Trump oznámil konec epochy globalizace   
Pridal tk Pátek 15 květen 2020 - 11:29:37 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
V důsledku kategorického postoje Spojených států v otázce role Číny v šíření nemocicovid-19 nabývá na síle trend oslabování hospodářské spolupráce mezi zeměmi. Americký prezident Donald Trump na pozadí těchto událostí ve svém prohlášení uvedl, že éra globalizace je nyní definitivně u konce. Uvádí to agentura Reuters.

V dubnu Trump prohlásil, že americká strana posuzuje verzi o tom, že nový typ koronaviru, který nese označení covid-19, vznikl v laboratoři v čínském Wu-chanu, a že hodlá zjistit jeho původ.

„Znamená to, že se dějí divné věci a že probíhá mnoho vyšetřování. A my hodláme (původ viru) zjistit. To je všechno, co mohu říci. Ať už vznikl kdekoli, pochází z Číny, a v jaké formě, to není důležité. Sto osmdesát čtyři zemí jím nyní trpí,“ řekl Trump na briefingu, když odpovídal na otázku, jak aktivně se vyšetřují verze o tom, že ve městě Wu-chan došlo k úniku viru.

Podle amerického prezidenta pandemie koronaviru tak ukázala, že trend ekonomické globalizace již dále nebude pokračovat. Dodává také, že se nyní „musí všechno vyrábět ve Spojených státech“.

Sankce za koronavirus

Trumpova vláda tak i nadále pokračuje v obviňování Peking z utajování informací o epidemii koronaviru, zatímco Čína všechna obvinění popírá. Trump a ministr zahraničí USA Mike Pompeo označili covid-19 za „čínský virus“ a „wuchanský virus“.
Později byla jejich rétorika poněkud zmírněna, v poslední době se však vrátila.

Americký senátor Lindsey Graham tento týden navrhl přijetí návrhu zákona o sankcích proti Číně za šíření koronaviru. Sankce mají být zavedeny, pokud Čína neposkytne úplnou zprávu o vzniku této choroby.

Konkrétně v návrhu stojí, že Čína má do dvou měsíců poskytnout Kongresu úplnou zprávu o vzniku pandemie a zavřít všechny tržnice, na nichž by virus mohl být přenášen z divokých zvířat na lidi. Graham rovněž požádal o osvobození všech aktivistů zadržených v Hongkongu po začátku pandemie.

Perspektivy návrhu zákona nejsou jasné. Trump kritizuje Čínu a nahlas uvažuje o tom, jak přinutit Peking, aby „zaplatil“ za pandemii. Přitom demokraté, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, nepodporují zavedení sankcí proti Číně kvůli viru. Čína popírá všechna obvinění USA z nedostatečné otevřenosti.

Reakce Číny

List The Global Times s odkazem na vlastní zdroje napsal, že Čína je nanejvýš znepokojena s postojem USA v otázce role Pekingu v šíření covidu-19 a zvažuje odvetné sankce proti jednotlivým osobám, organizacím a úředníkům.

Podle dané zprávy mají být na sankční seznam zařazeni přinejmenším čtyři kongresmani a dvě organizace. Mezi „kandidáty“ na sankce je také generální prokurátor státu Missouri Eric Schmitt, jenž podal trestní oznámení na Čínu, kterou obvinil z pandemie koronaviru.

„Čína odpoví nejen symbolicky, ale podnikne protiopatření, jež pro ně budou bolestivá,“ cituje list výrok analytiků.

Zdroj: Reuters, Sputnik

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28461
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2083 sec,0.1231 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,280kB