Ze světa - Info kuryr
Přátelství s Moskvou nezachrání USA před „jaderným Armageddonem"   
Pridal tk Pátek 06 leden 2017 - 07:04:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  
Na rozdíl od Baracka Obamy vidí Donald Trump geopolitický obraz světa mnohem jasněji, píše novinář z Forbesu Loren Thompson. Ale Washington musí především modernizovat armádu a jaderné zbraně, aby ochránil Evropu před jaderným konfliktem, který může přerůst v „jaderný Armageddon".

Trump to chápal od prvního dne své kampaně. Řekl, že Amerika musí modernizovat stárnoucí systémy jaderného zastrašování, a vracel se k tomuto tématu znovu a znovu. A má pravdu, domnívá se autor článku: mít zaručenou možnost odpovědi na nečekaný útok — to je hlavní důvod, proč potenciální agresoři nezaútočí.

Ale k odvrácení „jaderného holocaustu" to nestačí. „Amerika se musí vyhnout nejaderným konfliktům a krizím, které mohou přerůst do jaderné úrovně". Takový scénář je nejpravděpodobnější ve Východní Evropě, jelikož po studené válce USA rozšířily záruky bezpečnosti bývalým sovětským republikám a jejich satelitům, sousedícím s Ruskem. Prezident Obama na summitu NATO připomněl „rezolutní připravenost" Ameriky zajistit bezpečnost těchto zemí.

Kdyby se Rusko rozhodlo postupovat dále na Ukrajině nebo v Pobaltí, jaderné zbraně by byly pro Washington jediným způsobem, jak se vyhnout rychlé porážce. V takovém případě by došlo ke vzájemným strategickým útokům. „Kdyby se to stalo, americká demokracie by nemusela přežít. Desítky milionů Američanů by zemřely během prvních týdnů války. Vypadá to, že se Obama nezamýšlel nad takovou variantou, když rozdával své sliby zemím, nacházejícím se ve vzdálenosti několika minut jízdy od ruských vojenských základen", píše novinář.

Ačkoliv kritici často hovoří o tom, že Trump se špatně orientuje v geopolitice a strategii, existují i důkazy o tom, že vidí geopolitický prostor jasněji než Obama, domnívá se autor článku. „Trump chápe, že jestliže má země tisíce jaderných bojových hlavic, namířených proti tvé vlasti, je třeba se snažit udržovat s ní dobré vztahy. Dokonce i když bude třeba ustupovat, může mít odůvodněné obavy o bezpečnost své vlasti".

Ale jelikož neexistují důkazy, že se Washington spřátelí s Moskvou, je třeba udělat ještě něco, aby se předešlo konfliktu v Evropě, který může přerůst do jaderné války. Washington musí modernizovat své ozbrojené síly v Evropě, aby „Moskva neměla možnost rychlého vítězství v budoucí krizi". Jestliže se Moskva nerozhodne použít ozbrojené síly, je nebezpečí konfliktu, který by mohl přerůst do jaderné války, minimální.

V době studené války američtí vlivní politici chápali souvislost mezi obyčejnými zbraněmi a prostředky jaderného zastrašování. Hovořili o připravenosti zvítězit v Evropě na každém stupni „schodiště eskalace". Soudě podle jednání Obamovy vlády, ona si tuto souvislost neuvědomovala. Takže teď, píše novinář, kromě práce na zlepšování vztahů s Moskvou a modernizaci jaderných sil musí Trumpův tým uvést do pořádku i nejaderné prostředky zastrašování v Evropě.

Jsou nutné, protože za léta Obamovy vlády armáda „vyhládla", potřebuje finanční investice, a „neřátelé začínají dohánět". „Ve skutečnosti Američané více utrácejí za pivo za tři měsíce, než dostává armáda ročně na novou techniku", uvádí Loren Thomson. A to je nutné napravit, dochází k závěru autor z Forbesu, „ne proto, že jinak zahynou vojáci, ale proto, že silná pozemní vojska v Evropě jsou naším nejlepším pojištěním před regionálním konfliktem, který přeroste do jaderného Armageddonu v době Trumpa".

Forbes

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko a Čína předhání USA v závodě vývoje hyperzvukových zbraní   
Pridal tk Pátek 06 leden 2017 - 06:49:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  
V listopadu Letectvo USA společně s Národní akademií nauk USA představily výzkum, který je věnovaný otázkám vývoje hyperzvukových zbraní. Verdikt byl takový: vytvářené ruské a čínské rakety představují pro USA bezprostřední nebezpečí. V oblasti technologického vývoje takových zbraní USA už zaostávají za Ruskem a Čínou.

Jedná se o první podobný výzkum, ve kterém američtí experti, včetně představitelů společnosti Raytheon Lockheed a Boeing, otevřeně bijí na poplach: USA začínají prohrávat v závodě o hyperzvuk. A toto je první výzkum daného tématu, výsledky kterého nejsou tajné a dozvěděla se je i široká veřejnost.

Mark Lewis, vedoucí výzkumného týmu, oznámil, že Spojené státy mohou být v ohrožení, protože nová třída zbraní efektivně spojuje rychlost, manévrovatelnost a výšku. Ruské a čínské hyperzvukové rakety házejí rukavici americké vojenské moci, jejímu globálnímu vlivu a připravenosti k použití.

Pentagon nevěnoval otázce hyperzvuku patřičnou pozornost

Podle Marka Lewisa Pentagon nevěnoval vývoji hyperzvukových zbraní, ať už útočných nebo obranných, patřičnou pozornost. Zatímco pravděpodobní soupeři horlivě pracují a už testují své rakety, které v budoucnosti mohou nést i jaderné zbraně.

Ve výzkumu se také podotýká, že soupeř se snaží využít mezery v systému vzdušné obrany USA. Americká operační doktrína a velitelská struktura je připravena k obyčejným vzdušným útokům řízenými raketami v atmosféře a k útokům balistickými raketami letícím mimo atmosféru, ale není vypracována strategie k obraně proti hyperzvukovým raketám. Pentagon nemá žádné koordinované vedení programů pro práci na hyperzvukové zbrani a tento program není dostatečně financován. V tomto směru pracuje Kongres USA a doporučuje Agentuře protiraketové obrany USA vynakládat více prostředků na hyperzvuk a společnost Lockheed Martin zkoumá, jak je možné používat a modernizovat současný systém THAAD (protiraketový pohyblivý komplex pro výškové zneškodnění raket středního doletu) pro ochranu i proti hyperzvukovým raketám.

Analytici varují, že Pentagon nevěnuje potřebnou pozornost hyperzvukovým zbraním, protože se vyvíjí už desetiletí a zatím není vidět žádný reálný výsledek. Jednání o daném nebezpečí na ministerstvu obrany považují za přehnané, ale vykašlat se na tento typ zbraní by bylo krátkozraké./

Bývalý pracovník Pentagonu Mark Schneider ještě v létě tvrdil, že ruské hyperzvukové rakety budou mít různá odpaliště: pozemní, podvodní a vzdušná. Podle Schneidera nejsou srovnatelné programy USA dobře financovány a možná nikdy nebudou realizovány.

Co dělá Rusko a Čína

A jak uvádí průzkum, v dubnu 2016 mezitím pravděpodobní protivníci provedli letové zkoušky hyperzvukových létajících aparátů. DF-ZF v Číně, Yu-71 (nebo 4202) v Rusku. Podle Američanů Čína v dubnu provedla už sedmý test DF-ZF a Rusko testovalo podruhé. Ruský aparát do potřebné výšky vynáší mezikontinentální balistická raketa „Stilet" a potom už sám nabírá hyperzvukovou rychlost.

Kromě dubnových testů proběhly i jiné. V Rusku o dalším úspěšném testu 4202 informovali také 25. října 2016 a v lednu čínská stíhačka J-16 úspěšně odpálila hyperzvukovou raketu „vzduch-vzduch". Co se týče vzdálenosti útoku, země NATO podobnou raketou nedisponují. Američané očekávají, že Rusko a Čína se už v roce 2020 dokáží dovybavit svojí první fungující hyperzvukovou raketou, která bude schopná překonat systém protiraketové obrany USA. Své první hyperzvukové rakety Američané také testují (hlavně X-51 společnosti Boeing) a plánují ji zavést okolo roku 2020.

Americký systém protiraketové obrany

Co se týče protiraketové obrany USA, to z rozpočtu na rok 2017 ve výši 7,5 miliard dolarů Agentury protiraketové obrany nebyl na obranu proti hyperzvukovým raketám určen ani dolar, a v roce 2016 pouze 23 milionů dolarů bylo směřováno na vývoj laseru, který by mohl fungovat proti hyperzvukovým raketám.

První test tohoto laseru je naplánován na rok 2021, tedy o rok později než uvedení nepřátelských raket. Dnes se americká protiraketová obrana skládá maximálně z 30 pozemních systémů rozmístěných na Aljašce a v Kalifornii. Jsou schopny odolat raketovému útoku ze strany Severní Koreji nebo v budoucnu možnému útoku Íránu. Jak však uvádí sami Američané, těchto 30 systémů nestačí na obranu proti útokům hyperzvukových raket z Ruska a Číny.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKyjev reagoval na výzvy ke kompromisu   
Pridal tk Pátek 06 leden 2017 - 06:45:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  
Náměstek ředitele kanceláře ukrajinského prezidenta Konstantin Jelisejev publikoval v amerických novinách Wall Street Journal oficiální reakci na návrhy ukrajinského miliardáře Viktora Pinčuka, jak vyřešit konflikt na Donbase a zlepšit vztahy s Moskvou.

Pinčuk na konci minulého roku ve Wall Street Journal vyjádřil svůj názor, že nová prezidentská administrativa v USA změní dosavadní politiku vůči Rusku a v Evropě se k moci dostanou síly, jež jsou připraveny vést s Moskvou dialog. Proto podle ukrajinského magnáta Kyjev musí být sám připraven jít na kompromis, přestat usilovat o vstup do EU a přiznat, že ve střednědobém horizontu se nestane členem NATO. Pinčuk rovněž vyzval, aby ukrajinská vláda uznala výsledky místních voleb v Donbasu.

Ve své reakci představitel Porošenka prohlásil, že nemůže souhlasit s „apelem ke kompromisu, jenž je založen na strachu."

Podle Jelisejeva Kyjev bude souhlasit s místními volbami na Donbasu, ale pouze pokud proběhnou podle ukrajinských zákonů a v souladu se standardy OBSE. Podle něj Ukrajina „se svým územím obchodovat nebude." Náměstek ředitele Porošenkovy kanceláře se postavil proti ukončení evropské a severoatlantické integrace. Podle něj „jakýkoliv politik, který by navrhl tak prudký obrat, spáchá politickou sebevraždu."

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2] 3 4
Hledat Info kuryr
Datum / Čas
 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:
Pamatuj si mě

[ ]
[ ]
Novinky pro 2017
Počítadlo
Dnes na této stránce ...
celkem: 1273
unikátních: 458

Celkem na této stránce ...
celkem: 5343860
unikátních: 2064285

Stránka ...
celkem: 5582994
unikátních: 2053727
Reklama
 

Facebook KURÝR

Wedos

NovyCas.org - Vaše cesta z dluhů

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.cz


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2947 sec,0.0859 z toho dotazů.Dotazů v DB:28. Použitá paměť:1,683kB