Za poklady muzejního depozitáře   
Pridal tk Úterý 08 říjen 2013 - 12:34:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Teplice – Muzeum, jako i to naše v Teplicích ukrývá řadu pokladů nedozírné ceny. Ovšem ještě více se nachází v depozitářích, kam oko běžného smrtelníka jen tak nenahlédne. A tak jsme se s redakcí vypravili do depozitáře Teplického muzea za naše čtenáře, abychom jim ukázali, co se tam ukrývá. Tentokrát jsme se zaměřili na sbírku historických zbraní. Depozitář ukrývá nepřeberné množství pušek od doutnákové muškety, přes křesadlové trombóny a terčovnice až po exponáty ze zrušeného muzea SNB v Terezíně. Velmi zajímavým předmětem je levoruční brokovnice a pokojová terčovnice. Co se týče chladných zbraní, tak nás též pracovníci muzea překvapili. Kuše, renesanční meč zvaný šaršoun, což je obouruční zbraň, šavle různých druhů a barokní jezdecký meč. A to vše je pouhý zlomek toho, co se zde nachází.
„My tohle ukazujeme pouze o výstavách. Prostě není tady na zámku místo, kde by tato expozice byla,“ říká naší redakci historička paní PhDr. Bohuslava Chleborádová.
Tato sbírka vznikala různě. Sbírka zbraní byla vybudována z darů městské obce Trnovany z Willnerovy sbírky a z jednotlivých přírůstků, píše Mgr. Jitka Budínská ve své publikaci Dějiny teplického muzea.
Jak je vidět, sbírka těchto vzácných předmětů se budovala postupně. Ve sbírce jsou i součásti zbrojí, jako řada přilbic od gotiky počínaje současností konče, štíty a pancíře. Bohužel původní sbírka orientálních zbraní po knížeti Clary – Aldringenovi se dnes nachází ve vojenském muzeu v Praze. Ovšem i tak je na co se dívat, proto milovníci této části historie si jistě ohlídají, kdy bude zase muzeum zbraně vystavovat, aby se mohli podívat na tyto poklady.

(Text, foto: Siegfried Neumaier)
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=3121
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0958 sec,0.0335 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,234kB