Zaríf: Izraelští agenti chtějí zaútočit na pozice USA s cílem rozpoutat válku   
Pridal tk Neděle 03 leden 2021 - 06:05:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Podle materiálů iráckých tajných služeb se izraelští agenti chystají zaútočit na americké pozice v Iráku, aby tak vznikl důvod k rozpoutání války. Oznámil to íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Dříve se Zaríf zmínil o plánu spiknutí za účelem rozpoutání války s Íránem. Již tehdy se ministr odvolal na irácké zpravodajské služby.

„Nové údaje, které získaly irácké tajné služby, svědčí o tom, že izraelští agenti se chystají napadnout Američany. Za pomoci nastrčeného důvodu k válce chtějí dostat končícího amerického prezidenta Trumpa do obtížné situace,“ napsal ministr na svém Twitteru.

Poradil americkému prezidentovi, aby „si dával pozor na past“ a nereagoval na provokace, které můžou mít špatný dopad.

„Jakýkoliv ohňostroj špatně končí, obzvlášť pro vaše nejlepší kamarády,“ upozornil Zaríf.

Televize CNN se s odvoláním na představitele Pentagonu již dříve zmínila, že údaje tajných služeb ukazují na možnost íránského útoku na americké síly v Iráku. Kuvajtské noviny Al-Qabas zveřejnily informaci, že Írán posiluje protivzdušnou obranu poblíž jaderných objektů jako preventivní opatření proti možným americkým raketovým útokům. Kromě toho byly do Iráku přesunuty drony a rakety krátkého doletu.

Americké objekty v takzvané zelené zóně v Bagdádu jsou pravidelně bombardovány již po dobu dvou let. Washington spojoval tyto útoky s iráckými domobranci, kteří prý měli být na straně Íránu. Írán však vzal na sebe odpovědnost jen za útok na vojenské základny v lednu v roce 2020.

Incident byl reakcí na raketový útok z 3. ledna roku 2020 na letišti v Bagdádu, v důsledku kterého byl zabit íránský generál Kásim Sulejmání. Sulejmání přicestoval do Bagdádu, aby předal tajnou zprávu od Saúdské Arábie, kterou měl Bagdád následně předat dál. Zpráva prý obsahovala návrh obnovit diplomatické vztahy mezi Rijádem a Teheránem, avšak zpráva nebyla předána.

Incident rozzuřil nejenom Írán, ale i iráckou vládu. Ta požadovala odchod všech zahraničních vojsk ze země. Teherán se tehdy zapřísahal tvrdě pomstít smrt Sulejmáního, pokud USA své vojáky z Blízkého východu nestáhnou.

Nehledě na tlak ze strany Iráku a Íránu, USA nestáhly své vojáky z regionu, ale uvolnily některé z vojenských základen a snížily počty vojenských sil v regionu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ER4g
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=31393
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1657 sec,0.1318 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,030,504B