Ruští vědci objevili na Arktidě bakterie, které rozkládají ropu   
Pridal tk Pátek 17 duben 2020 - 02:48:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ruští vědci našli na Arktidě bakterie, které by se mohly stát základem preparátu na čištění půdy od ropných produktů. Uvedlo to ruské ministerstvo přírodních zdrojů.

„Specialisté ze společnosti Rosněfť a národního parku Ruská Arktida objevili v rámci komplexního společného projektu Čistá Arktida bakterie, které lze využít k vývoji inovativního preparátu pro čištění půdy od ropných produktů. Jedinečnou vlastností bakterií je jejich schopnost rozkládat ropné produkty při nízké teplotě (2 – 6 stupňů),“ je uvedeno ve zprávě.

Dále upřesňují, že vědci mikroorganismy identifikovali při odběru kontaminované půdy na ostrově Alexandřina země. Na tomto území vytvořily podzemní vody takzvané „migrační zóny“ ropných produktů, které poté popadaly do moře.

„Protože rozsah znečištění ropou může být obrovský a proces samočištění půdy je dlouhý, hrají biotechnologické metody rekultivace půdy, které v současné době zkoumáme na souostroví Země Františka Josefa, nesmírně důležitou roli,“ uvedl vedoucí komplexního vědeckého projektu Čistá Arktida Dmitrij Krjukov.

Ekologický sorbent

Za zmínku stojí ekologicky bezpečný a biologicky zcela rozložitelný sorbent na očištění životního prostředí po úniku ropy a ropných výrobků, který byl vyvinut vědci z ruské Plechanovovy ekonomické univerzity a kolegy z Ruské akademie věd.

Podle slov odborníků je materiál na absorpci ropy a ropných výrobků inovační a svými vlastnostmi nezaostává za světovými analogy. Jeho předností je biologická rozložitelnost v průběhu jednoho až dvou měsíců po použití v prostředí sorbátu (v daném případě ropy).

Vědci vysvětlili, že biologická degradace (rozklad) sorbentu probíhá dost rychle díky zvláštním mikroorganismům. Žijí v ropě pohlcované v přírodních podmínkách a snadno zužitkují přírodní polymer. To vylučuje stádium vyždímání sorbentu za účelem oddělení ropy. Druhotné zpracování ropy se stává technologicky a ekonomicky výhodné.

Odborníci řekli, že získané materiály se dají použít pro sběr a odstranění ropy a ropných výrobků z vodní hladiny a z půdy při likvidaci úniků ropy. Jako materiál je vhodný pro filtry čisticích zařízení při očištění odpadních vod obsahujících ropu a průmyslových odpadních vod a také pro filtry pro zachycování výparů ropných výrobků ve vzduchu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Cdt2
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28148
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0843 sec,0.0442 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:983,096B