Ze vzpomínek dcery generála Svobody   
Pridal tk Pondělí 04 květen 2020 - 10:25:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Rusové si vážili a váží i našich vojáků, kteří bojovali v II. Světové válce. Je mi fyzicky špatně, když se dívám do křivých očí Koláře, Hřiba, a už vůbec Novotného, který vypadá a mluví, jako kdyby ho právě teď pustili z léčebny. Na televizní stanici Rossia1 udělal z českého národa svým chováním naprosté pitomce. A celá ta skvadra Kolář, Hřib, Novotný a většina členů zastupitelstva Prahy 6, z našeho národa udělala nevděčné, hloupé a nečestné ubožáky.

Je dobře, že jsou stále mezi námi důstojní lidé jako Zoja Klusáková-Svobodová - dcera generála a později i prezidenta Československé republiky Ludvíka Svobody. Takoví lidé jsou živým svědectvím doby, na kterou bychom nikdy neměli zapomínat.
------------------------

"Generál sám chodil do útoku"

Dcera československého národního hrdiny Ludvíka Svobody - o svém otci , pomníku maršála Koněva a pokusech o revizi historie.

Spolu s jednotkami a formacemi sovětské armády byli nacisté poraženi vojáky 1. československého sboru pod velením Ludvíka a Svobody. Tento muž, který se později stal prezidentem Československa, si vážil všech, kdo ctí historii a pamatují si její ponaučení.

Jak na Ludvíka Svobodu vzpomíná maršál Sovětského svazu I.S. Konev:

"Byl to organizovaný a nesmírně statečný muž. O něm se dá říci bez nadsázky: v bojových letech by nesklonil hlavu před nepřítelem ... Nebyl komunistou během válečných let, ale byl skutečným patriotem, mužem progresivních myšlenek spojených s nejlepšími ambicemi ... Svoboda byl skutečným národním hrdinou, jedním z nejodvážnějších lidí, kterého jsem viděl, byl voják v nejvyšším slova smyslu.“

Red: Také nemohu ignorovat epizodu s demolicí pomníku maršála Koněva. V Rusku to způsobilo velmi bolestnou reakci. V rámci přípravy na rozhovor s vámi jsem si znovu přečetl Koněvovy monografie a upozornila jsem na druh lásky a úcty, s níž píše o Československu, jak udělal vše, aby osvobození Prahy šlo bez destrukce, aniž by poškodilo město. Jak vysvětlit tento vandalismus ve vztahu k pomníku?

Zoja Klusakova-Svobodova:

Osobně, celý podvod kolem pomníku maršála Koněva je pro mě hluboce nepříjemný, stydím se, že se to stalo v Praze. A nejsem jediná, ale bohužel nejsme slyšet.

Znám postoj maršála Koněva k Československu. Během společných bitev byl tento velitel naplněn upřímným respektem k Ludvíku Svobodovi i dalším soudruhům .Dokážu dosvědčit, že to byli Konev a maršál Žukov, kteří pomohli mému otci dostat se z vězení, kde skončil v letech represí za komunistického režimu. Studovala jsem tehdy v Moskvě.

Koněv také zajistil propuštění generála Klapálka, který byl rovněž uvězněn na základě falešného obvinění. Byla jsem svědkem toho, kdy Koněv slyšel od mého otce o zatčení Klapálka. Pak se Koněv bez prodlení obrátil na prezidenta Zapotockého a ostře prohlásil: "Zjistil jsem, že generál Klapálek byl zatčen. Víte, kdo je generál Klapálek? To je národní hrdina vaší země!" O několik dní později byl generál propuštěn.

Radka Zemanová-Kopecká

Zdroj: https://rg.ru/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28339
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0846 sec,0.0352 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,134kB