Vědci našli způsob, jak se vypořádat s agresivní neléčitelnou rakovinou   
Pridal tk Úterý 04 únor 2020 - 04:34:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Američtí vědci z Vanderbiltovy univerzity našli způsob, jak se vypořádat s růstem maligních nádorů a způsobit jejich regresi. Metoda je založena na blokování aktivity proteinů rodiny MYC, které jsou zodpovědné za přibližně sto tisíc případů úmrtí na nevyléčitelnou rakovinu ročně pouze ve Spojených státech.

Takové informace v tiskové zprávě zveřejnil portál MedicalXpress.

Specialistům se podařilo narušit interakci mezi MYC a kofaktorem WDR5, což usnadňuje fungování proteinů. Je známo, že tento komplex podporuje fungování genů, které podporují růst zhoubných tkání.

Pokusy přímo blokovat aktivitu proteinů MYC s léčivými preparáty selhaly.

Vědci analyzovali strukturu WDR5, aby pochopili mechanismus její interakce s MYC. Experti také provedli experimenty s laboratorním Burkittovým modelem lymfomu, který je vysoce agresivní. Nahradili geny kódující MYC mutantními formami, takže se proteiny nemohly vázat na WDR5.

Ukázalo se, že narušení interakce mezi molekulami vede k rychlé a komplexní regresi nádorů.

Co zlikviduje mutaci

Dříve jsme psali o tom, že se vzdání kouření může napomoci růstu zdravých buněk a likvidovat mutace, které vedou k rakovině plic, i když se dříve mělo za to, že zůstanou dokonce poté, co člověk skoncuje s kouřením. K tomuto závěru dospěla skupina vědců, jejichž článek zveřejnil časopis Nature.

Vyšlo najevo, že v případě, kdy člověk skoncuje s kouřením, buňky, které nebyly poškozeny chemickými prvky obsaženými v tabáku, začínají nahrazovat buňky s genetickými mutacemi.

Vědci prozkoumali tkáně 16 lidí – kuřáků, nekuřáků a těch, kdo kouření nechali. 96 procent buněk v plících kuřáků mělo genetické mutace, které nebyly nalezeny u nekuřáků.

Přitom 25 procent buněk mělo alespoň jednu mutaci spojenou s rakovinou. Zatímco u lidí, kteří kouření nechali, bylo zdravých buněk v dýchacích cestách čtyřikrát více než u těch, kteří i nadále kouřili.

Podle slov odborníků efekt vyléčení plic byl zaznamenán dokonce u těch, kteří dříve po dlouhá léta vykouřili krabičku cigaret denně. Vědci se domnívají, že lidské plíce jsou schopny obnovení dokonce v případě, když zlozvyk měl pro organismus vážné následky.

Zdroj: MedicalXpress, Sputnik, Nature
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27237
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1577 sec,0.0815 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,354kB