Neděle 15 leden 2017
Firmám prý chybí lidé   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 07:07:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Za stávajících okolností, tedy při nízké produktivitě práce v Česku, která je ve srovnání s německou na cca 40 %, logicky existuje v naší zemi jen nízká nezaměstnanost. Je to tedy spíše z důvodu vyšší potřeby pracovních sil s ohledem na technologické zaostávání českého průmyslu a jeho nedostatečnou robotizaci a vybavení nejmodernějším strojním vybavením.

Zkrátka, český průmysl potřebuje nové významné impulzy, které by umožnily jeho modernizaci. Český průmysl potřebuje technologickou revoluci a robotizaci. Technologická revoluce uvolní potřebné pracovní síly, protože pracovní procesy s využitím nejmodernějších strojů a technologií budou potřebovat méně pracovních sil, nežli je tomu dosud.

Pokud se začnou české výrobní závody masivně vybavovat novými technologiemi, a tedy dojde ke skutečné technologické revoluci a robotizaci (a to nejen v automobilovém průmyslu), uvolní se během poměrně krátké doby desítky tisíc, ba statisíce pracovních sil, často velmi kvalifikovaných. Pokud dnes hovoříme o tom, že jen 381 tisíc lidí nezaměstnaných v evidenci Úřadů práce nenašlo v prosinci zaměstnání a že vedle toho existuje 132 tisíc pracovních míst, které Úřady práce nabízely. Tak to na jedné straně vypadá jako idyla pro pracovníky, kteří si budou moci říci o vyšší platy. A to, že lidé budou pracovat při nynějším nedostatku pracovních sil za vyšší mzdy je nesporně dobře, ale stejně tak by za vyšší mzdy museli pracovat, pokud by pracovali ve výrobních závodech vybavených nejmodernějšími technologiemi. Tak je tomu v kolínské i mladoboleslavské automobilce, a koneckonců také v nošovické Hyundai. Silná robotizace a nejmodernější technologie, a přitom vysoké mzdy ve srovnání s průměrnou mzdou ve zbývající části českého průmyslu, je charakteristická pro tyto tři české automobilky.

Většina tzv. ekonomických analytiků i tisku (včetně například úterních HN) vůbec nejde, pokud jde o pracovní síly a produktivitu práce, k jádru věci. Velkým retardačním opatřením, které vlastně nyní snižuje zájem českých firem na vybavení se nejmodernějšími technologiemi, je rozhodnutí vedení ČNB z listopadu 2013, kterým byl oslaben kurz české koruny zejména k euru (de facto také k dolaru). Výrobní závody v důsledku tohoto rozhodnutí ČNB musí nakupovat nejmodernější technologie o 10 %, možná i 12 % dráže, nežli by tomu bylo tehdy, pokud by kurz koruny zůstal i po listopadu 2013 plovoucí.

Tedy, jinak řečeno, koruna by dnes ve vztahu k euru nebyla v kurzu 1:27, ale v kurzu někde mezi 23 – 24 korunami za jedno euro. Pokud se dnes vedení ČNB hájí tím, že svým rozhodnutím pomohlo české ekonomice k růstu (to bych spíše přisuzoval jako zásluhu vládě) a česká média to jaksi beze všeho akceptují, mělo by být také známo, jaké negativní důsledky toto rozhodnutí mimo jiné má.

Pokud dnes vedení ČNB anebo někdo jiný říká, že za tři roky se čeští výrobci spojení s exportem mohli připravit na změnu kurzu ČNB, která nastane v tomto roce, mají i nemají pravdu.

Pokud by se výrobní závody měly v posledních třech letech vybavovat nejmodernějšími technologiemi, schopnými dosahovat vyšší produktivity práce a tedy vyšší efektivnosti, musely by nakupovat tyto technologie podstatně dráže, než pokud by byl kurz koruny ve vztahu k euru plovoucí…

Politika ČNB v posledních více než třech letech byla v tomto směru zkrátka ekonomicky nesmyslná.

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše Věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTelevizní stanice CNN uvedla, jak americké vojáky připravují na kybernetickou válku   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:45:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vzhledem k rostoucím obavám z možné kybernetické války s Ruskem USA připravují vojáky na službu ve specializovaných kybernetických vojskách, uvádí televizní stanice CNN.

Vojenská akademie West Point zorganizovala „kybernetický kurs", v rámci kterého kadeti navštěvují semináře aplikované algebry, kryptologie a dalších disciplín. Účastníci kurzu po jeho absolvování budou sloužit v novém druhu vojska, které bude zavedeno do tří let.

Jak podotýká korespondent CNN, v kybernetickém prostoru se vše mění tak rychle, že není možné kadety naučit všechny „metody".

„Snažíme se naučit naše studenty řešit problémy, o kterých zatím sami nemáme jasné představy," přiznal se v rozhovoru televizní stanici ředitel Kybernetického institutu armády USA plukovník Andrew Hall.

Učitelka vojenské akademie Natalie Wanatová, která je také důstojnicí kybernetických vojsk, řekla, že se na kursech kadeti učí matematické pojmy a principy, na kterých je založeno fungování kódování. Podle ní to rozvíjí „kritické a kreativní myšlení" kadetů.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNa Krymu budou rozmístěny další komplexy S-400   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:42:30 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na Krymu budou rozmístěny další komplexy S-400, informuje velitel čtvrté armády vojenského letectva a PVO, generálporučík Viktor Sevasťjanov.

V sobotu byl na Krymu poprvé vyveden do bojového postavení protiletadlový raketový pluk vybavený systémem S-400.

Když Sevasťjanov odpovídal na otázku o přesunu dalších S-400, prohlásil, že „ano, vše je naplánováno, o termínech teď ale hovořit nebudu". Podle jeho slov budou nyní vyvedeny do bojového postavení na Krymu současně systémy S-300 a S-400. „Převaha bude na straně S-400, protože se jedná o mnohem modernější digitální systém," prohlásil ruský generál. Kromě toho zvlášť zdůraznil, že prozatím může krymská protivzdušná obrana kontrolovat a sestřelovat, mimo jiné i vzdušné cíle typu „neviditelných".

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZaměstnanci Deutsche Bank mají zákaz používat SMS a WhatsApp   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:39:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Největší německá banka Deutsche Bank zakázala svým zaměstnancům korespondenci prostřednictvím SMS a používání aplikace pro okamžitou výměnu zpráv typu WhatsApp, informuje agentura Bloomberg.

Příčinou zákazu se stalo to, že banka nemůže ukládat do archívu textové zprávy na rozdíl od dopisů posílaných emailovou poštou.

„Plně si uvědomujeme, že deaktivace (aplikace — red.) zasáhne do vaší každodenní práce, litujeme, že vám to způsobí určité nepohodlí. Je to ale opatření nezbytné, které má potvrdit, že Deutsche Bank dál plní normativně-právní a zákonodárné požadavky," cituje agentura společné prohlášení vedoucí oddělení normativně právního regulování Silvy Materat a vedoucí operační správy banky Kim Hammondsové.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSankce proti Rusku jsou cynické a neefektivní, prohlásil maďarský ministr   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:37:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Sankce jsou cynické a neefektivní, oznámil v rozhovoru pro Die Welt ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó. Také vyzval hlavy EU zanalyzovat dopady penalizačních opatření, než aby označovali Maďary za komplice Putina.

„Nikdy jsme skutečně nepodporovali protiruské sankce," oznámil v rozhovoru pro Die Welt ministr zahraniční Maďarska Péter Szijjártó. „Ale abychom neoslabovali pozici Evropy, nevetovali jsme to," dodal.

„Po zavedení sankcí jsem nezpozoroval žádný progres pro Evropu," pokračoval maďarský diplomat. „My jako EU si tuto skutečnost musíme přiznat. Zároveň vidím, že evropské podniky mají nepřekonatelnou touhu i nadále pokračovat v podnikání v Rusku. Proto považuji sankce za cynické a neefektivní. Je to bumerang, který škodí naší evropské ekonomice. To ale neznamená, že my nějak omlouváme to, že Rusku narušuje územní suverenitu Ukrajiny. Je to složitá situace. Musíme si to přiznat."

„Hlavy evropských vlád a států musí nakonec zanalyzovat efekt sankcí. To by byl první krok. Ale oni to nedělají. Místo toho nás označují za komplice Putina," poradil Szijjártó.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPolsko vysvětlilo nutnost umístění tankové brigády USA   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:35:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministr obrany Polska Antoni Macierewicz vysvětlil nutnost umístění americké tankové brigády v zemi pravděpodobnou „agresí“ ze strany Ruska.

V sobotu v polském městě Zaháň proběhla slavnostní ceremoniál uvítání amerických vojáků, kterého se mimo jiných účastnili premiérka Polska Beata Szydlová, ministr obrany Antoni Macierewicz, velvyslanec USA ve Varšavě Paul Jones a také představitelé místní samosprávy a vojenského velení.

Macierewicz ve svém vystoupení připomněl slova zemřelého v letecké katastrofě u Smolensku prezidenta Lecha Kaczyňského, která byla vyřčena v roce 2008 v hlavním městě Gruzie, „na kterou Rusko zaútočilo". Kaczyńský hovořil o nutnosti „odolat agresivním plánům Ruska". „Proto se vy, američtí vojáci, nacházíte… tady," v této souvislosti podotkl Macierewicz.

Američtí vojáci přijíždí do Polska v rámci operace „Atlantické odhodlání" (Atlantic Resolve), brigáda v zemi stráví devět měsíců. Výměna sil je plánována tak, aby při rotaci nebyla pauza a v oblasti byly stále přítomný americké síly. Vojáci se budou účastnit cvičení s evropskými spojenci, brigáda zahrnuje 3,5 tisíc vojáků, 87 tanků, 18 samohybných houfnic Paladin, více jak 400 automobilů Humwee a také 144 pěchotních vozů Bradley.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSyrská armáda odrazila útok bojovníků IS   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:33:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Syrská vládní vojska odrazila masivní útok bojovníků IS z několika směrů na město Dajz az-Zaur (severovýchod Sýrie), uvádí v sobotu syrská národní agentura SANA.

Podle informací agentury teroristé zaútočili na pozice armády z jihu a severozápadu od vojenského letiště Daj az-Zaur, a také na řadu čtvrtí v západní části města. Posádce letiště se podařilo odrazit útok. Byl zlikvidován velký počet živé síly teroristů a tři tanky protivníků.

Agentura informuje, že už minulý čtvrtek se teroristé pokusili zaútočit na pozice syrské armády na příjezdových cestách k městu, byli však nuceni ustoupit a ztratili 12 bojovníků. Provincie Dajr az-Zaur na severovýchodě Sýrie je prakticky celá obsazena teroristy IS. Stejnojmenné správní středisko je stále pod kontrolou vládních vojsk, tři roky však už obyvatelé žijí v obklíčení. Potraviny a bojové zásoby obyvatelé a vojáci dostávají pouze ze vzduchu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponObyvatelům Aleppa a Homsu předala ruská armáda 1,7 tun humanitární pomoci   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:30:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruští vojáci předali více jak 1.7 tuny humanitárního nákladu obyvatelům ve čtvrti Az-Zahra města Aleppa a ve čtvrti Al-Zagda města Homs v Sýrii, uvádí se v informačním bulletinu ruského Centra pro usmíření v Sýrii.

„Během dne se konaly dvě humanitární akce, v nichž bylo civilistům ve čtvrti Az-Zahra města Aleppa a ve čtvrti Al-Zagda města Homs předáno více jak 1,7 tuny humanitárního nákladu — potraviny, léky a školní pomůcky," uvádí se v dokumentu zveřejněném na webu Ministerstva obrany Ruska.

Také se podotýká, že pro civilisty ve východních čtvrtích Aleppa jsou i nadále v provozu střediska s teplou stravou a vydáváním životně důležitých věcí.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLLR požaduje, aby ukrajinští vojáci opustili „šedou zónu“   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:27:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinští vojáci musí opustit neutrální území („šedou zónu“) na linii dotyku v Donbasu, kterou dříve obsadili v oblasti Novoluhansku, oznámil na briefingu ministr obrany Luhanské lidové republiky Oleg Anaščenko.

Tisková služba Národní milice LLR upřesnila, že ukrajinští vojáci rozmístili své pozice v neutrální zóně. Ministr obrany Ukrajiny Stepan Poltorak naopak oznámil, že ukrajinští vojáci obsadili nové pozice na Světlodarské duge, aniž by narušili minské dohody.

„Nechápeme nečinnost mezinárodní společnosti v souvislosti zločinecké ukrajinské vlády, která ignoruje své závazky. Podle bodu №8 rámcového rozhodnutí trojstranné kontaktní skupiny se na neutrálním území v žádném případě nesmí nacházet síly Ozbrojených sil Ukrajiny, stejně tak jako Národní milice LLR," oznámil Anaščenko.

Zdůraznil, že Národní milice LLR zcela dodržuje tyto požadavky, což vyžaduje i od ukrajinské strany. „Ozbrojené síly Ukrajiny musí opustit nezákonně 23. prosince 2016 obsazenou vesnici Novoluhanskoje, která leží v demilitarizované zóně, kde nyní aktivně probíhá inženýrské vybavení pozic pro rozmístění těžkých zbraní," oznámil představitel ministerstva obrany.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTurecko postavilo stěnu na hranici se Sýrií a Irákem   
Pridal tk Neděle 15 leden 2017 - 06:25:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecko dokončilo stavbu betonové stěny délky 330 kilometrů podél hranice se Sýrií a Irákem v rámci opatření na zabezpečení bezpečnosti, informuje v sobotu agentura Anadolu s odvoláním na turecký Generální štáb.

Uvádí se také, že ještě v délce 191 kilometrů od jižní hranice byl vytvořen plot z ostnatého drátu.

Podle údajů zdroje agentury díky přijatým bezpečnostním opatření bylo za poslední rok odvráceno 57 186 pokusů o nelegální překročení státní hranice, přičemž většina porušení (89,5 %) bylo na hranici Turecka se Sýrií. Bylo zadrženo 424 641 lidí ze 74 zemí světa. Většina pachatelů (390 336 lidí) jsou Syřané. Přitom se počet žoldáků, kteří se snažili připojit k teroristické skupině Islámský stát, oproti roku 2015 snížil 7x, uvádí agentura.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3301 sec,0.1104 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,351kB