„Odstranění pomníku Koněva ohrozilo suverenitu ČR.” Diplomat promluvil o zásadní věci, kterou si neuvědomila vláda   
Pridal tk Pondělí 13 duben 2020 - 07:04:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Bývalý český ministr Jaroslav Bašta vysvětluje, proč kontroverzní rozhodnutí starosty Koláře tají v sobě hrozbu pro český stát. Diplomat tvrdí, že v současné době česká vláda ztrácí monopol na určení rázu zahraniční politiky, čemuž značně příspívá aktivní vměšování municipálních činitelů do vztahů s jinými státy.

Jaroslav Bašta, jenž dříve zastával funkci náměstka ministra zahraničních věcí ČR, se ve svém komentáři pro portál První zprávy přiznal, že má nejednoznačný postoj k nedávnému rozhodnutí Ruské federace zahájit trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva v Praze, k němuž došlo 3. dubna. V souladu s ruskou legislativou za spáchání tohoto trestného činu může hrozit odnětí svobody ve výši jednoho roku, finanční pokuta anebo 360 hodin veřejně prospěšných prací. Pokud se jedná o občana pobývajícího mimo území Ruské federace, může pachateli hrozit zatčení během zahraniční cesty v případě, že na něj bude vydán mezinárodní zatykač.

Český diplomat uvedl, že samotný čin pražského starosty hodnotí negativně. Podle něj Ondřej Kolář zjevně zneužil omezení spojeného se současnou krizí, kdy platí omezení volného pohybu osob a shromažďování na veřejnosti. Dalším důvodem záporného postoje vůči rozhodnutí vedení městské části Praha 6 odstranit sochu sovětského maršála je to, že takový krok může být považován za snahu přepisovat dějiny a přispívání k rehabilitaci nacismu.

„Pan starosta Prahy 6 Ondřej Kolář navíc svým vtípkem o tom, že socha maršála Koněva neměla roušku, a proto musela být demontována, naplnil v očích Rusů jeden kulturní stereotyp, dobře známý všem divákům sovětských (ale také amerických) válečných filmů. Podobné cynické žerty pronášeli esesáci před popravou partyzánů. Vyvolal tedy nenávist přímo předsudečnou,“ zdůraznil Bašta.

Činnost pražských starostů jako podkopávání české suverenity

Nadměrnou aktivitu pražských starostů považuje Bašta za hrozbu pro suverenitu České republiky. Když se do záležitostí ovlivňujících vztahy ČR s jinými státy úmyslně vměšují municipální politici, znamená to ztrátu vládního monopolu na určení zahraniční politiky. Ta skutečnost, že česká vláda po dlouhé době žádným způsobem podstatně nereagovala na tento incident, jenom potvrzuje, že si vůbec neuvědomuje závažnost vzniklé situace.

„Stát se začne rozpadat na prvočinitele, tedy samosprávné celky, v případě Prahy řízené pubertálně se chovající politickou reprezentací, primárně zaměřenou proti vlastním občanům,“ varuje diplomat.

Kontroverzní chování pražských politiků, konkrétně starosty Ondřeje Koláře, již přivedlo k tomu, že Rusko bylo nuceno zasahovat do českého politického dění formou zahájení trestního stíhání proti viníkovi odstranění sochy sovětského maršála Koněva. Tato událost upevňuje tendenci spočívající v tom, že česká vláda zůstává na pozadí procesu určení vztahů České republiky a světových velmocí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CaAt
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28092
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1479 sec,0.0780 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,347kB