Berlín má dost amerického špiclování. A co Praha?   
Pridal tk Středa 16 červenec 2014 - 05:16:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Bývalý premiér Jiří Paroubek se vyjádřil k aféře, která v těchto dnech hýbe Německem. Jde o americké špiclování německých spojenců, zřejmě mimořádně rozsáhlé. Jak plyne z prohlášení expremiéra, zaráží ho, že čeští politici jsou tak krotcí, protože již dříve byly zveřejněny informace o amerických odposleších v Praze. Nejde jen o sebeúctu, ale zejména o demokratické fungování státu, říká Paroubek.

Německé vládě došla trpělivost a jistě i v zájmu vlastní sebeúcty poté, co bylo odhaleno, že americká NSA odposlouchávala kancléřku Angelu Merkelovou a nynějším odhalení pracovníka BND a ministerstva obrany jako agentů CIA, požádala představitele tajných služeb na ambasádě Spojených států, aby opustil Německo. Mezi spojenci se jedná o krok mimořádně nevšední. Američané se nyní mají pokoušet přesunout zejména své rezidenty, kteří řídí tajné agenty, z velvyslanectví v Berlíně do Prahy a Varšavy. V neděli to napsal německý list Bild am Sonntag. Z geograficky blízkých destinací by tak mohli nadále řídit své agenty na území Německa, často s Američany spolupracující řadu let. - konstatuje Proubek fakta případu.

"Obávám se, že my budeme tomuto zneužívání českého území pro špionážní práci amerických tajných služeb proti našemu sousedovi a spojenci v Evropské unii a NATO pouze přihlížet. Příklad takové mizérie totiž již máme. Mlčení ke zprávě týdeníku Der Spiegel, že také v Praze Američané disponují systémem elektronického špiclování. Kolik Čechů uvízlo v této pavučině? A kdo? Když už vláda nechrání sebe, měla by chránit alespoň své občany. Mlčely i politické strany, poslanci, včetně komunistických, jindy k USA velmi kritických. Kde jsou všechny ty organizace planě hovořící o lidských právech? O investigativních novinářích nemluvě. Proč jsme tak krotcí?," ptá se bývalý premiér.

Připomíná také, že kdo chce mlčet, musí počítat se světem, kde jeho život bude ovlivňovat špiclování. "Informace jsou k tomu, aby byly využity. Třeba pro ovlivňování a různé zpravodajské hry," říká Jiří Paroubek. V širších souvislostech potom prý není nezajímavé, kdo prošel různými stážemi ve Spojených státech. Proč na ambasádě USA měli takový zájem o styk se státními zástupci – např. Ištván, Bradáčová. K čemu jsou Američanům zprávy o závažné trestné činnosti? Nejen Snowden, ale i Julian Assange otevírá oči. Nestálo by ta to, podívat se na zrušení předčasných voleb v roce 2009 Ústavním soudem? A jak to bylo s „kauzami“ Kubiceho, ještě hloupějšími než kauzy Ištvána? Jaké jsou souvislosti mezi pádem vlády P. Nečase a případnou dostavbou Temelína?

"Najdou se alespoň nyní, kdy se s velkou mírou objeví v Praze další američtí zpravodajci, v poslaneckých lavicích zodpovědní poslanci, kteří se začnou dotazovat? Bude je alespoň zajímat, zda jsou odposloucháváni podobně jako jejich kolegové z Bundestagu, jak napsal nedělní Bild? V Německu či Maďarsku na základě informací zveřejněných E. Snowdenem vyšetřování probíhají. V Polsku má špiclování polských občanů na stole ombudsman. Je to chvályhodné. Svět Orwella se v podání amerického špiclování naplňuje. V Praze k tomu můžeme dodat přání, abychom nespadli do světa Franze Kafky a jeho Procesu. Nakonec totiž nejde jen sebeúctu, ale zejména o základy demokratického fungování státu," píše J. Paroubek v závěru stanoviska k aféře s americkým špiclováním v Německu.

Zdroj: vasevec
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=5209
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1102 sec,0.0423 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,347kB