Kreml: Pomník maršála Koněva, který byl v Praze demontován, musí být obnoven   
Pridal tk Pátek 10 duben 2020 - 16:47:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ruská strana vyjadřuje politování v souvislosti s demontáží pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze a očekává jeho obnovení, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Je nám to líto a samozřejmě bychom raději viděli, kdyby byl tento památník obnoven buď v české zemi, jejíž obyvatelé by podle našeho přesvědčení měli být vděční tomuto člověku, nebo v případě požadavku na území RF,“ řekl Peskov novinářům.

Zdůraznil, že ruská strana na nejrůznějších úrovních vyjádřila nepochopení, lítost a rozhořčení vyvolané demontáží pomníků vojákům Rudé armády v řadě evropských hlavních měst.

Ve čtvrtek ruský ministr obrany Sergej Šojgu odeslal dopis svému českému protějšku Lubomíru Metnaru se žádostí o předání pomníku Koněva do Ruské federace a uvedl, že ruská strana je připravena zaplatit všechny související finanční náklady. Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek však oznámil, že ministerstvo nemůže pomník předat Rusku, protože patří radnici Prahy 6.

Trestní stíhání realizátora odstranění sochy Koněva

V pátek ráno bylo oznámeno, že je v Rusku zahájeno trestní řízení ve věci odstranění pomníku maršála Koněva v Praze. Ruští vyšetřovatelé chtějí potrestat osoby, které jsou odpovědné za demolici sochy.

„Jak předpokládá vyšetřování, podobnými cynickými činy městské orgány Prahy hrubě porušily závazky České republiky v rámci dvoustranných smluv s RF a předvedly své pohrdání společnou památkou a historií boje sovětského národa proti fašismu,“ uvedla mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska Světlana Petrenko.

Na českém ministerstvu spravedlnosti však dříve oznámili, že Česko nikoho nevydá Rusku za odstranění pomníku maršála Koněva. Jak uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka, platná právní úprava ČR vylučuje možnost vydání českého občana k trestnímu stíhání do cizího státu mimo států EU.

Vladimir Putin v úterý podepsal federální zákon o trestní odpovědnosti za zničení nebo poškození vojenských hrobů a pomníků, které uctívají památku zemřelých při obraně vlasti. Poté ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal ředitele Vyšetřovacího výboru RF Alexandra Bastrykina, aby trestně stíhal zahraniční úředníky, kteří jsou odpovědní za zničení pomníků sovětským občanům, zejména v Praze.

Odstranění pomníku maršála Koněva

Dne 3. dubna 2020 radnice Prahy 6 nechala demontovat sochu maršála Koněva a realizovala tím rozhodnutí ze září minulého roku, kdy městská část odhlasovala odstranění pomníku. Socha by měla skončit v Muzeu paměti 20. století, které plánuje vybudovat hlavní město, ale zatím se nachází v depozitáři.

Demontáž za nouzového stavu, kdy je v zemi striktně omezen volný pohyb na veřejnosti, starosta Ondřej Kolář vysvětlil tím, aby odstranění pomníku proběhlo bez zbytečného „humbuku“. Dříve se před sochou opakovaně scházeli zastánci zachování památníku.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BZuR
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28069
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1443 sec,0.1028 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,042,160B