Sobečtí politici se stávají silou, která narušuje celosvětovou spolupráci v boji proti epidemii   
Pridal tk Pátek 20 březen 2020 - 16:16:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
V současné době se epidemie nového koronaviru rozšířila do mnoha zemí světa a několik desítek zemí už vyhlásilo nouzový stav, proto mezinárodní společenství naléhavě potřebuje posílit spolupráci v boji proti epidemii. Ale někteří politici ze Spojených států stále podporují protekcionismus a usilují jen o vlastní zájmy, což narušuje úsilí o mezinárodní spolupráci v boji proti epidemii.

Americká zpravodajská společnost CBC před několika dny oznámila, že v rámci takzvaného amerického nákupního plánu obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro právě usiluje o podporu vedoucích představitelů USA pro předložení výkonného příkazu na přesun zdravotnických dodavatelských řetězců z jiných zemí zpět do Spojených států, čímž se sníží závislost USA v této oblasti na zahraničí.

Navarrův návrh není překvapivý. Než se ujal svého současného postu, stal se známý tím, že vydal několik jestřábích knih. Aby zdiskreditoval Čínu, vymyslel dokonce ve svých knihách i „protičínského experta jménem Ron Vara", který ve skutečnosti vůbec neexistuje. Jeden z nejuznávanějších časopisů ve Spojených státech The Atlantic jednou napsal, že kvůli svému jednání nemá Peter Navarro ve Washingtonu téměř žádné přátele mezi odborníky na ekonomické, obchodní a asijské záležitosti. Politici se však vždy zaměřují na přítomnost. Peter Navarro, který sleduje protekcionistické dogma, využívá současnou epidemii a dál pokračuje ve svých pokusech prodat svou ekonomiku mimo hlavní proud americkým vůdcům ve jménu národní bezpečnosti, což je nejen proti duchu humanity, ale také to ukazuje na jeho nedostatek základního ekonomického zdravého rozumu.

Existující globální dodavatelské řetězce se vytvářely dlouhou dobu na základě komparativních výhod dotačních zdrojů různých zemí a jsou výsledkem kombinovaného účinku tržních zákonů a firemních rozhodnutí. Správní opatření nezbytná pro vrácení aktivního řetězce zdravotnických materiálů způsobí nevyhnutelně dvojí ztráty na efektivitě výroby a na podnikových výhodách. Peter Navarro zjevně předepisuje Spojeným státům špatný lék proti epidemii.

Hlavní politický zástupce americké obchodní komory uvedl, že opětovné zdůrazňování nákupu amerického zboží by mohlo poškodit mezinárodní toky léčiv a zdravotnický dodavatelský řetězec. Bývalý finanční úředník státní správy ve vládě George W. Bushe se také domnívá, že „taková akce je špatná". Zdůraznil, že s rozšířením epidemie po celém světě je třeba upevnit spolupráci místo ukládání důležitých zásob v obezděných zahradách. Bohužel, další pokusy USA mohou tyto obavy prohloubit.

List The New York Times nedávno oznámil, že americká vláda se snaží přesvědčit německou společnost, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru, aby přesunula související výzkum do Spojených států. Zpráva také citovala německé médium, podle kterého je americká vláda ochotna poskytnout 1 miliardu USD výměnou za výhradní právo na vakcínu, protože „američtí vůdci požadují, aby byla vakcína k dispozici pouze Spojeným státům".

Jiný zdroj listu The Washington Post uvedl, že když byl německý ministr vnitra Horst Seehofer požádán o potvrzení záměru vlády USA řekl, že „od ostatních členů vlády ví, že je to pravda". Německá média napsala, že americký plán „ukázal světu ošklivou tvář Washingtonu".

Podle webové stránky britských novin The Guardian představitelé některých zemí účastnící se video-summitu G7 řekli americkým lídrům, že lékařské společnosti musí sdílet a koordinovat výzkum nové vakcíny proti koronaviru, místo poskytovat produkty jen jedné zemi. „Vyjádřili jsme velmi silnou politickou vůli a domníváme se, že spolupráce je velmi důležitá pro vývoj vakcín a léčebných postupů," řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Americká armáda nedávno přepravila velké množství sad pro detekci nového koronaviru z Itálie do Spojených států. V souvislosti s vážnou epidemickou situací v Itálii a extrémně omezeným zásobováním protiepidemickými materiály vyvolal tento americký vojenský krok nepochybně obrovskou kontroverzi.

Prevence a kontrola epidemie jsou jako zrcadlo odrážející výkon a odpovědnost různých zemí. Pro některé americké politiky jsou protekcionismus a americká priorita samozřejmostí. Neustále prezentují politické návrhy, které jsou proti zdravému rozumu, proti zákonům a proti základním morálním hodnotám, a stávají se silou, která narušuje mezinárodní spolupráci v boji proti epidemii.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27795
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1185 sec,0.0609 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,118kB