Čtvrtek 05 leden 2017
Trump a generální tajemník OSN Guterres měli „přínosnou konverzaci“   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:50:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Generální tajemník OSN António Guterres telefonicky jednal s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem o spolupráci Spojených států s OSN. Oznámil to zástupce tiskového mluvčího generálního tajemníka Farhan Hak.

„Mohu potvrdit, že generální tajemník dnes ráno mluvil s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednalo se o seznamovací telefonát, během kterého došlo k velmi přínosné konverzaci o vztazích mezi USA a OSN," uvedl Hak na briefingu.

Hak dodal, že Guterres vyjádřil naději, že i po Trumpově inauguraci 20. ledna spolupráce bude nadále pokračovat.

Hak upřesnil, že k telefonátu došlo z iniciativy generálního tajemníka.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPentagon nepochybuje o schopnostech americké protiraketové obrany   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:48:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Spojené státy jsou schopny zajistit obranu před mezikontinentálními balistickými raketami, které údajně vyvíjí Severní Korea. Oznámil to během svého pravidelného briefingu mluvčí Pentagonu Peter Cook.

„Máme protiraketovou obranu a nepochybujeme, že dokáže ochránit region a naši vlast — Spojené státy," uvedl mluvčí Pentagonu, když komentoval prohlášení severokorejského vůdce Kim Čong-una o tom, že jeho země brzy otestuje mezikontinentální balistickou raketu.

S odkazem na zprávu Ústavu strategie národní bezpečnosti, který spolupracuje s Národní zpravodajskou službou Korejské republiky, agentura Yonhap News oznámila, že KLDR dokáže do roku 2020 zhotovit mezikontinentální balistickou raketu schopnou zasáhnout území Spojených států. Podle kalifornské korporace RAND k tomuto roku KLDR bude mít dostatek štěpného materiálu pro výrobu 50 až 100 jaderných hlavic.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUkrajina chce prostudovat dohodu o pobytu ruské ČF na Krymu   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:46:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pečerský obvodní soud hl.m. Kyjeva umožnil vyšetřovatelům hlavní vojenské prokuratury dočasný přístup k originálům Charkovských dohod, které prodloužily lhůtu pobytu Černomořské flotily RF na Krymu, a také povolil zabrat kopie těchto dokumentů, jak vyplývá z usnesení soudu, uveřejněného v Jednotném rejstříku soudních rozhodnutí Ukrajiny.

V dubnu 2010 Rusko a Ukrajina, za prezidenta Viktora Janukovyče, podepsaly v Charkově dohodu, prodlužující pobyt Černomořské flotily RF na Ukrajině po roce 2017 na 25 let s možností následného prodloužení na pětiletá období na základě oboustranné dohody. Ukrajina výměnou za to dostala slevu na ruský plyn ve výši 100 dolarů za tisíc krychlových metrů.

Povolení je poskytnuto v rámci trestního řízení ve věci vlastizrady a zneužívání pravomoci, v jehož rámci hlavní vojenská prokuratura vyšetřuje okolnosti podepsání dohody s RF o Černomořské flotile.

Vyšetřující orgány v odůvodnění žádosti o umožnění přístupu k dokumentům uvedly, že prodloužení dohody „odporuje ukrajinské ústavě" a přístup k dokumentům pomůže „potvrdit skutečnosti porušení procedur přípravy, přijetí, podepsání a ratifikace dohody, a také stanovit okruh osob, jejichž činnost vedla k uzavření dohody, odporující ukrajinské ústavě".

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPoprvé po osmi letech došlo k jednání mezi prezidenty Moldavska a Podněstří   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:40:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poprvé za osm let došlo k osobnímu setkání prezidentů Moldavska a neuznané Podněsterské moldavské republiky (PMR) Igora Dodona a Vadima Krasnoselského.

Během jednání oba prezidenti stanovili okruh otázek, které vyžadují prioritní řešení. Oznámila to tisková služba podněsterské hlavy státu.

Jedná se v první řadě o svobodu pohybu občanů, uznání dokladů, železniční trasu a o spojení. „Ke kontaktu došlo. Jednání byla velmi intenzivní. Za další kroky odpovídají obě strany," uvádí slova Krasnoselského jeho tisková služba.

Prezident PMR rovněž oznámil, že během rozhovorů se projednávaly i ekonomické otázky. Krasnoselskij se domnívá, že je nutné vytvořit takové podmínky, které by nestavěly lidi do pozice rukojmích politické situace, a veškerá rozhodnutí by se měla přijímat pro blaho lidu. „Musíme si vážit jak podněsterský lid, tak i moldavský lid a nalézat kompromis za jakýchkoliv podmínek," řekl Krasnoselskij. Ze své strany moldavský prezident Igor Dodon uvedl, že je důležité, aby obyvatelé spatřili konkrétní výsledky.

Podle něj složité otázky a odlišný postoj nesmí vést k tomu, aby obě strany odmítaly jednání a neřešily problémy občanů. „Co se týče dalších, mnohem složitějších otázek, tak po nějaké době na základě výsledků, kterých teď můžeme dosáhnout, dokážeme nalézt uspokojivé řešení," řekl Dodon.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerická koalice zlikvidovala v Iráku tři velitele IS   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:35:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Síly koalice pod vedením Spojených států zlikvidovaly v Iráku tři velitele Islámského státu. Oznámil to ve středu mluvčí koalice John Dorrian.

„Poslední příklad (akcí koalice) zahrnuje likvidaci tří teroristických organizátorů a velitelů v okupovaných městech. Mohu potvrdit smrt Abú Turka, Imada al-Mahallawiho a Faláha al-Rašidího," oznámil Dorrian během briefingu.

Podle něj al-Rašidí, který byl zlikvidován 4. ledna, organizoval výrobu vozidel naplněných výbušninou v Mosulu, jež se aktivně využívají teroristy během bojových operací. V tentýž den ve městě al-Shirqat došlo k likvidaci Abú Turka, který měl na starosti finanční podporu teroristů.

Al-Mahallawi byl zlikvidován 21. prosince. „Jeho smrt sníží schopnosti IS provádět operace v údolí řeky Eufrat," uvedl Dorrian.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponErdogan informoval o pokroku v Sýrii   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:32:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Erdogan informoval o pokroku politického řešení v Sýrii

Erdogan během svého středečního vystoupení na zasedání předsedů místních správ upozornil na společné úsilí Turecka a Ruska v otázce zajištění udržitelného příměří v Sýrii.

„V otázce politického řešení v Sýrii došlo k pozitivnímu vývoji", cituje slova tureckého prezidenta agentura Anadolu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVelvyslanectví USA v Moskvě obdrželo 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu   
Pridal tk Čtvrtek 05 leden 2017 - 05:23:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Američtí diplomaté dostali 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu. V americkém velvyslanectví v Moskvě však uvedli, že plány personálu mise nekomentují.

„Dostali jsme 35 pozvánek na vánoční oslavy do Kremlu. Bohužel soukromé plány členů mise a jejich rodin nekomentujeme," řekl mluvčí velvyslanectví.

Podle informací pozvánky na slavnosti nemají pevně stanovené datum.

Minulý týden vláda prezidenta USA Baracka Obamy zavedla sankce proti 9 ruským institucím, společnostem a fyzickým osobám, včetně GRU a FSB, za „zásahy do voleb" a „nátlak na americké diplomaty". USA také uzavřely přístup do dvou obytných komplexů, které jsou diplomatickým majetkem Ruska, a prohlásily „persona non grata" 35 ruských diplomatů.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Moskva nebude nikoho vyhošťovat v rámci odpovědi na jednání USA, ačkoliv ruská strana má plné právo na adekvátní reakci.

Kromě toho hlava ruského státu pozvala děti amerických diplomatů na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1395 sec,0.0471 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,588kB