„USA způsobily humanitární katastrofu“. Čína přechází do útoku   
Pridal tk Čtvrtek 26 březen 2020 - 18:03:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Hlavní čínské noviny Žen-min ž'-pao uveřejnily článek s názvem „USA jsou tvůrcem humanitárních katastrof“. Článek cituje nedávnou zprávu Informační kanceláře Státní rady ČLR o porušování lidských práv ve Spojených státech. Hlavní poselství článku: Amerika prostřednictvím svých sankcí a dalších akcí vytvořila na světě několik takových katastrof.

Nyní, na začátku globální krize, kterou mimo jiné zahájil koronavirus, je čas kolektivně postavit mimo zákon sankce, pokud a když způsobují právě takové katastrofy. Včetně zdravotních.

Nejedná se o novinářský objev jednoho autora - článek je podepsán „Jun Shen“. Jak je vysvětleno v poznámce, takový pseudonym se používá „k vyjádření názorů celých novin na zahraniční politiku“. V SSSR, jak si možná vzpomínáte, byl v takových případech publikován materiál Ivana Petrova. To znamená, že všechno je vážné.

Je to součást čínské globální, a nejen ideologické ofenzívy - ofenzívy za účelem stanout v čele změn našeho světa, nezbytných pro boj s krizí a pro celkové zlepšení veškeré mezinárodní politiky. Útok se vyvíjí docela úspěšně.

Podívejme se na argumentaci vycházející z téhož referátu o lidských právech. Jako vždy jsou zdrojem této argumentace americká a další média a je poměrně obtížné pochybovat o citovaných skutečnostech. Jsou dobře známy i bez referátu. Kdo například zpochybní projev bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který prohlásil, že za celou více než 200letou historii země nebojovala jen 16 let, což z ní činí „nejbojovnější ve světových dějinách“?

Po roce 2001 je celkový počet civilistů zabitých ve válce údajně s terorismem 801 000 osob. Afghánistán - 40 tisíc lidí zahynulo, 11 milionů se stalo uprchlíky. Irák - 200 tisíc civilistů a 2,4 milionu uprchlíků. Sýrie - 40 tisíc a 6,6 milionů. To jsou opět americké údaje z uznávaných zdrojů.

Dříve jsme hovořili o tom, že celá tato situace zhoršuje problém terorismu. Čína nyní sleduje jednoduchou a očividnou myšlenku: jak tyto humanitární katastrofy ovlivňují a ještě mohou ovlivnit průběh začínající krize? Jak budeme v této situaci bojovat s pandemií, touto a budoucími, a jak se dostaneme z krize? Jak zapadají jednostranné sankce do našich společných úkolů?

Věnujme pozornost jedné z tezí článku „Jun Shena“: o Venezuele. Čína nepopírá, že problémy této země jsou způsobeny vnitřními faktory, ale jednostranné americké sankce povedou k závažným důsledkům pro lidská práva v oblasti zdraví a výživy. Vyplývá to z prohlášení vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, které učinila loni 8. srpna.

A nyní se vrátíme k dnešnímu dni: kdo pomáhá Itálii v její virové krizi? Tým lékařů a dalších odborníků z Číny, právě přistály tytéž síly z Ruska. Ale také, což ne všichni vědí, specialisté z Venezuely. A z Kuby, na kterou se také vztahují sankce. Američtí pomocníci nejsou vidět.

To znamená, že nejde o jednu publikaci, ale ani o sérii publikací a projevů. Je to součást politiky, přičemž zdaleka nejen Pekingu. Tato politika je jednoduchá: pro sankce a války rozhodně není ta správná doba. Potřebujeme jinou - kolektivní - reakci na to, co se děje.

Zde je jedna pozoruhodná zpráva k tomuto tématu: předseda představenstva Čínské lidové banky Yì Gāng udržuje neustálý kontakt jak s předsedou rady guvernérů amerického Federálního rezervního systému, tak i s generální ředitelkou MMF Kristalinou Georgievovou a s vedením několika podobných organizací na světě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mechanismu Skupiny 20, která sdružuje největší ekonomiky světa s cílem koordinace globálního úsilí v této situaci.

Práce v oblasti boje proti krizi se tedy netýká pouze lidských práv a sankcí. Jedná se o jednotnou politickou kampaň a jedním z jejích důsledků může být to, že Čína a její přátelé, jako je například Rusko, se stanou hlavním světovým vůdcem, iniciátorem nutných změn.

Viditelnou součástí tohoto úsilí jsou zdravotnické výsadky takových zemí v mnoha státech, nejen v Itálii, a další antivirové aktivity. Podle posledních zpráv zde hovoříme o Velké Británii, Francii, Egyptě a mnoha dalších zemích, které přijímají pomoc v různých formách. „Hodnocení“ činnosti Světové zdravotnické organizace v této situaci teprve přijde, ale je již jasné, že Čína a její přátelé pomalu přebírají roli WHO. Tato práce upoutává pozornost veřejnosti, zatímco finanční a jiná hospodářská koordinace není tak znatelná. Ale ona také probíhá.

Krize, jak víte (přeloženo z čínštiny), je hrozba, která vytváří příležitosti. A mnoho analytiků sleduje události s velkým zájmem. Například bývalý singapurský velvyslanec v Moskvě (a dnes největší politolog země) Bilahari Kausikan. Přiznává, že o budoucí konfiguraci na světové scéně zatím není nic jasné, ale vidíme, že USA a Čína se chovají jako hádající se obyvatelé mateřské školy a vzájemně se častují urážkami. V takové situaci poroste nezávislost „středních“ zemí, které se pokusí jít svou vlastní cestou a zvolit si kurz, který je pro ně nejvýhodnější. Bude-li tedy vůbec světový vůdce, to je složitá otázka.

A poslední: čínská ofenzíva vážně rozdělila vládnoucí tým v USA. Někteří, jako ministr zahraničí Mike Pompeo a další, se snaží světu vysvětlit, že za vše, včetně pandemie, může Čína. Ekonomové, jako například předseda Národní ekonomické rady Larry Kudlow, se však domnívají, že boj s Čínou ohrožuje mezinárodní spolupráci, která je nyní nutná v globální ekonomice - a „v níž má Čína mnoho karet“.

A dodejme, že s těmito kartami hraje docela vynalézavě a vytrvale.

Autor: Dmitrij Kosyrev

Vyšlo: https://sptnkne.ws/BP4z
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27896
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0952 sec,0.0465 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,122kB