MZV RF: Nezávislost orgánů místní samosprávy neosvobozuje Česko od plnění mezinárodně-právních závazků   
Pridal tk Pondělí 04 květen 2020 - 13:34:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Rusko navrhlo Česku v souvislosti se situací kolem demontáže pomníku maršála I. S. Koněva v Praze dvoustranný dialog ohledně plnění závazků úřadů v rámci ochrany pomníků. Jeho odmítnutí však zhorší vztahy, prohlásilo Ministerstvo zahraničí Ruské federace.

„Navrhujeme českým partnerům, aby použili nástroje dvoustranného dialogu (včetně těch vyplývajících z článku č. 5 Smlouvy) ke splnění závazků úřadů v rámci ochrany pomníků. Když to oficiální Praha odmítne, zhorší to už i tak obtížnou situaci našich vztahů,“ uvádí se ve zprávě.

Ministerstvo zahraničí RF si stojí za tím, že tvrzení o tom, že Rusko zdůrazňováním závažnosti plnění druhou smluvní stranou závazků, které jsou zakotveny v mezistátní Smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci z 26. srpna 1993, prý „zasahuje do vnitřních záležitostí“ Česka, jsou neopodstatněná a neodůvodněná.

„Nezávislost orgánů místní samosprávy neosvobozuje stát od plnění jeho mezinárodně-právních závazků. Trváme na tom, aby česká strana dodržovala body článku č. 21 dané Smlouvy, která stanovuje zajištění péče o vojenské památky, ke kterým nepochybně patří pomník I. S. Koněva, a také o zachování a přístupu k nim. Všechny tyto body daného článku Smlouvy byly nyní českou stranou porušeny,“ vysvětlili na ruském ministerstvu zahraničí.

Trestní stíhání viníků odstranění sochy Koněva

Dne 3. dubna 2020 radnice Prahy 6 nechala demontovat sochu maršála Koněva a realizovala tím rozhodnutí ze září minulého roku, kdy městská část odhlasovala odstranění pomníku. Socha by měla skončit v Muzeu paměti 20. století, které plánuje vybudovat hlavní město, ale zatím se nachází v depozitáři.

Demontáž za nouzového stavu, kdy je v zemi striktně omezen volný pohyb na veřejnosti, starosta Ondřej Kolář vysvětlil tím, aby odstranění pomníku proběhlo bez zbytečného „humbuku“. Dříve se před sochou opakovaně scházeli zastánci zachování památníku.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí po odstranění sochy avizovalo, že incident nenechá bez reakce. Na české ministerstvo zahraničí zamířila protestní nóta. Zároveň mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml očekává obnovení pomníku buď v české zemi nebo na území Ruska.

V souvislosti s odstraněním pomníku v Rusku zahájeno trestní řízení. Ruští vyšetřovatelé chtějí potrestat osoby, které jsou odpovědné za demolici sochy. Podle ruského práva by viníci mohli být odsouzeni až k jednomu roku nápravných prací v případě, že stanou před ruskou justicí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Cqph
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28344
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1549 sec,0.0758 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,194kB