Čtvrtek 05 leden 2017
"Orwellovské ministerstvo pravdy" prohrálo svůj boj, než začalo. Přišlo pozdě a je zbytečné.   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 06:19:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Od ledna začal fungovat nový úřad Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.
Centrum zastřešené ministerstvem vnitra nemá žádné pravomoci ani smysl.
Přišlo pozdě a je zbytečné.

S prvním lednem zahájilo oficiální činnost Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám v rámci ministerstva vnitra. Jeho prací má být boj proti informační válce. Centrum je známé také jako orwellovské ministerstvo pravdy, bratři pátera Koniáše nebo nový Úřad pro tisk a informace.

Svůj boj ovšem prohrálo ještě předtím, než s ním začalo. Ačkoliv je náplní jeho činnosti boj proti lžím a fámám, nedokázalo se ubránit ani lži a fámě o sobě samém, že má být úřadem cenzurním. Centrum přitom žádné pravomoci nemá a bohužel ve své současné podobě nemá ani žádný smysl. Není nebezpečné, je prostě jenom zbytečné.

Prvním a zcela zásadním problémem centra je, že vzniklo pozdě. Česká republika čelí kruté informační válce již několik let. Tedy čelí: nečelí, nebezpečí dlouhodobě ignoruje a reakce - navíc hloupá - trvala místo dnů roky. Jenomže za ta léta zde ruské propagandistické weby a jiné aeronety zapustily kořeny a pro signifikantní část obyvatelstva se staly standardní součástí mediálního prostoru hodnou pozornosti a zdrojem informací. Jsou tady tak dlouho a mají takovou pozici, že dokonce vznikly jejich parodické weby jako třeba AZ247.cz s hesly jako "víc než jen pravda" nebo "nikdo nám nediktuje, o čem smíme lhát".

Do této situace tedy vstupuje nový oficiální státní úřad, který by měl situaci vyřešit tím, že bude hlásat oficiální státní pravdu. Samozřejmě to nebude fungovat, protože přesně jak psal Martin Malý, oficiální popření bude pro cílovou skupinu těchto webů spíše potvrzením. Podobná aktivita by snad měla smysl v začátcích, ale teď rozhodně ne.

Druhým - a bohu žalováno v podstatě neřešitelným - problémem centra je, že dělá práci někoho jiného a léčí toliko symptomy místo příčin. Vysvětlovat a komunikovat s občany, to není práce vnitráckých úředníků, ale politiků. Od toho jsme si je zvolili, za to jsou štědře placeni. Za to, aby komunikovali s voliči a trpělivě a srozumitelně jim vysvětlovali.

Česká politika bohužel dospěla do takového stádia, že vysoké posty zastávají lidé, kteří by se za normálních okolností se svými rétorickými a komunikačními dovednostmi neměli šanci dostat ani do obecního zastupitelstva v Prdelovicích nad Úslavou. Většina prohlášení Bohuslava Sobotky není srozumitelná snad nikomu, s možnou výjimkou jeho podobně postižených kolegů, rozhodně ne běžným voličům. Přitom předseda vlády je ten, kdo by měl být tím perfektním komunikátorem, který dokáže národu vysvětlit, co se děje. Schopností komunikovat s běžnými občany se u nás vyznačují téměř výhradně politici, kteří se vyvracení fám rozhodně věnovat nebudou, protože na nich naopak založili svůj úspěch a kariéru.

Snad v realistickém náhledu na své schopnosti, snad ze zoufalství, snad ze zvyku se česká politická reprezentace k problému postavila způsobem pro ni zcela typickým: stvořila ouřad. Ouřad, který svou válku prohrál ještě před první bitvou.

Michal Altair Valášek

Zdroj: http://tech.ihned.cz/c1-65572950-orwellovske-ministerstvo-pravdy-prohralo-svuj-boj-nez-zacalo-prislo-pozde-a-je-zbytecne

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKyjev neplní své závazky   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 06:07:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Kyjev se vyhýbá plnění svých závazků a nestahuje své síly a vojenskou techniku z oblasti obce Stanice Luhanská. Oznámil to ve středu novinářům představitel neuznané Luhanské lidové republiky na minských jednáních Vladislav Dejnego.

„Rámcové rozhodnutí od 21. září nikdo nezrušil… Nadále platí závazky, o kterých jsme se písemně dohodli ještě 21. září 2016. Nicméně Ukrajina se vyhýbá jejich plnění (dohody o stažení sil a vojenské techniky z oblasti obce Stanice Luhanská — pozn. redaktora)," oznámil Dejnego.

Podle něj proces plnění rámcového rozhodnutí se systematicky projednává v Minsku, nicméně kyjevští představitelé nekonkretizují, kdy plánují stáhnout své síly.

„Krčí rameny a dělají dojem, že situaci nemohou ovlivnit. Říkají, že žádná nařízení ohledně stažení sil a vojenské techniky v oblasti mostu v okolí obce Stanice Luhanská z Kyjeva nedorazila," upřesnil představitel LLR.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmeričtí úředníci „pustili" do médií „kachnu" o ruských hackerech   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 06:05:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nedávný článek Washington Post o „ruských hackerech" ukázal, jak je snadné uveřejnit nepravdivou informaci pomocí předních médií, píše komentátor Forbes Kalev Leetaru.

Noviny Washington Post uveřejnily 31.prosince článek, nazvaný „Ruští hackeři pronikli do energetické sítě USA prostřednictvím společnosti ve Vermontu, tvrdí američtí úředníci". Noviny uvedly, že v počítačovém systému společnosti Burlington Electric údajně našli programový kód, spojený s ruskými hackery.

„Rusové neuváděli do provozu kód k ohrožování činnosti společnosti, ale, jak uvádějí anonymní úředníci, proniknutí do energetické sítě má obrovský význam, protože znamená potenciální velkou zranitelnost", tvrdí se v článku.

Je fakt, že po několika hodinách materiál opravili: ukázalo se, že doba a okolnosti útoku na počítačovou síť zatím nejsou známy. Útok vyvrátila i samotná společnost Burlington Electric. Uvedla, že podezřelý program byl objeven pouze v jednom notebooku, který nebyl připojen ke společné síti.

„Příběh o ruských hackerech, kteří pronikli hluboko do energetické sítě USA a jsou schopni uvrhnout národ do tmy kliknutím na spínač, se najednou změnil ve vyprávění o jednom notebooku, na němž byl jeden škodlivý program a který vůbec nebyl připojen k síti", píše novinář ve Forbesu.

Noviny Washington Post upozornily na zprávu Burlington Electric a doplnily článek až za půldruhé hodiny. To svědčí o tom, že se noviny ani nepokoušely spojit se zástupci společnosti před uveřejněním materiálu a prověřit fakta, uvádí Kalev Leetaru.

„Soudě podle všeho nějaký vládní zdroj „pustil" do novin senzaci o Rusech, kteří se nabourali do energertické sítě USA. Místo toho, aby se noviny obrátily přímo na energetickou společnost a zjistily podrobnosti, prostě uveřejnily příběh v takové podobě, jakou jim předložili úředníci", uvádí novinář ve Forbesu.

Ale i po všech opravách nadpisů na webových stránkách Washington Post uváděl: „V rámci ruské operace byla nabourána energetická společnost ve Vermontu, což ohrožuje energetické sítě USA, uvádějí úředníci". V takové nekorektní formě byl nadpis uváděn na sociálních sítích. To má obrovský význam, zdůrazňuje komentátor Forbesu: uživatelé sociálních sítí většinou věnují pozornost pouze nadpisům a zřídka čtou celý článek.

Dne 3.ledna noviny uvedly, že informace o kybernetickém útoku a objevení škodlivého programu v Burlington Electric se nepotvrdily. Jak se ukázalo, pracovník společnosti považoval za podezřelou IP-adresu, k níž se připojil jeho počítač. Po prověrce se vysvětlilo, že je to obyčejná adresa, která nemá nic společného ani s hackery, ani s Ruskem.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTrump a generální tajemník OSN Guterres měli „přínosnou konverzaci“   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:50:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Generální tajemník OSN António Guterres telefonicky jednal s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem o spolupráci Spojených států s OSN. Oznámil to zástupce tiskového mluvčího generálního tajemníka Farhan Hak.

„Mohu potvrdit, že generální tajemník dnes ráno mluvil s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednalo se o seznamovací telefonát, během kterého došlo k velmi přínosné konverzaci o vztazích mezi USA a OSN," uvedl Hak na briefingu.

Hak dodal, že Guterres vyjádřil naději, že i po Trumpově inauguraci 20. ledna spolupráce bude nadále pokračovat.

Hak upřesnil, že k telefonátu došlo z iniciativy generálního tajemníka.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPentagon nepochybuje o schopnostech americké protiraketové obrany   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:48:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Spojené státy jsou schopny zajistit obranu před mezikontinentálními balistickými raketami, které údajně vyvíjí Severní Korea. Oznámil to během svého pravidelného briefingu mluvčí Pentagonu Peter Cook.

„Máme protiraketovou obranu a nepochybujeme, že dokáže ochránit region a naši vlast — Spojené státy," uvedl mluvčí Pentagonu, když komentoval prohlášení severokorejského vůdce Kim Čong-una o tom, že jeho země brzy otestuje mezikontinentální balistickou raketu.

S odkazem na zprávu Ústavu strategie národní bezpečnosti, který spolupracuje s Národní zpravodajskou službou Korejské republiky, agentura Yonhap News oznámila, že KLDR dokáže do roku 2020 zhotovit mezikontinentální balistickou raketu schopnou zasáhnout území Spojených států. Podle kalifornské korporace RAND k tomuto roku KLDR bude mít dostatek štěpného materiálu pro výrobu 50 až 100 jaderných hlavic.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUkrajina chce prostudovat dohodu o pobytu ruské ČF na Krymu   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:46:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pečerský obvodní soud hl.m. Kyjeva umožnil vyšetřovatelům hlavní vojenské prokuratury dočasný přístup k originálům Charkovských dohod, které prodloužily lhůtu pobytu Černomořské flotily RF na Krymu, a také povolil zabrat kopie těchto dokumentů, jak vyplývá z usnesení soudu, uveřejněného v Jednotném rejstříku soudních rozhodnutí Ukrajiny.

V dubnu 2010 Rusko a Ukrajina, za prezidenta Viktora Janukovyče, podepsaly v Charkově dohodu, prodlužující pobyt Černomořské flotily RF na Ukrajině po roce 2017 na 25 let s možností následného prodloužení na pětiletá období na základě oboustranné dohody. Ukrajina výměnou za to dostala slevu na ruský plyn ve výši 100 dolarů za tisíc krychlových metrů.

Povolení je poskytnuto v rámci trestního řízení ve věci vlastizrady a zneužívání pravomoci, v jehož rámci hlavní vojenská prokuratura vyšetřuje okolnosti podepsání dohody s RF o Černomořské flotile.

Vyšetřující orgány v odůvodnění žádosti o umožnění přístupu k dokumentům uvedly, že prodloužení dohody „odporuje ukrajinské ústavě" a přístup k dokumentům pomůže „potvrdit skutečnosti porušení procedur přípravy, přijetí, podepsání a ratifikace dohody, a také stanovit okruh osob, jejichž činnost vedla k uzavření dohody, odporující ukrajinské ústavě".

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPoprvé po osmi letech došlo k jednání mezi prezidenty Moldavska a Podněstří   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:40:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poprvé za osm let došlo k osobnímu setkání prezidentů Moldavska a neuznané Podněsterské moldavské republiky (PMR) Igora Dodona a Vadima Krasnoselského.

Během jednání oba prezidenti stanovili okruh otázek, které vyžadují prioritní řešení. Oznámila to tisková služba podněsterské hlavy státu.

Jedná se v první řadě o svobodu pohybu občanů, uznání dokladů, železniční trasu a o spojení. „Ke kontaktu došlo. Jednání byla velmi intenzivní. Za další kroky odpovídají obě strany," uvádí slova Krasnoselského jeho tisková služba.

Prezident PMR rovněž oznámil, že během rozhovorů se projednávaly i ekonomické otázky. Krasnoselskij se domnívá, že je nutné vytvořit takové podmínky, které by nestavěly lidi do pozice rukojmích politické situace, a veškerá rozhodnutí by se měla přijímat pro blaho lidu. „Musíme si vážit jak podněsterský lid, tak i moldavský lid a nalézat kompromis za jakýchkoliv podmínek," řekl Krasnoselskij. Ze své strany moldavský prezident Igor Dodon uvedl, že je důležité, aby obyvatelé spatřili konkrétní výsledky.

Podle něj složité otázky a odlišný postoj nesmí vést k tomu, aby obě strany odmítaly jednání a neřešily problémy občanů. „Co se týče dalších, mnohem složitějších otázek, tak po nějaké době na základě výsledků, kterých teď můžeme dosáhnout, dokážeme nalézt uspokojivé řešení," řekl Dodon.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerická koalice zlikvidovala v Iráku tři velitele IS   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:35:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Síly koalice pod vedením Spojených států zlikvidovaly v Iráku tři velitele Islámského státu. Oznámil to ve středu mluvčí koalice John Dorrian.

„Poslední příklad (akcí koalice) zahrnuje likvidaci tří teroristických organizátorů a velitelů v okupovaných městech. Mohu potvrdit smrt Abú Turka, Imada al-Mahallawiho a Faláha al-Rašidího," oznámil Dorrian během briefingu.

Podle něj al-Rašidí, který byl zlikvidován 4. ledna, organizoval výrobu vozidel naplněných výbušninou v Mosulu, jež se aktivně využívají teroristy během bojových operací. V tentýž den ve městě al-Shirqat došlo k likvidaci Abú Turka, který měl na starosti finanční podporu teroristů.

Al-Mahallawi byl zlikvidován 21. prosince. „Jeho smrt sníží schopnosti IS provádět operace v údolí řeky Eufrat," uvedl Dorrian.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponErdogan informoval o pokroku v Sýrii   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:32:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Erdogan informoval o pokroku politického řešení v Sýrii

Erdogan během svého středečního vystoupení na zasedání předsedů místních správ upozornil na společné úsilí Turecka a Ruska v otázce zajištění udržitelného příměří v Sýrii.

„V otázce politického řešení v Sýrii došlo k pozitivnímu vývoji", cituje slova tureckého prezidenta agentura Anadolu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVelvyslanectví USA v Moskvě obdrželo 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:23:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Američtí diplomaté dostali 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu. V americkém velvyslanectví v Moskvě však uvedli, že plány personálu mise nekomentují.

„Dostali jsme 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu. Bohužel soukromé plány členů mise a jejich rodin nekomentujeme," řekl mluvčí velvyslanectví.

Podle informací pozvánky na slavnosti nemají pevně stanovené datum.

Minulý týden vláda prezidenta USA Baracka Obamy zavedla sankce proti 9 ruským institucím, společnostem a fyzickým osobám, včetně GRU a FSB, za „zásahy do voleb" a „nátlak na americké diplomaty". USA také uzavřely přístup do dvou obytných komplexů, které jsou diplomatickým majetkem Ruska, a prohlásily „persona non grata" 35 ruských diplomatů.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Moskva nebude nikoho vyhošťovat v rámci odpovědi na jednání USA, ačkoliv ruská strana má plné právo na adekvátní reakci.

Kromě toho hlava ruského státu pozvala děti amerických diplomatů na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1837 sec,0.0817 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,654kB