Středa 11 leden 2017
TV Magazín 11.1.2017   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 18:05:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Třetí světová válka je za rohem? Průzkum ukázal, čeho se lidé opravdu bojí – Obnova osvobozeného Aleppa – Varování z Rakouska: Do Německa dorazili čtyři teroristé IS – Kázání muslimského kazatele – Migrační manifest, to je teda počteníčko – Imigranti se domáhají svých „práv“ – SKANDÁL V ČR: sobotkova vláda vypracovala strategii, jak „transformovat“ názory veřejnosti na přátelské vůči přílivu migrantů“ – Jen žádné omluvy (video) – Z redakční pošty: „Problém nastane, až tihle MUSTAFOVÉ, NAVŠTÍVÍ 10, či 20 volebních míst a na svoji FALEŠNOU IDENTITU, ODVOLÍ 10, 20krát nějakého šíleného TERORISTU“.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNejvětší světový teleskop bude hledat mimozemšťany   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:41:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Evropská jižní observatoř se připojila k projektu fondu Breakthrough Initiatives, v rámci kterého se její největší optický teleskop VLT připojí k hledání planet a možného mimozemského života u hvězd v systému Alfa Centauri, informuje tisková služba Evropské jižní observatoře.

V srpnu loňského roku astronomové z Evropské jižní observatoře oznámili objevení Zemi podobné a potenciálně obývané planety u nejbližší k nám hvězdy Proximy Centauri, což vzkřísilo zájem o hledání „dvojčat" Země u nejbližších „sester" — dvojité hvězdy Alfa Centauri. V minulosti už vědci oznamovali objevení planety u druhé hvězdy tohoto systému, později však byly tyto objevy zpochybněny.

Objevení Proximy b přinutilo fond Breakthrough Initiatives vytvořený ruským miliardářem Jurijem Milněrem zvýšit hledání mimozemského života, čímž se dnes vědci zabývají v rámci projektu Breakthrough Listen, který byl založený Milněrem a Stephenem Hawkingem před dvěma lety. Od objevení planety u Proximy Centauri se k ní připojilo několik nejsilnějších radioteleskopů, včetně dvou největších zemských „talířů", teleskopu FAST v Číně a jeho „menšího bratra" Arecibo v Portoriku.

Včera generální ředitel evropského astronomického konsorcia Tim de Zeeuw podepsal dohodu s fondem Breakthrough Initiatives, v rámci které se do hledání připojil největší světový optický astronomický nástroj, teleskop VLT, který je schopný „vidět" infračervené záření a viditelné světlo.

Podle de Zeeuwa fond Milněra souhlasil s přidělením prostředků na modernizaci spektrometru VISIR, což několikrát zvýší jeho citlivost v infračerveném rozsahu a zvýší šance na objevení planety v okolí Alfy Centauri, to se dnes považuje kvůli vysokému jasu této dvojhvězdy za nemožné.

Vědci doufají, že zkušenosti získané při modernizaci spektrometru budou využité pro vytvoření nástroje METIS, který je budovaný pro teleskop E-ELT, „následníka" VLT, jehož hlavním cílem bude hledání a získávání fotografií Zemi podobných planet.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRuské ministerstvo neví nic o existenci „kybervojsk“   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:37:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministerstvo komunikací a spojů RF neví nic o existenci v Rusku „kybervojsk“, prohlásil náměstek ministra Alexej Volin.

V úterý oznámily noviny Kommersant s odvoláním na referát společnosti Zecurion Analytics (zabývá se ochranou informace před únikem), že Rusko patří do první pětky zemí s nejpokrokovějšími specializovanými jednotkami pro kybernetickou bezpečnost pro vojenské nebo výzvědné účely. Podotýká se, že podobných „kybervojsk" se stále častěji využívá pro špionáž, kyberútoky a informační války včetně „různých prostředků pro ovlivnění nálad a chování obyvatel".

Společník listu na trhu informační bezpečnosti odhaduje početní stav podobných jednotek na asi jeden tisíc lidí, a na jejich financování se vydává ročně kolem 300 milionů USD. „My (na ministerstvu komunikací a spojů) o „kybervojscích" nic nevíme, ničím podobným se nezabýváme", řekl Volin.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMožnost jak může Ukrajina s pomocí Ruska zachránit svůj systém tranzitu plynu   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:35:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pro zachránění ukrajinského systému tranzitu plynu po roce 2019 musí Kyjev přivést k jeho řízení Rusko, společně s Evropskou unií, domnívá se lídr opozičního hnutí „Ukrajinská volba - Právo národa“ Viktor Medvědčuk.

Medvědčuk připomněl, že v roce 2019 vyprší platnost kontraktu mezi Ukrajinou a RF na dodávky a tranzit plynu. Podle něj „s vypršením platnosti daného plynového kontraktu může Ukrajina trvale ztratit svůj tranzitní potenciál a veškerou tranzitní infrastrukturu uvnitř země".

„V případě optimistického scénáře Rusko po vypršení kontraktu značně sníží objem tranzitu plynu na území Ukrajiny. Při použití pesimistického scénáře Rusko zcela upustí od využívání ukrajinského systému tranzitu plynu. Pro Ukrajinu to bude skutečná katastrofa," napsal politik v článku zveřejněném v úterý na stránkách „Ukrajinské volby".

Podle něj plány ukrajinských orgánů zachránit tranzitní systém přivedením k jeho řízení evropské společnosti nevyjdou, protože to neřeší hlavní problém, negarantuje to zájem Ruska v budoucnu využívat tranzit plynu přes Ukrajinu.

„Zachránit tranzitní plynový systém Ukrajiny je při těchto podmínkách možný pouze tehdy, budou-li k řízení systému přizváni všichni tři účastníci procesu, a konkrétně: Rusko jako dodavatel, Ukrajina jako tranzitní země a země EU jako konečný spotřebitel modrého paliva," myslí si. Medvědčuk proto nabízí zrušit zákon, který dovoluje se účastnit konsorcia na řízení tranzitního systému pouze investorům s EU a USA.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPo zvolení Trumpa se ruští miliardáři stali ještě bohatšími   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:33:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jmění ruských miliardářů po vítězství Trumpa ve volbách do prezidentského úřadu USA se zvětšilo o 29 miliard dolarů, píše Forbes.Růst je vysvětlován posilováním národní měny a zvýšením ceny ruských cenných papírů, píše Forbes.

Maximální růst příjmů od 8. listopadu 2016 zaznamenal ředitel plynárenské společnosti NOVATEK Leonid Machelson. Cena aktiv tohoto podnikatele, podle informací Forbesu, vyrostla o 1,9 miliardy dolarů a dosáhla hodnoty 18,2 miliardy.

Michelson je na prvním místě v ratingu nejbohatších ruských podnikatelů roku 2016. Kromě toho výrazně vyrostlo jmění představitelů metalurgického a důlního průmyslu: ředitel společnosti Severstal Alexej Mordašov si polepšil o 1,6 miliardy dolarů, dále vlastník NLMK Vladimir Lisina o 1,4 miliardy. Forbes přitom zmiňuje,že pokud se jmění amerických miliardářů po vítězství Trumpa zvýšilo průměrně o 2,8 %, tak v případě Rusů to bylo průměrně o 7,1 %.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAnkara přejmenuje ulici na počest zavražděného ruského velvyslance Karlova   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:30:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Starosta Ankary Melih Gökçek navštívil velvyslanectví Ruské federace v Turecku a oficiálně oznámil, že ulice Garyagdi v Ankaře, kde se nachází ruská ambasáda, byla přejmenována na počest zahynuvšího ruského velvyslance Andreje Karlova.

Pamětní diplom o přejmenování ulice předal starosta vdově po ruském velvyslanci Marině Karlovové. Hned poté zaměstnanci městského úřadu Ankary tabulky v ulici vyměnili.

Starosta Ankary Melih Gökçek předává vdově po ruském velvyslanci Marině Karlovové pamětní tabulku na počet přejmenování ulice Garyagdi na ulici Andreje Karlova.

„Všem lidem v Turecku působí tahle zločinná vražda nesmírnou bolest. Cílem teroristů bylo pokazit rusko-turecké vztahy, to se ale nepodařilo. Na znamení naší úcty k Rusku a jeho velvyslanci se městský úřad Ankary rozhodl, že ulice, ve které se nachází ruské velvyslanectví, bude pojmenována na počest Andreje Karlova," řekl Gökçek novinářům na ruském velvyslanectví.

V pondělí přijal rozhodnutí o přejmenování ulice jednohlasně městský úřad Ankary. O rozhodnutí tureckých úřadů pojmenovat ulici na počest Karlova hovořil už dřív během pobytu v Moskvě turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRuský velvyslanec v USA dostal pozvání na Trumpovu inauguraci   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:27:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Velvyslanec Ruska v USA Sergej Kisljak dostal pozvání na inauguraci zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, oznámili v tiskové službě diplomatické mise.

„V souladu s praxí a s protokolními pravidly se zvou na inauguraci prezidenta USA zahraniční velvyslanci. Dostali jsme od americké strany pozvání na jméno velvyslance Ruska Sergeje Kisljaka. Velvyslanec se inaugurace zúčastní", oznámil tiskový mluvčí velvyslanectví Nikolaj Lachonin.

Inaugurace 45. prezidenta USA se bude konat 20. ledna. Začne ve 12.00 místního času u budovy Kapitolu, v níž zasedá Kongres. Bylo oznámeno, že Trump plánuje sám napsat inaugurační projev. Ceremoniálu budou přítomny dva až tři miliony lidí.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponThajsko nechce ukrajinské tanky   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:25:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministerstvo obrany Thajska zrušilo smlouvu s Kyjevem o dodávkách tanků „Oplot“ kvůli tomu, že ukrajinská strana neplní smluvní podmínky, uvádějí ukrajinské „Vesti“ s odkazem na prohlášení thajského ministra obrany Pravita Vongsuvana.

Podle slov generála Vongsuvana podle smlouvy, podepsané už v roce 2011, měla thajská armáda převzít 49 tanků do října 2017, ale začaly problémy s dodávkami. V minulém roce ukrajinská strana dodala pouze 20 „Oplotů". V Bangkoku uvedli, že situace je způsobena především domácí situací na Ukrajině.

Poté thajský armádní výbor, rozhodující o nákupu vojenské techniky, snížil objem objednávky vůči Ukrajině a potom zcela přešel na tanky čínské výroby. S Čínou uzavřeli smlouvu o dodání 28 bojových strojů VT-4 s možností zvýšení objednávky.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponCo dělá Čína na Balkáně   
Pridal tk Středa 11 leden 2017 - 03:21:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ještě je brzo očekávat dopadové analýzy hlavních politicko – finančních událostí minulého, řekl bych osudového roku 2016, včetně volební výhry D. Trumpa. Kvalitativní změny světového řádu si čistí cestu vpřed, a bez analýz budou mít vliv na osudy mnoha států světa. Mimo jiné proto, že pták si vyhledává strom, strom si ptáka nevyhledává, jak praví čínské přísloví. Tím ptákem jsou dnes a zůstanou na dlouhou dobu, peníze a politika.
V právě ukončeném kalendářním roce, Čína rozhodla nebýt hlavním kreditorem USA. Zmenšila vlastnictví amerických dluhopisů do 1,12 triliónů USD. Tak se stalo Japonsko opět, od září 2008, hlavním kreditorem USA. Japonci investovali 1.13 triliónů USD do amerických dluhů. O rozhodnutí Číny se vzdát role největšího věřitele USA se nediskutovalo veřejně. Svět se to dověděl v polovině prosince po té, co FED zvýšila svoji úrokovou sazbu na 0,7%. Od ledna do října 2016 Čína prodala 130,4 miliard USD (10,5%). Valutové rezervy Číny se snížily, dosáhly v prosinci 2016 úrovně 3.011 triliónů USD. Jedním z důvodů prodeje amerických dluhopisů byla potřeba podpořit jüan, zvaný rénmínbì, lidová měna. Své sehrály snížený hospodářský růst a vítězství pana Trumpa. To vyprovokovalo odliv kapitálu, především z rozvojových zemí. Odliv kapitálu jsem identifikoval již říjnu, i z Hongkongu.

Prodej amerických dluhopisů se nelíbí expertům Forbes, ani CNN Money. Podle jejich slov se narušil konsensus mezi USA a Čínou. Možná, že na tom něco je, protože se Čína rozhodla investovat v Evropě. Například ve Velké Británii. Tamní vládě dala čínská státní korporace CGN úvěr 6 miliard GBP na stavbu atomové elektrárny Hinkley Point (Summerset), při podílu ve výši 33%. Britská záliba v jüan se prezentuje i v podobě slibu Londýna povolit účast CGN ve stavbě další atomové elektrárny, Sizewell (Suffolk), a investicích do nemovitostí, které dosáhly v uplynulém roce USD 5 miliard. Aby toho nebylo málo, 2. Ledna 2017 byl otevřen 12 tisíc kilometrů dlouhý provoz vlaku s 200 kontejnery mezi Londýnem a čínským městem I-wu (zjednodušené 义乌, tradiční 義烏), městským okresem v městské prefektuře Ťin-chua v provincii Če-ťiang. Rozloha tohoto významného obchodního střediska, celého městského okresu, je 1103 čtverečních kilometrů. V roce 2010 v něm žilo přibližně 1,2 miliónu lidí. Úspora času pro Číňany je veliká: dříve trvala přeprava zboží nejméně 40, dnes pouhých 18 dní. Tak se stala Velká Británie osmým účastníkem projektu a Londýn devatenáctým evropským městem se všemi výhodami a nevýhodami. Pro doplnění uvádím, že komunikační síť Číny v EU, jejíž historie začala 2012, tvoří 39 železničních linií, které spojují 16 čínských měst s 15 evropskými. Proč ČR mezi nimi není, ví i vrabec na střeše.

Předpokládám, že taková intenzita aktivit na území EU se nemůže líbit strýci Samovi. Nepředpokládám, že by si vedení EU uvědomovalo, co dokáže udělat žárlivost. I strýce Sam, který není imunní proti žárlivosti. Čína a Velká Británie totiž spojily 60 států světa! V nich žije 60% obyvatel Planety, a nachází se v nich 75% globálních energetických zdrojů. Již proto věřím odhadům některých tzv. povolaných, kteří vidí objem obchodu během desetiletí na úrovni 2,2 triliónů USD. Proto si dovedu představit, že Británie nemusí mít strach, nebo bolení hlavy z brexitu.

Proto také věřím, že USA studují a monitorují kvalitu čínských investic v EU. Listopadová koupě 17% akcií největší portugalské obchodní banky Millennium BCP čínským konglomerátem Fosun, stejně jako letní koupě 48,5% akcií KUKA Roboter čínskou Midea Group za 4 miliardy Euro, není legrace. Nemůže být legrací ani pro USA. Proč? KUKA je jednou z nejdůležitějších společností západního průmyslu. Vyrábí totiž roboty pro automobilový průmysl. Proto není pro mne překvapením, že USA přinutily vládu SRN odvolat souhlas s prodejem německé společnosti Aixtron čínské společnosti Fujian Grand Chip Investment Fund LP. Podobného osudu se dočkal prodej německého Osramu. Aby utichla tichá kritika národních politiků, USA zvýšily tlak na antimonopolní úřad EU. První výsledek je na bíle dni. 3. ledna 2017, tj. před necelým týdnem, EU regulátor odložil (zatím) do dubna t.r. fúzi ChemChina se švýcarskou společností Syngenta. Když jsem tento výsledek předvídal a vysvětloval během lekce v polovině 2016, nikdo mi nevěřil. A že americký vlak žárlivosti jede rychleji než Pendolíno do Olomouce, Ostravy či Mariánských lázní dokazuje zveřejněný dokument Vědecké rady Administrace vlády USA datovaný 8. lednem 2017. Dokument vyzývá k zákonnému zpřísnění dostupu čínských společností na trh, na příklad polovodičů. Úředníci Committee on Foreign Investment in the US (CFIUS), jak se mi jeví, se bojí čínského plánu, obsahujícího investice do polovodičového průmyslu ve výši 160 miliard USD. Již dnes si v USA neví rady ani pomoci s čínskými investicemi v USA v uplynulém roce, ve výši 45,6 miliard USD. Zainteresovaným doporučuji studium říjnového dokumentu, nazvaného China's Global Rise: Can the EU and U.S. Pursue a Coordinated Strategy? Dojde-li ke koordinaci postupů USA a EU vůči Číně, nebo ne, nevím. Co vím je, že čínský vlak pojede dál, a to i mimo ČR. Proč?

Zjednodušená odpověď zní: desetiletí trvající západní investice do Číny, se vrací zpět na Západ, ale v čínské formě a podle čínských pravidel. Pro nově zvoleného prezidenta USA Trumpa je to výzva, kterou z hlediska národních zájmů USA správně identifikoval a ohodnotil. Proč? Zjednodušená odpověď zní: nepodaří li se stávající trend zpomalit, nebo změnit, protože zastavit jej nelze bez dialogu, ztratí USA zcela hospodářsko – finanční kontrolu nad Evropou. To by se rovnalo totální ztrátě všech výhod, které požívaly USA ze dvou světových válek. Těžko si mohu představit totální ztrátu výhod USA bez boje.

Podívám li se na Balkán, vidím mnohem větší čínskou aktivitu než v ČR. V tomto roce začne pracovat se Srby první čínská banka v Bělehradu. Spolupráce se bude koncentrovat na infrastrukturu, energetický sektor, privatizaci státních podniků, hornictví a turismus. Vedle Srbska se stala Černá hora cílem čínských aktivit. Hlavním čínským projektem v tomto mini státě je stavba 41 km dlouhé trasy Smokovac – Mateševo – Bar-Boljar. Kdo nerozumí potenciálu tak krátké cesty v horách, stávající téměř plně z mostů a tunelů, tomu není pomoci. Přístav Bar bude spojen s jihem Srbska, po té s Bělehradem. Přítomnost prvního rychlého spojení mezi Srbskem a Černou horou změní hospodářství, politiku a život lidí. Co proto udělala EU? Čínská společnost CCCC se dohodla s vládou, čínská banka Exim potvrdila úvěr ve výši 687 mio Euro na 20 let, z celkové investice ve výši 809 mio Euro. Čínská společnost CRBC vede stavbu. Na ní pracují Číňané ve třech směnách a zpracovávají materiál přivezený lodí z Číny do přístavu Bar. Je celá řada dalších projektů, se zájmem Číňanů. Jedním z nich je železniční spojení Bar – Budapešť. Mohu si představit, že dříve než později, nedojde – li k válce, Číňané koupí přístav Bar, budou stavět vodní elektrárnu na řece Morač, a v neposlední řadě budou mít bezvízový styk se Srbskem a Černou horou. Tomu napomáhá otevřený Konfucius institut, ve kterém se Balkánci učí čínskému jazyku a čínské kultuře. Číňané studují na univerzitě v hlavním městě, Podgorici. Na ní studuje každoročně více a více čínských studentů. Proto již dnes mnoho čínských specialistů nepotřebuje tlumočníka v Srbsku, ani v Černé hoře. Své sehraje i prozíravá humanitární aktivita. Ta se projevuje v darování sanitek, učebnic zadarmo, nebo i instalaci městského osvětlení napájeného, jak jinak než čínskými solárními panely.

To vše zní dobře. Jakmile ale vezmu v úvahu nemocnou EU, skutečnost, že Černá hora má nabídku vstoupit do NATO, že reinvestice z Číny v Evropě velice rychle mohou dovést vliv USA v Evropě na bod nenávratu, vše zní jinak. O dopadech představitelného konfliktu mezi USA a Čínou na Balkán a ČR, nebudu psát.Jaký by nebyl další vývoj čínských investic na Balkánu nebo v ČR bude stále platí: Co jednou vstoupí do prostoru a času, musí se také podřídit zákonům prostoru a času (Ludwig Feuerbach). Souhlasu netřeba.
09.01.2017

Jan Campbell

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.5549 sec,0.3437 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,366kB