Talentovaná hudební skladatelka a dirigentka   
Pridal tk Sobota 16 květen 2020 - 05:04:52 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
16. června letošního roku uplyne již dlouhých 80 let od úmrtí Vítězslavy Kaprálové mimořádné osobnosti na české hudební scéně. Narodila se 24. ledna 1915 v Brně v hudební rodině. Její otec Václav Kaprál byl nejenom vlastníkem hudební školy, ale hlavně významným brněnským hudebním skladatelem.Maminka byla učitelkou zpěvu.
Již od dětství se projevil talent V. Kaprálové především v tom, když napsala svou první skladbu V říši bájí (to jí bylo devět let – sic!) a v patnácti letech nastoupila na brněnskou konzervatoř, kde studovala skladbu u hudebního skladatele a pedagoga Viléma Petrželky a dirigování u houslisty, klavíristy, hudebního publicisty a významného operního dirigenta Zdeňka Chalabaly. Její absolventský opus s názvem Klavírní koncert d moll se uskutečnil v červnu r. 1935, měl mimořádný ohlas nejenom svou výjimečností, ale hlavně tím,že skladbu autorka sama dirigovala.

V. Kaprálová začala dále studovat na mistrovské škole pražské konzervatoře pod vedením hudebního skladatele a pedagoga Vítězslava Nováka (též horolezce, jenž složil symfonickou báseň V Tatrách) a významného dirigenta Václava Talicha.S Českou filharmonií, jako absolventka, osobně provedla svou nejznámější orchestrální skladbu Vojenská symfonieta. V. Kaprálováo obdržela francouzské státní stipendium a v r. 1937 začala studovat na Ecole Normale de musicque v Paříži u dirigenta Charlese Muncha a soukromě potom studovala skladbu u Bohuslava Martinů.

A zde se chci zastavit u toho, jak významnou roli v profesním i osobním životě B.Martinů hrála právě V. Kaprálová. V červnu r. 1938 dirigovala v Paříži Martinů cembalový koncert a poté brzy odjela na festival Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu do Londýna,který zahájila svou symfonietou a již rovněž dirigovala spolu s orchestrem BBC Orchestra.

Proč jsem zmínil i soukromý život B. Martinů? Umělec se totiž do okouzlující mladé ženy zamiloval (i když byl vlastně o generaci starší), byla to jeho jediná žákyně, uvedl Vitku (jak ji jmenoval) do prostředí pařížského uměleckého světa a pomáhal jí ve studiu. Martinů ovšem nebyl jedinou její láskou, náhoda tomu chtěla, že se v r. 1939 setkala s charismatickým člověkem Jiřím Muchou, synem slavného malíře, s kterým se o vánocích r. 1939 zasnoubila a v dubnu 1940 za něj vdala.

Poněvadž Jiří Mucha narukoval do zahraniční armády v jižní Francii (to bylo přece ve válce), dostal na svatbu jenom krátkou dovolenou, musel se tedy hned vrátit do vojenského výcvikového tábora. Vitka bohužel v následující krátké době vážně onemocněla, byla okamžitě převezena do nemocnice v jihofrancouzském Montpellier s rozptýlenou tuberkulozou a druhý den v pouhých 25 letech zemřela. Později byla převezena do Paříže a zpopelněna. Dnes je místem jejího posledního odpočinku Ústřední hřbitov v Brně.

V. Kaprálová zkomponovala celkem více než 40 skladeb.Z nich bych především vyzdvihl již zmíněnou Vojenskou symfonietu, op. 11, pro velký orchestr (kterou věnovala Dr. Edvardu Benešovi), Sbohem a šáteček, op. 14, pro zpěv a klavír/velký orchestr, Partitu, op. 20, pro klavír a smyčcový orchestr a Concertino pro housle, klarinet a orchestr, op. 21. Dá se říci, že je to fantastická bilance nadějné umělkyně v tak mladém věku.
Již za skladatelčina života byla její hudba vysoce oceňována, v r. 1938 získala Smetanovu cenu a v r. 1939 cenu Svatoboru. V r. 1946 jí udělila Česká akademie věd členství in memoriam. Takřka všechny skladby V. Kaprálové byly vydány tiskem (některé dokonce za jejího života), v současné době patří mezi její hlavní vydavatele Editio Bärenreiter. Dodnes je nejhranější českou skladatelkou.

Miloslav Samek


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28463
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0957 sec,0.0366 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,193kB