Právník rozcupal rozhodnutí vlády vyhlásit nouzový stav: Chtěli to nechat vyhnít   
Pridal tk Sobota 03 říjen 2020 - 06:20:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Nouzový stav a nové plošné zákazy. To vše čeká v pondělí Českou republiku. Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála vláda dělá chybu, když kvůli volbám opatření odkládá. Uvedl to v rozhovoru pro Novinky.cz. Ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) pohrozil, že opět podá žalobu. Tu dřívější na jaře vyhrál.

Dostál na jaře žaloval stát za omezující plošná opatření a Městský soud v Praze mu dal za pravdu. Nyní Prymulovi poslal kvůli proticovidovým opatřením předžalobní výzvu.

„Napsal jsem, že na jaře Městský soud v Praze vyložil zákon o ochraně veřejného zdraví tak, že ministerstvo zdravotnictví nemůže vydávat opatření, která jsou plošná a razantní, neboť toto přísluší už jenom vládě v režimu nouzového stavu,“ vysvětlil.

Dostál ovšem připouští, že zákon o ochraně veřejného zdraví kompetence ministra zdravotnictví stanoví „velice široce a vágně“. Tyto kompetence rozhraničilo až zmiňované rozhodnutí soudu.

„Ve chvíli, kdy už zakazuje hospody po 22. hodině a návštěvy nejrůznějších akcí jsou limitované na padesát lidí, když se tam nesedí, a tak dále, tak jsou to opatření, která jsou podle mého názoru plošná a razantní ve smyslu zmiňovaného výroku Městského soudu,“ uvedl dále právník. „Proto, pokud je chce dělat, tak je musí vydat pod nouzovým stavem jako celá vláda a předstoupit s tím před Parlament, jinak to zažaluji,“ dodal.

Vláda skutečně ve středu 30. září vyhlásila na území České republiky nouzový stav na 30 dnů, ale s platností až od pondělí 5. října. Někteří komentátoři toto rozhodnutí kritizují s tím, že nouzový stav vláda podle vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) odložila kvůli volbám do Senátu a krajských zastupitelstev, které se konají v pátek a sobotu.

„Myslím si, že to odsunutí, byť ho politicky chápu, výrazně oslabuje argument vlády o potřebnosti toho opatření. Pokud bylo to opatření potřebné podle narůstajících křivek potřebné ve středu, tak měli nouzový stav a opatření vypustit, volby nevolby. Takže tím sami říkají: ‚Je tady sice děsná krize, ale to, co tu teď děláme, je jenom taková volební hra, protože opatření nevydáváme hned v té děsné krizi, ale necháváme to ještě pět dní vyhnít, a vydáme ho až po volbách, kdy to bude politicky v pohodě. Takže ta krize vlastně není‘,“ upozornil Dostál.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRxD
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=30158
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1539 sec,0.0656 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,353kB