Umělec s nezapomenutelně podmanivým hlasem   
Pridal tk Čtvrtek 16 duben 2020 - 08:03:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Alfred Strejček se narodil 24. listopadu 1941 v Praze a již v letech středoškolských studií se věnoval divadlu a uměleckému přednesu. Měl jsem i možnost se s ním seznámit na sklonku 50. let (přesněji 1956 – 57), kdy studoval průmyslovku a já jsem byl tehdy frekventantem abiturientského učitelského kurzu v Kutné Hoře. Pod vedením prof. Marie Lipské se stal mladý Alfred (řečený Fred) umným recitátorem a spolu se studentkou Eliškou Pipkovou z pedagogické školy vyhrávali recitační soutěže, a to nejenom v místních, okresních, krajských, ale i v ústředních kolech. Ve školním orchestru PŠ,kde jsem působil i já (2. housle, zpěv), zvícím dobrých dvaceti studentů,hrál A. Strejček na basu za doprovodu převážně houslistů.Velký zájem měl i o divadlo, v kutnohorském Tylově divadle ho spolu s dalšími studenty hrál pod vedením prof. Ladislava Znojemského, zakladatele nádherného časopisu Krásné město. Bylo by toho, samozřejmě, víc, ale podívejme se na jeho umělecký vývoj, coby divadelního a filmového herce, moderátora a recitátora v dalším období.

V roce 1964 absolvoval studium herectví na brněnské JAMU, během studia již také profesionálně zpíval ve sboru olomoucké operety v sekci 2. basu. Po návratu do Prahy hrál v Divadle Jiřího Wolkera, potom se stal členem souboru Divadla Za branou, nejdéle (v letech 1971 – 1988) byl angažován v Divadle E. F. Buriana, recitoval v Poetické vinárně Viola, ale i v televizním pořadu Chvilka poezie.Po kratším působení v Divadle Za branou II byl na volné noze.

Alfred Strejček připravil známý komponovaný pořad hudby a mluveného slova o J. A. Komenském Vivat Comenius, jako koncert pro kytaru (Štěpán Rak), housle, violoncello a lidský hlas z textů díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. Pořad byl proveden v třiceti zemích světa v pěti jazykových mutacích. Za tento pořad získal ocenění UNESCO. Na Mezinárodním hudebním festivalu F. L. Věka v Dobrušce vystoupil spolu s violoncellistou P. Nouzovským (ten zařídil hudební podobu pořadu) již v roce 2012,když došlo potom na další reprízy. Z nezveřejněné Smetanovy korespondence z jeho plzeňského období připravil projekt nazvaný Bedřichu Smetanovi s láskou a též Putování Cyrila a Metoděje s hudbou Štěpána Raka.

A.Strejček je rovněž znám jako přední interpret klasické poezie. Za všechny básníky jmenuji K. H. Máchu, K. J. Erbena, R.M. Rilkeho, W. Shakespeara, J. Seiferta či J. Kainara.

Patřil mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora a v roce 2011 byl jmenován čestným občanem Kutné Hory. Nemohu zapomenout na uvádění festivalu Foerstrovy Osenice, čehož se A. Strejček zhostil, jako moderátor, s veškerou vehemencí a noblesou.Vždy mu k obsahu programu jednotlivých pěveckých sborů stačila jakási „kostra“, tedy určité povědomí, které dokázal obohatit vším potřebným, co bylo dlužno říci. A byl zde z oněch 18. ročníků mnohokrát! Stoprocentně potvrzuji, neboť jsem zde s PSPU Praha, SPS Foerster z Jičína a Rychnovským pěveckým sborem rovněž vystupoval. Byl jsem tedy též aktivním divákem a posluchačem.

Do Guinessovy knihy rekordů by zajisté také patřila Strejčkova spolupráce s Československým(dnes s Českým) rozhlasem, když archiv obsahuje přes 1000 pořadů, na kterých se podílel.Úctyhodné číslo!

Na závěr jsem si ponechal smutnou skutečnost o tom, co se umělci nenadále a záhadně stalo v roce 2018. Ze dne na den totiž onemocněl virovou nemocí, zvanou Guillain – Barré syndrom,když po večerním kondičním běhu dostal v noci takové bolesti, z kterých ráno nebyl schopen pohybu. Tři čtvrtě roku byl napojen na plicní ventilaci, po několik měsíců pobýval v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech a nyní je v Sanatoriu Charlotte v Prosečnici u Týnce n. S.

Jeho stav se postupně zlepšuje a jsem přesvědčen, že bude zase v lepší kondici. Moc mu to přeji!


Miloslav Samek


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28136
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0724 sec,0.0361 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,047,752B