Čarnogurský: Kocáb chce miliardy jako odškodnění za okupaci? Ať si prvně spočítá, kolik stálo osvobození Československa   
Pridal tk Sobota 13 červen 2020 - 06:11:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Slovenský politik a předseda Slovensko-ruské společnosti Ján Čarnogurský na své stránce na Facebooku reagoval na slova českého hudebního skladatele a politika Michaela Kocába, který minulý týden v rozhovoru pro ČT24 promluvil o náhradách, které podle něj musí Rusko zaplatit za pobyt sovětských vojsk na území Československa.

„...Musíme dokončit majetkoprávní a finanční vypořádání za pobyt sovětské armády na našem území v průběhu okupace, protože to také zůstalo opuštěno. Tam nám dluží obrovské miliardy a nějak se k tomu nemají,“ prohlásil český hudební skladatel.

Čarnogurský na svém Facebooku mimo jiné uvedl, že Kocába zná z doby sametové revoluce.

„Opozice (disidenti) měli tehdy štáb v divadle Laterna magica na Národní třídě v Praze. Michael Kocáb nám tehdy zajišťoval ‚ochranu‘ a dopravu k jednání s federální vládou do Strakovy akademie na Malé straně a zpět,“ napsal.

Následně se vrátil k poválečným událostem a připomněl, že na Slovensku ve volbách v roce 1946 byli komunisté poraženi, zatímco v České republice vyhráli. Ptá se tedy, jestli i to je důvod požadovat náhradu.

„Michael Kocáb je osel. Když už chce účtovat za minulost, má Slovensko účtovat Česku, že ve volbách roku 1946 byli komunisté na Slovensku poraženi, ale v Česku vyhráli a vnutili Slovensku ten nejtvrdší komunismus s nejvíce oběťmi?“ uvedl a dodal, že tam sovětská armáda v té době nebyla.

Další otázkou podle něj je to, jakým způsobem bude vypočítána výše náhrady.

„Jak chce do vyúčtování započítat více než sto tisíc padlých sovětských vojáků při osvobození Československa? Jak chce započítat porážku německé armády na východní frontě za cenu milionů obětí Sovětů – na západní frontě celkem hladké vítězství, které zajistilo bezpodmínečnou kapitulaci Německa, a tím obnovení předválečných hranic Československa?“ ptá se Čarnogurský.

V příspěvku rovněž poznamenal, že spojenci odkládali otevření druhé fronty v Evropě dva roky a pak „se vylodili zejména ve vlastním zájmu, aby Sovětský svaz neobsadil celé Německo sám, ale aby měli i oni v poraženém Německu své sektory.“

Připomněl i kroky Velké Británie a jejího premiéra Winstona Churchilla ve 2. světové válce.

„A tak, když ještě Hitler v prosinci 1944 spustil ofenzívu v Ardennách, Churchill musel telefonovat Stalinovi, aby urychlil ofenzívu na východní frontě a přinutil Hitlera přesunout divize ze západu na východ. Jinak hrozila západním spojencům katastrofa,“ napsal.

Co se týče poplatků, vzpomněl si na dva případy, kdy západní spojenci požadovali peníze od Československa.

„Připomenu Michaelovi Kocábovi, že po 1. světové válce západní spojenci najednou naúčtovali Československu ‚poplatek za osvobození‘. Ferdinand Peroutka se nad tím dost pohoršil. Po 2. světové válce Anglie vyúčtovala Československu všechny náklady za pobyt Benešovy vlády v Londýně a za vyzbrojení československých vojáků na západě. Sovětský svaz nic nevyúčtoval,“ uvedl.

Závazky Moskvy vůči Praze

Prohlášení Michaela Kocába bylo reakcí na vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka. Kocáb na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk a nyní tvrdí, že jsme spolu s vojenskými jednotkami Sovětského svazu měli tehdy odsunout i sovětskou ambasádu.

„Momentálně cítím jako dluh toho odsunu, že jsme zapomněli v tom fofru odsunout sovětskou ambasádu. To je i můj dluh. Pamatuji se, že jsme o tom mluvili, že musíme snížit počty na sovětské ambasádě. Sto padesát proti našim deseti diplomatům,“ vybavil si bývalý český politik, aniž by bral v potaz poměr celkového počtu obyvatel dvou zemí a potřeby pro poskytování konzulárních služeb.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CE95
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=28762
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1020 sec,0.0392 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,248kB