Chce Schillerová předběhnout Kalouska? Ministryně navrhuje navýšit schodek rozpočtu na 300 miliard korun   
Pridal tk Pondělí 20 duben 2020 - 05:44:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) plánuje na pondělním jednání vlády navrhnout další zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Oznámila to v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Jde o rekordní schodek rozpočtu v historii ČR.

„Kvůli dalším a pokračujícím opatřením se propadnou příjmy státu. Zítra budu na vládě navrhovat novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 300 miliard korun,“ řekla Alena Schillerová.

Ještě před několika týdny přitom mluvila o schodku 200 miliard korun.

„Letošní schodek 200 miliard korun není definitivní, protože mám spočítána všechna opatření, která jsme aplikovali, ale i další, která budou aplikována,“ uvedla Schillerová. Jde podle ní například o zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

U výdajů Schillerová nově očekává navýšení o 120 miliard korun. V případě příjmů pak zatím očekává kvůli nižším příjmům ze sociálního pojištění, DPH nebo příjmových daní propad o zhruba 140 miliard korun.

„Jen doufám, že schodek bude konečný,“ dodala ministryně.

Škrty v letošním rozpočtu Schillerová neplánuje. Hlubší analýzu výdajů rozpočtu chce udělat až na rok 2021. V souvislosti s tím upozornila, že při sestavování rozpočtu na příští rok by zkomplikovalo situaci, pokud by nebyla schválena novela zákona o rozpočtové odpovědnosti.

Schillerová dále uvedla, že Česko je v ekonomické recesi.

„A čím bude delší, tím bude i hlubší,“ uvedla. Proto by jako ministryně financí přivítala rychlejší uvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Ale musí to jít ruku v ruce s vyjádřením epidemiologů. Stojím si za tím, že zdraví musí být na prvním místě,“ dodala.

V pátek pak ministerstvo financí uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun. To je o 139,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.

Rekordní schodek rozpočtu v historii ČR

Schodek státního rozpočtu ve výši 300 miliard korun by byl historicky nejvyšším schodkem státního rozpočtu v dějinách ČR. Doposud nejvyšší deficit měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Tehdejším ministrem financí byl Miroslav Kalousek.

Na hospodaření státního rozpočtu v roce 2009, kdy byl také zaznamenán rekordní rozdíl mezi schváleným a skutečným deficitem, se negativně projevily kromě ekonomické krize také některé legislativní úpravy umožňující různé úlevy především v daních a pojistném na sociální zabezpečení.

Poslanec Tomáš Martínek z Pirátské stany zveřejnil na Twitteru graf, který zobrazuje všechny české ministry financí a růst dluhu v korunách. Martínek se ptá, jestli se Alena Schillerová dostane na první místo žebříčku už letos, nebo až příští rok.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CeXy
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28177
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0930 sec,0.0508 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,078kB