Ministerstvo obrany Ruska odtajnilo dokumenty o osvobození Varšavy   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 17:59:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ruské ministerstvo obrany k 75. výročí osvobození polské Varšavy od nacistické okupace odtajnilo historické dokumenty. Archivy jsou zveřejněny na webových stránkách rezortu.

Nový historický článek je založen na jedinečných dokumentech z fondů Ústředního archivu Ministerstva obrany RF. Obsahuje zejména výběr o varšavském povstání v září 1944.

„O silné německo-fašistické obraně, kterou Rudá armáda nabourala během osvobození Varšavy, mluví záběry z fotoalba operativního řízení 1. běloruského frontu. Album obsahuje unikátní fotografie průlomu obrany, důsledky útočné a dělostřelecké přípravy," uvádí ruské ministerstvo obrany.

Článek také obsahuje dokumenty o nacistických brutalitách v Polsku, o teroristických činnostech jednotek Zemské armády za frontou Rudé armády v Polsku, Bělorusku a Litvě v letech 1944-1945.

Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že cílem publikace je ochrana historické pravdy, boj proti falšování dějin a snaze o revizi výsledků 2. světové války.

Vraždy Britů a Američanů v koncentračním táboře

Z utajovaných dokumentů zejména vyplývá, že ve vyhlazovacím táboru Treblinka v Polsku bylo během 2. světové války zabito minimálně 500 Britů a Američanů.

„Po služební cestě do vyhlazovacího tábora Treblinka, který byl vytvořen v červenci 1942 mezi Varšavou a Bělostokem, korespondent armádních novin Za Vlast hlásil šéfovi politického oddělení 70. armády, že spolu se Židy, cikány, Poláky a dalšími v plynové komoře usmrtili nejméně 500 Britů a Američanů,“ hlásí dokument.

Uvádí se podrobnosti ze zprávy: „Z vyprávění je zřejmé, že v červenci 1942 Němci nařídili všem Britům a Američanům, aby se shromáždili ve Varšavě na vězeňském dvoru k výměně za válečné zajatce.“ Jak však bylo uvedeno, účastníci byli posláni do tábora, kam byli předtím přepraveni všichni Židé. Tam Britové a Američané „byli stejně jako tisíce dalších okamžitě posláni do tzv. lázeňského domu, kde byli zabiti“.

Zničení kulturního dědictví nacisty

Dokumenty také ukazují, že nacistické jednotky při ústupu z Varšavy v lednu 1945 úplně zničily několik čtvrtí města, včetně předmětů kulturního dědictví.

„Varšava je zničena. Na ulicích se nenachází jediný nepoškozený dům, z celých čtvrtí jsou trosky. Nezůstal ani jediný pomník. Kulturní hodnoty města jsou zničeny a vyloupeny. Téměř na každém dvoru jsou hroby, mrtvoly mučených Poláků jsou rozptýleny v ulicích,“ uvádí se v politickém hlášení na Hlavní politické ředitelství Sovětské armády a Námořnictva SSSR.

Dokument také popisuje městské pohřební kopce, pod kterými bylo pohřbeno až 120 tisíc Poláků zabitých a spálených Němci.

Osvobození Varšavy

Sovětská vojska osvobodila Varšavu během útočné viselsko-oderské operace 17. ledna 1945. Umožnilo to Rudé armádě výrazně pokročit směrem k německým hranicím a hrálo to důležitou roli v poválečných vztazích SSSR s Polskem. Předsednictvo Nejvyššího sovětu SSSR zřídilo medaili Za osvobození Varšavy, která byla udělena více než 690 tisícům účastníků bitev o hlavní město Polska.

Po vyhnání Němců ležel levý břeh polského hlavního města v troskách. Bylo zničeno 84 % bytového fondu, materiální ztráty byly odhadnuty na 2,5 miliardy dolarů.

Podle vojenských historiků bylo v bitvách ve Varšavě zabito asi 200 tisíc sovětských vojáků. Na památku padlých vojáků byl v hlavním městě Polska vytvořen největší vojenský hřbitov, kde je pohřbeno asi 21,5 tisíc vojáků 1. běloruské fronty Rudé armády. V roce 1950 při pátém výročí kapitulace Německa byl odhalen památník o rozloze 19,2 hektarů.

Ústřední část komplexu tvoří sochařské skupiny zobrazující vojáka Rudé armády a 21 metrů žulového obelisku s nápisem „Věčná sláva hrdinským vojákům nepřemožitelné sovětské armády, kteří padli v bitvách s nacistickými útočníky za osvobození Polska a hlavního města Varšavy“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Bbtj
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27032
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0939 sec,0.0283 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,287kB