovi mladšímu úspěch, ale na jeho činnosti žádný podíl nemá.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AZfW
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27000
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0727 sec,0.0368 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,042,280B