Evropská unie uvalila sankce na Alexandra Lukašenka. Bělorusko slibuje odvetnou reakci   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:52:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Evropská unie oficiálně zavedla sankce proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Takové informace vyplývají z dokumentu zveřejněného EU. Na celou věc ale záhy reagovalo tamní ministerstvo zahraničí, které se nechalo slyšet, že již brzy bude následovat patřičná reakce.

Evropská unie považuje běloruského lídra za osobu, která je odpovědná za represe vůči opozičním prezidentským kandidátům a pokojným demonstrantům, a také za zastrašování novinářů.

Ministři zahraničních věcí EU učinili politické rozhodnutí o prodloužení sankcí vůči Bělorusku jiř 12. října. Od té doby probíhají práce na vypracování a odsouhlasení nové tzv. černé listiny.

Kromě Lukašenka se na zmiňovaném seznamu ocitl také jeho nejstarší syn Viktor a dalších 13 obžalovaných, včetně šéfa prezidentské administrativy Igora Sergijenka, šéfa Výboru pro státní bezpečnost (KGB) Běloruské republiky Ivana Tertela, tiskové mluvčí prezidenta Natálie Eismontové, šéfa skupiny Alfa Sergeje Zubkova, předsedy Ústavního soudu Petra Miklaševiče a dalších.

Všem, kteří figurují na daném seznamu, bude zakázáno cestovat do EU a jejich majetek v Evropské unii bude zmrazen.

Připomeňme, že se jedná již o druhý balíček individuálních sankcí EU vůči Bělorusku. První vstoupil v platnost 2. října, kdy seznam zahrnoval 40 osob podílejících se podle Bruselu na násilí proti demonstrantům a na falšování výsledků hlasování. Lukašenko nebyl na tento seznam zařazen, protože Evropská unie vyjádřila naději, že běloruské orgány na výzvu zareagují a „zahájí konstruktivní dialog s běloruskou opozicí“.

Bělorusko slíbilo brzkou reakci

Bělorusko následně slíbilo, že bude na nové sankce EU reagovat. Jak uvádí tamní ministerstvo zahraničí, nové evropské sankce vůči Minsku zatím studují. Dodalo však, že tento krok nezůstane bez reakce, která bude následovat velmi brzy. V pátek to prohlásil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Anatolij Glaz.

„V současné chvíli vše v klidu a pečlivě studujeme. Toto rozhodnutí rozhodně nezůstane bez reakce, která bude následovat velmi brzy,“ nechal se slyšet mluvčí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EptW

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=30637
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1316 sec,0.0505 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,450kB