Evropská unie hrozí Rusku sankcemi kvůli údajné otravě Navalného   
Pridal tk Pátek 04 září 2020 - 04:11:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Evropská unie si ponechává práva na sankce kvůli incidentu s Alexejem Navalným, uvádí se v prohlášení vysokého představitele unie pro zahraniční věci a bezpečností politiku Josepa Borrella.

„Evropská unie rozhodně odsuzuje atentát a vyzývá Rusko k úplné spolupráci s Organizací pro zákaz chemických zbraní k zajištění nestranného mezinárodního vyšetřování,“ uvádí se ve zprávě.

Borrel zdůraznil, že evropské státy nadále „důkladně sledují“ situaci.

Údajná otrava

Německá vláda učinila ve středu prohlášení, že odborníci z laboratoře Bundeswehru zjistili, že Navalnyj, který je na léčení v Berlíně, byl „otráven“ substancí ze skupiny jedovatých bojových látek Novičok. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že Berlín neinformoval Moskvu o svých závěrech ohledně „otravy“ Navalného Novičokem. Ministerstvo zahraničí RF okomentovalo prohlášení německé vlády a poznamenalo, že ruská strana čeká na odpověď Německa na žádost ruské generální prokuratury ohledně situace kolem Navalného. Kancléřka SRN Angela Merkelová předtím prohlásila, že plynovod Nord Stream 2 musí být dokončen, že tuto otázku není vhodné dávat do souvislosti s případem Navalného.

Velvyslanec RF v SRN Sergej Něčajev navštívil ve středu německé ministerstvo zahraničí v souvislosti s novými okolnostmi v případu Navalného. Ruské velvyslanectví sdělilo, že Něčajev byl „informován o obsahu prohlášení spolkové vlády SRN, přitom žádná substantivní faktura nebyla velvyslanci předána“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová později potvrdila, že „ruská strana nedostala žádný materiál k dané otázce, ani k otázkám zaslaným dříve, které zformulovala generální prokuratura, ani k dříve zaslaným dopisům ruských lékařů, ani k prohlášením, jež učinila německá strana“ ve středu.

V berlínské klinice Charite, kde se Navalnyj léčil, dnes řekli, že jeho zdravotní stav je vážný, je na ventilátoru plic, bude se léčit dlouho.

Zmiňme, že primář omské nemocnice, kde byl léčen Navalnyj, Alexandr Murachovskij poznamenal, že s diagnózou „otravy“ se pracovalo jako s hlavní při přijetí pacienta, ale laboratorní testy ji nepotvrdily. V otevřeném dopise pak omští lékaři vyjádřili názor, že se je „snaží očernit“.

Západ chce odpovědi, Rusko se brání

Odborníci laboratoře Bundeswehru ve středu oznámili, že ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven bojovou látkou ze skupiny Novičok. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se opozičníka snažili umlčet a požaduje od ruské vlády odpovědi.

Podobně se vyjádřili i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, britský premiér Boris Johnson či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jsou zprávy, že Navalnyj byl otráven Novičokem, znepokojivé.

„Okolnosti otravy se musí náležitě vyšetřit. Další postup budeme koordinovat se státy EU a NATO,“ uvedl šéf české diplomacie.

Vyjádření německých úřadů se v Rusku setkalo s kritikou. Ministerstvo zahraničních věcí a Kreml vyzvaly německé kolegy k plnohodnotné spolupráci a výměně informací. Moskva upozornila na skutečnost, že dopis ruských lékařů se žádostí o vysvětlení závěrů o intoxikaci Navalného zůstává bez odpovědi a podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové hlavními adresáty prohlášení Berlína ohledně otravy Novičokem byly EU a NATO.

Zdroj: https://sptnkne.ws/D7uW
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=29738
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0682 sec,0.0283 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,035,568B