Po Brexitu čelí Velká Británie více výzvám   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:22:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Po třech letech a půl Velká Británie oficiálně opustila Evropskou unii v 23 hodin GMT ve dne 31. ledna.

Na náměstí britského parlamentu byly tisíce lidí svědky tohoto historického okamžiku. Někteří lidé povzbuzují a jiní bědují nad nejistotou budoucnosti, což naznačuje, že sociální trhání způsobené Brexitem nekončilo závěrečným slovem. Ačkoli britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Velká Británie otevře novou éru, mnoho nejistot kolem britsko-evropských vztahů a geopolitických změn stále znepokojuje.

Od vstupu do Evropského společenství na začátku roku 1973 měla Velká Británie 47leté manželství mezi Británií a Evropskou unií. V současnosti se „Brexit" stal skutečností a svět pochopil, co znamená stejný postel s různými sny. BBC uvedla, že jako první členský stát v historii Evropské unie byl britský „Brexit" po studené válce nejvýznamnější geopolitickou změnou v Evropě. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila svou lítost s tím, že Brexit zanechal hlubokou ránu Německu a EU.

V posledním desetiletí se pod vlivem vnitřních a vnějších faktorů tempo evropské integrace výrazně zpomalilo. V mnoha západoevropských zemích je rozpor mezi tlakem na snižování hospodářství a sociálním systémem výrazný. Institucionální potíže však brzdily tempo reforem hlavních evropských stran. Evropská dluhová krize navíc prohloubila střety zájmů mezi zeměmi severní a jižní Evropy, populistické trendy vyvolané uprchlickou krizí prohloubily propast mezi východní a západní Evropou a americko-evropská aliance na obou stranách Atlantiku prochází bezprecedentními testy. Tyto výzvy, kterým Evropská unie čelí, přinesly pochybné evropanství evropské společnosti konečnou výhodu.

Během posledních tří let britský „Brexitský dálkový běh" opakovaně stimuloval nervové nervy na evropském kontinentu, což zvýšil odstředivou sílu v EU. Mnoho se obává, že další domino v Brexitu může kdykoli padnout.

Ve dne 31. ledna vydal francouzský prezident Macron varování, v němž uvedl, že britský „Brexit" je ranou a historickou výstrahou pro EU. Měl by inspirovat Evropany k vybudování silnější a efektivnější EU a je nutné podporovat reformu. „Brexit" se hluboce dotkl evropských politických elit. V současné době výzva zmírnit dopad Brexitu v nejvyšší možné míře rezonovala s požadavkem EU na nezávislost, samostatnost a solidaritu. Ale jak vyřešit vnitřní rozdíly a podpořit proces evropské integrace, je ještě důležitější.

Britský odchod přiměje EU, aby znovu upravila zájmy všech stran. Na jedné straně se v budoucnosti nevyhnutelně zvýší obchodní náklady mezi Británií a Evropou. Na druhé straně, s oslabením statutu Londýn, budou města jako Paříž a Frankfurt nabízet příležitosti k posílení jejich ekonomického vlivu. Kromě toho, jako druhý největší čistý finanční přispěvatel do Evropské unie po Německu, EU po odchodu ze Spojeného království každý rok přidá schodek kapitálu ve výši asi 10 miliard EUR. Co se týče 27 zemí EU, jak bezpochyby zvýšit příjmy a snížit výdaje, je třeba pečlivě zvážit.

Financial Times zdůraznily, že dosažení cíle Brexit je jen začátek tvrdé práce. Předseda vlády Spojeného království Boris Johnson přednesl projev, v němž prohlásil, že byl zaveden okamžik nového úsvitu, ale Velká Británie ještě čelí více obtížným problémům.

Brexit způsobil dlouhodobé rezignace dvou premiérů a velkou škodu na vitalitě britské společnosti a obrovskou slzou ve veřejném mínění. Nálada brexitu se tak stala jasným politickým rizikem. Na úrovni zahraničních vztahů je test, jak změnit bilaterální vztahy po rozpadu Británie a Evropy. Podle dohody mají obě strany 11měsíční přechodné období, které skončí 31. prosince tohoto roku. Během tohoto období zahájí Británie a Evropa jednání o budoucích vztazích, z nichž nejvyšší prioritou je uzavření dohody o volném obchodu.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27216
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0692 sec,0.0287 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,050kB