„Podlehl pokušení destabilizovat politickou situaci.” Zeman zasadil úder při jmenování místopředsedy Nejvyššího soudu ČR   
Pridal tk Čtvrtek 18 únor 2021 - 04:30:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Miloš Zeman si nenechal ujít možnost zaútočit na Ústavní soud ČR, který obvinil z destabilizace politické a společenské situace v Česku. Ve svém projevu při jmenování Petra Šuka místopředsedou Nejvyššího soudu český prezident vyjádřil naději, že se tento soud stane stabilizačním prvkem v soudním systému, což Ústavní soud podle něj udělat nedokázal.

Dnes na Pražském hradě proběhla procedura jmenování soudce Petra Šuka místopředsedou Nejvyššího soudu ČR. Český prezident Miloš Zeman tak využil svého práva určit místopředsedu NS ČR, Petra Šuka totiž jmenoval na návrh současného předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho.

Petr Šuk, jenž působí u NS ČR od roku 2008, nahradil předchozího místopředsedu Romana Fialu, který opustil svůj úřad poté, co mu vypršelo funkční období. Ve své řeči nově jmenovaný místopředseda Nejvyššího soudu prohlásil, že není zastáncem radikálních změn, zdůraznil přitom, že bude prosazovat určité úpravy týkající se například práce civilního kolegia.

„Společně s předsedou kolegia a civilními soudci tedy budeme hledat možné změny a úpravy tak, aby rozdělení agend a vůbec činnost kolegia více reflektovaly současné civilní právo,” řekl Šuk.

Soudce také dodal, že v současné době je Nejvyšší soud přetížen velkým množstvím projednávaných věcí, což mu brání náležitě plnit další zásadní funkce a úkoly, jako například výklad právních předpisů nebo sjednocování judikatury.

Proslov prezidenta Zemana a útok na Ústavní soud

Ve svém projevu při jmenování Petra Šuka místopředsedou Nejvyššího soudu se český prezident Miloš Zeman kriticky vyjádřil vůči Ústavnímu soudu ČR, který označil za zdroj politické destabilizace v republice.

„Vážený první místopředsedo Nejvyššího soudu, dovolte mi, abych Vám ještě jednou blahopřál k Vašemu dnešnímu jmenování. Chtěl bych Vám v této rozbouřené době popřát, aby se Nejvyšší soud stal stabilizačním prvkem v našem soudnictví a aby nepodlehl pokušení destabilizovat politickou či společenskou situaci v České republice, jako to udělal Soud ústavní,” prohlásil Zeman.

Připomeňme, že na začátku února Ústavní soud ČR zrušil část volebního zákona. Problém spočívá v rozdělení na kraje a přepočtu mandátů, to je prý diskriminující. Rozhodnutí bude platit i pro letošní volby. Nově bude koalicím pro vstup do Poslanecké sněmovny stačit pět procent hlasů. Ústavní soud zrušil aditivní klauzule, které představovaly 10, 15, respektive 20 procent. Ústavní soud také pozměnil paragrafy, které se týkají určení počtu poslanců v jednotlivých krajích a průběh skrutinia.

V souvislosti s tímto krokem ze strany Ústavního soudu se český prezident Miloš Zeman rozhodl neudělovat předsedovi ÚS Pavlu Rychetskému Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

„Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlu Rychetskému, a to vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ uvedl tiskový mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na svém Facebooku.

Zdroj: https://sptnkne.ws/FvKc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=31997
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1170 sec,0.0716 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,087kB