Středa 04 leden 2017
Obam škodí USA více než Rusku   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:35:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Akce Baracka Obamy poslední dny jeho prezidentského období nejsou namířeny na ochranu zájmů státu, ale na to, aby ztížili život jeho nástupci v Bílém domě Donaldu Trumpovi, a v konečném důsledku škodí samotným USA, uvádí na webové stránce The National Interest vydavatel časopisu Dimitri Simes a politolog Paul Saunders.

Jako příklad autoři uvádí zavedení protiruských sankcí, které byly zavedeny jako odpověď na „zasahování do voleb". Podle Obamy byly hackerské útoky zastaveny. Žádné důkazy jejich vlivu na průběh voleb v USA prezident nepředložil. Proto nejsou důvody oznamovat, že předpokládaný zásah Ruska byl značný, píšou autoři. V tomto případě nebyl žádný důvod spěchat se sankcemi, a mělo se počkat do konce vyšetřování a nabídnout Trumpovi, aby se vypořádal s touto otázkou.

A když bychom předpokládali, že údajný zásah Ruska byl závažný, tak přijaté Obamou opatření opět nelze nazvat úměrnými. Vyhnání ze země 35 ruských diplomatů a uvalení sankcí vůči důstojníkům FSB a GRU může jen stěží silně škodit Rusku, nebo ho nějak ovlivnit. Vysoce postavení ruští špioni, kteří mají rozum v pořádku, jen těžko budou jezdit do USA a ještě si tam kupovat nemovitosti, podotýkají autoři. Proto nebylo Obamovo zavedení sankcí více než jen symbolickou akcí.

Co se týče uzavření přístupu diplomatům k tzv. chatám za městem u New Yorku a velvyslanectví ve Washingtonu, tak právě toto poradci nabízeli Ronaldu Reaganovi v roce 1983, poté co byl nad SSSR sestřelen jihokorejský osobní Boing. Tehdy Reagan odmítl tuto radu, protože tento krok by nebyl nejen nevýznamným, ale také by nijak neovlivnil sovětskou politiku. Ale co se zdálo nevýznamné Reagonovi, to se zcela hodilo Obamovi, který mimochodem sám v průběhu předvolební kampaně v roce 2012 kritizoval svého soupeře Mitta Romneyho za náklonnost k názorům doby studené války, připomíná autor.

Kromě toho zhoršení vztahů s Ruskem USA ztratí více, protože politické rozpory škodí efektivní spolupráci dvou zemí v boji s terorismem. Tím akce Obamy ohrožují životy amerických obyvatel, a ani nepřináší žádné politické výhody pro USA, předpokládají Simes a Saunders.

Drobné uzavírání účtů s politickými protivníky je zcela jistě koupené cenou škody národních zájmů USA, což prezidenta Obamu vystavilo do zcela nevýhodného světla a klidná reakce Vladimira Putina to jen podtrhnula, uzavírá The National Interest.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUkrajina chce znovu pohřbít prach Bandery   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:33:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Šéf Ministerstva infrastruktury Ukrajiny Vladimir Omeljan prosazuje návrat do země a znovu pochování známých Ukrajinců, kteří jsou pohřbeni v zahraničí: mezi nimi ministr nazval lídra Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) Stepana Banderu.

Bandera (1909-1959) byl lídrem OUN, jedním z hlavních iniciátorů vytvoření Ukrajinské povstalecké armády (UPA), cílem které byl vyhlášen boj za nezávislost Ukrajiny. Je pohřben na mnichovském hřbitově, jeho hrob se v posledních letech stal cílem několika útoků vandalů.

Podle šéfa Ukrajinského institutu národní paměti Vladimira Vjatroviča musí ukrajinský stát sám iniciovat návrat prachu ukrajinských činitelů. „Náš stát má sám iniciovat návrat znamenitých Ukrajinců na jejich rodnou zemi pro pohřbení v národním panteonu," cituje institut slova svého šéfa Vjatroviča. Panteon plánují postavit na Lukjanovském hřbitově v Kyjevě.

Podle údajů institutu se v zahraničí nachází více jak 250 tisíc pohřbených představitelů ukrajinské vojensko-politické emigrace, činitelů vědy a kultury, a podotýká se, že mnoho hrobů „může být v blízké budoucnosti zlikvidováno".

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVědci objevili proč schizofrenici slyší hlasy   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:31:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vědci objevili v lidském mozku neobyčejnou signální molekuli RNA, jejíž absence je příčinou vývoje schizofrenie a vznik „hlasů v hlavě“, praví se v článku uveřejněném v časopise Nature Medicine.

„Přede dvěma lety jsme odhalili konkrétní řetízek neuronů v mozku, na něhož působí známé antipsychotické léky. Ty všechny ale mají velmi vážné vedlejší účinky. Vyčlenili jsme molekuli miRNA, která je klíčovým prvkem v činnosti tohoto řetízku buněk, a ukázali jsme, že likvidace těchto miRNA má za následek vývoj poruch, které se projevují u schizofreniků", řekl Stanislav Zacharenko z Dětské nemocnice sv. Judy v americkém Memphisu.

V současné době trpí ve světě schizofrenií asi 24 milionů lidí. Podle statistiky WHO je každý sedmý člověk z jednoho tisíce schizofrenikem, přičemž větší část tvoří mladí lidé ve věku 15 až 35 let. Mezi vědci není zatím jednotný názor na to, jak vznikají podobné poruchy a jak je třeba je léčit. V posledních letech objevili genetici několik desítek genů, které mají poměrně slabý vztah ke schizofrenii, nedařilo se jim však zjistit, jak vyvolávají mutace v těchto úsecích DNA schizofrenii a s ní spojené efekty — halucinace nebo „hlasy v hlavě".

Zacharenko a jeho kolegové zjistili, že tento poslední efekt mohou vyvolávat poruchy v sestavení molekulí mikroRNA známé pod označením miR-338-3p. Jak vysvětlují vědci, tato kratší posloupnost genetického kódu řídí sestavení a činnost receptorů Drd2 na povrchu nervových buněk, které snímají dopamin — jeden z hlavních nosičů informace v mozku a „hormon potěšení".

Lidé s mutací genu, který odpovídá za sestavení tohoto receptoru nebo miRNA, mají často problémy s chováním v dětství, a asi 40% z nich se stávají oběťmi schizofrenie. To všechno přivedlo Zacharenka a jeho kolegy k myšlence ověřit, jak oba tyto prvky genomu ovlivňují činnost mozku, pomocí odstranění nebo blokování analogických úseků v DNA myší.

Jak ukázaly experimenty, odpojení miR-338-3p má za následek prudké zvýšení počtu receptorů Drd2 v neuronech, které se nacházejí ve sluchovém centru v mozku myší, což zvyšovalo jejich citlivost vůči molekulím dopaminu. V důsledku toho se porušovalo jejich spojení s thalamem, centrem zpracování a převodu informace, a mozková kůra začínala fungovat jakoby sama o sobě.

Právě toto může podle názoru vědců zapříčinit „hlasy v hlavě", protože informace o vnímaných zvucích se obyčejně zpracovává nejprve v thalamu a očišťuje se tam pravděpodobně od šumů a náhodných signálů.

Jak ukázal experiment Zacharenka a jeho kolegů, když se fungování miR-338-3p obnovuje, začíná znovu i toto očišťování, což mělo kladný vliv na chování myší, které se při objevení nových zvukových zdrojů chovaly nanejvýš neadekvátně ve srovnání s normálními jedinci.

A tedy molekule miR-338-3p nebo mechanismy stimulující jejich výrobu se mohou použít pro poměrně bezpečné léčení schizofrenie nebo alespoň jejích symptomů. Kromě toho snížením koncentrace miR-338-3p v pokročilém věku se dá vysvětlit, proč staří lidé trpí schizofrenií a jinými mozkovými poruchami častěji, než mladí, uzavírají autoři článku.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJeden z vůdců IS pronikl do Evropy se 400 teroristy   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:28:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Skupina bojovníku IS, mezi kterými je jeden z vůdců teroristické skupiny, pronikla ze Sýrie do Evropy jako běženci, uvádí Daily Mail s odvoláním na zdroje v italských speciálních službách.

V čele této skupiny je albánský džihádidsta Lavdrim Muhadžeri, jeden z vysoce postavených velitelů IS, známý také pod jménem Abu Abdullah al Kosova. Mezi údajnými cíli teroristů je řada státních organizací v Kosovu a také srbské pravoslavné kostely.

V listopadu bylo na území samozvané republiky Kosovo a Albánie zadrženo 19 lidí podezřelých z přípravy teroristických útoků v regionu a spojení s IS. Mezi plánovanými útoky byl atentát na fotbalovém zápase Albánie — Izrael 12. listopadu. Podle speciálních služeb akce zadržených řídil Lavdrim Muhadžeri, kterého balkánská média nazývají kosovským Džihad Jonem.

27letý rodák Makedonie Muhadžeri se objevil v Sýrii na konci roku 2012 a několikrát byl zachycen na propagandistických videích IS. Zval Albánce, aby se připojili k teroristické skupině, uvádí se v článku. Na internetu zveřejňoval fotky, na kterých uřezává hlavu zajatci a také video, na kterém zabíjí člověka výstřelem z granátometu.

Podle tvrzení zdrojů v italských speciálních službách, džihádisté masivně přijíždějí do Evropy a na Balkán. Některé zachytí speciální služby, ale mnohým se podaří proklouznout nepozorovaně přes hranice. Příkladem toho, že hranice nejsou nepřekonatelnou překážkou, slouží samotný Muhadžeri, který přijel ze Sýrie do Kosova v roce 2013, ale podařilo se mu tajně odjet z Evropy dříve, než ho mohli zatknout, uvádí Daily Mail.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMein Kampf se stal v Německu v roce 2016 bestdellerem   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:25:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Znovu vydaná kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf s kritickými komentáři, jejíž vydání připravil Institut novodobých dějin (IfZ) v Mnichově, se stala prodejním hitem v Německu v roce 2016, informuje list Tagesspiegel.

V SRN se tato kniha dostala do prodeje v lednu loňského roku.

Jak řekl německému listu ředitel institutu novodobých dějin Andreas Wirsching, bylo za rok prodáno 85 tisíc exemplářů místo původně plánovaných čtyř tisíc. Na konec ledna se připravuje už její šesté vydání.

Podle slov Andrease Wirschinga se připravuje i její vydání ve francouzštině. „Nebude to ale doslovný překlad. Bude to zkrácená a přepracovaná varianta," řekl Wirsching. Kromě toho zdůraznil, že celkem dostal jeho institut 70 žádostí o překlad, to ale „přesahuje jeho možnosti". Vědec dodal, že „jediné, co jsme udělali, byl překlad do angličtiny, protože tady se dá počítat s rozsáhlým auditoriem".

Mein Kampf (Můj boj) byl napsán v roce 1924. Hitler psal tuto knihu ve vězení. Je pokládána za ideologický základ nacionál-socialismu, za Hitlerova života vycházela milionovými náklady.

Do roku 1945 byl Mein Kampf přeložen do 18 jazyků, prodáno bylo přes 12 milionů exemplářů. V dubnu roku 2010 byl Hitlerův Mein Kampf zařazen do ruského federálního seznamu extremistických materiálů.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmce obvinili za účast ve veřejných popravách v Palmýře   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:20:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Generální prokuratura Německa předložila 28letému občanovi země obvinění z účasti ve veřejných popravách, které teroristická skupina Islámský stát prováděla v syrské Palmyře v roce 2015.

Představitel generální prokuratury oznámil, že obviněný, který figuruje v soudních dokumentech, jako Harry S. přijel do Sýrie v dubnu 2015, v červenci se vrátil do Německa a brzy byl zatčen.

„V polovině června 2015 členové IS veřejně zastřelili šest zajatců na trhovém náměstí Palmýry. Obviněný byl vyzbrojen pistolí a osobně dovedl jednu z obětí na místo popravy," cituje agentura Reuters oznámení generální prokuratury.

Podle údajů agentury v posledních letech více jak 800 lidí opustilo Německo, aby se připojilo k bojovníkům v Sýrii nebo v jiných zemí na Blízkém východu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUkrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak nařídil prověřit nepatřičné jednání s vojáky na slavnostech s účastí Porošenka   
Pridal tk Středa 04 leden 2017 - 03:18:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak nařídil, aby bylo zahájeno služební vyšetřování informace o nepatřičném přepravování a ubytování ukrajinských vojáků, kteří se 31. prosince zúčastnili slavnostních akcí v Mariupolu v Doněcké oblasti s účastí prezidenta Petra Porošenka.

V ukrajinských médiích se s odvoláním na dobrovolníky a vojáky, kteří se zúčastnili této akce, objevily informace o tom, že vojáky sem převáželi v nákladním nekrytém voze za mrazivého počasí a po oslavách a po tom, co jim prezident udělil vyznamenání za bojové zásluhy, je údajně poslali do studeného hangáru na letišti, kde uvítali nový rok.

Nedávno jsem nařídil vojenské bezpečnostní službě v ozbrojených silách Ukrajiny, aby zahájila služební vyšetřování nepatřičné přepravy a ubytování příslušníků ukrajinských ozbrojených sil — účastníků oslav ve městě Mariupolu v Doněcké oblasti 31. prosince. Na základě výsledků vyšetřování budou přijata příslušná rozhodnutí týkající se odpovědných úředních osob, jejichž počínání tuto situaci zapříčinilo," napsal Poltorak na své facebookové stránce v úterý.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1807 sec,0.0855 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,605kB