Čtvrtek 19 leden 2017
V Antarktidě objevili obrovskou ledovcovou trhlinu   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:35:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Britská antarktická správa zveřejnila na YouTube snímky obrovské trhliny v Antarktidě pořízené z dronu.

Podle vědců trhlina, jejíž dílka dosahuje 40 kilometrů, se vytvořila blízko britské výzkumné stanice Halley VI.

Jedná se již o druhou prasklinu na Bruntově šelfovém ledovci, na němž stanice leží. K první trhlině došlo před několika desítkami let, ale od roku 2012 se začala rychle rozrůstat a od stanice Halley VI ji teď dělí pouze šest kilometrů.

Vědci se obávají, že ledovcová trhlina odřízne stanici od kontinentu. Pro bezpečnostní riziko se Antarktická správa rozhodla stanici Halley VI na zimní období od března do listopadu 2017 uzavřít a přemístit základnu 23 kilometry od trhliny.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTrump dostal od amerických novinářů otevřený dopis s kritikou   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:29:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Představitelé amerických novin napsali zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi otevřený dopis, ve kterém podrobili kritice jeho některé kroky a kde rovněž slíbili, že zvýší svou „laťku“ a informace budou podávat mnohem přesněji.

Jménem novinářského kolektivu autor dopisu hlavní redaktor časopisu Columbia Journalism Review Kyle Pope označil vztahy mezi Trumpovou administrativou a americkými médii za „napjaté." Budoucího prezidenta zkritizovali za nelichotivé výroky na adresu novinářů, kterých se dopustil ve svém Twitteru a odsoudili ho za to, že se vyhýbá médiím a některým dokonce zakazuje psát o jeho činnosti.

Představitelé novinářů uznali, že je to jeho právo, ale poukázali na to, že právě média rozhodují o tom, jak nejlépe donést informaci čtenářům, divákům nebo posluchačům.

Novináři prohlásili, že pouze oni rozhodují o tom, zda budou mluvit s Trumpovými funkcionáři, nebo ne a kolik hodin vysílacího času věnují jeho představitelům. Na druhou stranu ale slíbili, že zvýší úroveň své práce a jejich zpravodajství bude mnohem přesnější. Dříve se objevily zprávy o tom, že budoucí Trumpova administrativa uvažuje, že přemístí tiskové středisko z Bílého domu do jiné budovy. Tato iniciativa byla vysvětlena tím, že se Trumpově osobnosti uděluje příliš velká pozornost a taky tím, že v současném středisku novináři údajně nemají dostatek místa. Spekulovalo se ale i o tom, že změna tiskového střediska je spojena s tím, že zprávy o Trumpovi média podávala velmi negativně.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPolsko vytvoří takovou armádu, která bude čelit „vojenskému nátlaku“ Ruska   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:27:22 Cist komentare / psat: 1 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Polský ministr obrany Antony Macierewicz prohlásil, že jeho zem má v plánu vytvořit ozbrojené síly, které by byly s to čelit „vojenského nátlaku“ ze strany Ruska.

Macierewicz komentoval ve vysílání televizní stanice Republika rozmístění v jeho zemi vojsk USA a NATO. „Jsou zárukou fyzické nezávislosti na vojenském nátlaku z ruské strany, dokud nevybudujeme vlastní ozbrojené síly, dokud to nedokážeme dělat v plném rozsahu sami," prohlásil polský ministr.

Kromě toho zdůraznil, že je třeba směřovat k situaci, kdy budou právě polské ozbrojené síly schopny bránit nezávislost země. V této souvislosti se zmínil i o vytvoření vojsk územní obrany. „Neminimalizujeme armádu, neomezujeme její početní stav, neoslabujeme ji, jak to dělala (do roku 2015 vládnoucí strana) Občanská platforma a (bývalý prezident)Bronislaw Komorowski. Rozvíjíme ji jak prostřednictvím modernizace, tak i zvyšováním početního stavu," zdůraznil polský ministr obrany.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerická kandidátka na vyslance při OSN zpochybnila příspěvky do rozpočtu organizace   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:25:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Kandidátka na post stálého zástupce USA v OSN Nikki Haleyová zpochybnila výši příspěvků USA, které jsou na úrovni 22% rozpočtu této mezinárodní organizace, informuje agentura Reuters s odvoláním na text zprávy připravené pro zasedání senátu, který má k dispozici.

Podle údajů agentury se v úvodních připomínkách Haleyové hovoří o tom, že výše příspěvků Spojených států činí 22% z celého rozpočtu OSN, což je mnohem víc, než částka, kterou přispívá jakákoli jiná země. V této souvislosti se Haleyová ptá „Dostáváme vůbec to, za co platíme?"

Podle agentury současně ve svých poznámkách pochválila činnost organizace, mimo jiné programy dopravy potravin a poskytovaní lékařské pomoci, které zachránily životy milionům lidí, a kromě toho i některé mírové mise.

Haleyová ale současně kritizovala organizaci za vztah k Izraeli. „V ničem ještě nebyl neúspěch OSN tak důsledný a tak pobuřující, jako v předpojatém vztahu vůči našemu blízkému spojenci Izraeli," stojí rovněž v úvodních připomínkách Nikki Haleyové.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDeutsche Bank prognózovala oslabení protiruských sankcí   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:22:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pravděpodobnost zeslabení sankcí USA vůči Rusku v březnu-dubnu roku 2017 je 65%, myslí si analytici v Deutsche Bank, jejich analýzu přináší agentura Bloomberg.

Experti hodnotí pozitivní rétoriku Trumpa vůči Rusku a možnou spolupráci těchto zemí na Blízkém východě. A rozhodnutí oslabit sankce ze strany USA může mít vliv i na sankce Evropské unie, myslí si analytici. Základní rizika přitom z pohledu zrušení sankcí jsou obvinění Ruska z hackerských útoků a odpor jednotlivých amerických senátorů vůči tomu, myslí si experti.

Pokud budou sankce zrušeny, může podíl zahraničních investorů do obligací federálních půjček Ruska dosáhnout 35% z nynějších 30%, myslí si experti. Kromě toho očekává Deustche Bank zvýšení ratingu Ruska od mezinárodní agentury S&P Global Ratings v roce 2017. Banka také na základě své analýzy očekává zdražení rublu a doporučuje investorům nakupovat ruskou měnu, dokud se na ní ještě neodrazilo zrušení sankcí.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSu-35 byly vybaveny ultrapřesnými zaměřovači   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:19:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nejnovější ruské supermanévrovatelné stíhačky Su-35 byly vybaveny unikátními optickými systémy, které dokážou objevit bezpilotní letouny, vrtulníky a letadla podle tepla, vyzařovaného motory.

Opticko-lokační systém OLS-35 rovněž umožňuje zasahovat pozemní cíle.

Základem tohoto systému je citlivá videokamera a termovizor, který funguje za každého počasí, ve dne i v noci, a kromě toho je vybaven laserem. Ten měří vzdálenost k cíli a vytváří neviditelnou skvrnu, na kterou se zaměří bomby a rakety, vybavené laserovou naváděcí hlavici. Údaje jsou předávány na zaměřovací komplex stíhačky, poté palubní stroj vypočítá parametry, což je nezbytné pro přesný zásah cíle. Informace získané prostřednictvím opticko-lokálního systému se objeví na indikátoru na čelním skle v kabině pilota.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNa Krymu reagovali na návrh Savčenkové „vyměnit“ poloostrov za Donbas   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:17:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Návrh poslankyně Nejvyšší rady Naděždy Savčenkové o přiznání Krymu ruským územím výměnou za návrat Donbasu je nereálný, neboť nenajde podporu mezi obyvateli Donbasu. V Simferopolu to oznámil novinářům předseda krymské Státní rady Vladimir Konstantinov.

„Tento výrok (Savčenkové — pozn. redaktora) nemá nic společného s realitou. Jeďte na Donbas a zeptejte se lidí. Situace je tam neustále složitější… Teď je nutné vycházet z názorů obyvatel a vést s nimi dialog. Přejí si to? Zeptejte se je a pochopíte, že ona říká naprosto nerealizovatelné věci," řekl Konstantinov.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSi Ťin-pchingova lekce v Davosu   
Pridal tk Čtvrtek 19 leden 2017 - 03:07:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Si Ťin-pchingova první cesta do zahraničí v 2017, je výjimkou, protože se jedná o návštěvu jedné země, což se v minulosti nikdy nestalo. Spojení státní návštěvy s první návštěvou čínského prezidenta na WEF vzbudilo velký zájem u médií a zainteresované asijské a západoevropské veřejnosti. Nevím, jak je tomu v ČR. Stačí se podívat na China Daily nebo na čínské TV kanály, aby se každý mohl přesvědčit o většinou se usmívající švýcarské prezidentce a občas usměvavém čínském prezidentovi. I to lze považovat za výjimku.

Výjimkou je i Si Ťin-pchingův úterní úvodní projev na WEF. Projev je k dispozici samozřejmě v čínštině, v angličtině na webových stránkách WEF, https://www.weforum.org. Velice dobře strukturovaný obsah projevu, příjemá mimika a řeč prezidentova těla dovolují nazvat vystoupení brilantním. Projev zcela určitě vzbudí zvědavost u Čínu neznajících, kteří se budou chít blíže seznámit s realitami Číny. V kontextu projevu je obtížné identifikovat někoho v EU, kdo by byl schopen v době velkých pochybností o své zemi, nebo o EU přesvědčit, že může hrát roli anti-Trumpa. Americký politolog Ian Bremmer označil Si Ťin-pchingův výstup jako výhru na celé čáře. A dodal, že je vidět v jakých problémech se nachází kapitalismus, když je Čína dnes vedoucím státem na světě s volným obchodem.

Potenciální partneři Číňanů by si proto měli prostudovat projev, již kvůli použitým metaforám, příslovím a citátu. Honey melons hang on bitter vines; sweet dates grow on thistles and thorns, znamená z pohledu filozofie, že není nic perfektního na tomto světě, a připomíná ukončující frázi v americkém filmu, Někdo to má rád horké. Nesmrtelnou hlášku Nïkdo není dokonalý si nechal režisér filmu Billy Wilder (1925-2001) vytesat na svůj náhrobek na hřitově celebrit v Los Angeles. Své má v sobě i citát zakladatele Červeného kříže, Henry Dunant, který použil Si Ťin-pching pro definici nepřítele: Our real enemy is not the neighboring country; it is hunger, poverty, ignorance, superstition and prejudice. Naším nepřítelem není sousední země, jsou to hlad, bída, ignorance, pověrčivost a předsudky.

Co se týče hlavních problémů světové ekonomiky uvedl následující tři: First, lack of robust driving forces for global growth makes it difficult to sustain the steady growth of the global economy. Second, inadequate global economic governance makes it difficult to adapt to new developments in the global economy. Third, uneven global development makes it difficult to meet people’s expectations for better lives. Pro jejich řešení mabídl čínskou variantu, stávající ze čtyř bodů, což je pro mne osobně zajímavé: First, we should develop a dynamic, innovation-driven growth model. Second, we should pursue a well-coordinated and inter-connected approach to develop a model of open and win-win cooperation. Third, we should develop a model of fair and equitable governance in keeping with the trend of the times. As the Chinese saying goes, people with petty shrewdness attend to trivial matters, while people with vision attend to governance of institutions. Fourth, we should develop a balanced, equitable and inclusive development model. As the Chinese saying goes, “A just cause should be pursued for common good.” Development is ultimately for the people. V další časti svého projevu uvedl statistická data týkající se hospodářství, zahraniční pomoci a investic v zahraničí, ukončených projektů, včetně 11 tisíc vzdělávacích kurzů v Číně pro 260 tisíc účastníků ze zahraničí. Jedná o aktivity posledních 38 let. Základ současného rozvoji Číny byl položen v roce 1979 první ekonomickou zónou v Šen-čen (čínsky 深圳; pinyin: Shēnzhèn). To je dnes jedním z největších měst v ČLR, nacházejícího se v jižní Číně, v deltě Perlové řeky u hranic s Hongkongem, ve kterém dnes mimo jiné tvrdě a úspěšně pracuje jeden z mých bývalých českých studentů.

Si Ťin-pching se v projevu zmínil o své cca tři roky staré iniciativě, kterou zveřejnil a formuloval v projektu nazvaném Belt and Road. Nevím, zda je ČR jedním z více než sta zemí a organizací, které se projektu aktivně účastní. Skutečností je, že Čína investovala více než 50 miliard USD do zemí nacházejících se na trase projektu, čímž vytvořila desetitisíce nových pracovních mist pro místní občany. Zmiňuji se o projektu, protože v květnu t.r. se bude konat v ČLR forum, věnované všem otázkám spojených s Belt and Road.

V závěru příspěvku konstatuji, že den po projevu prezidenta Si Ťin-pchinga oficiální čínská media referují skromně. Není co dodat, když prezident řekl vše, co bylo potřeba. Jiný obrázek lze vidět na sociálních sítích: cynismem počínaje, přes vyjádření hrdosti a obdivu k prezidentovi a ČLR, a patrotickými tónya výzvami konče. Do tohoto obrázku výborně zapadají dnešní symbolické návštěvy WHO v Ženevě a OK v Lausanne. Poslání těchto krátkých návštěv ideálně doplňuje včerejší projev na WEF: ČLR je částí mezinárodního společenství, která se podílí na organizacích, které se musí na základě změn reformovat. Přišel čas, kdy je potřeba ukončit slibování a přejít ke konání a činům. To potvrzuje další výrok prezidenta: Victory is ensured when people pool their strength; success is secured when people put their heads together.
A aby toho nebylo málo, ozval se Anthony Scaramucci, člen přechodného týmu prezidenta Trumpa. Vyzval shromážděné elity k vystřízlivění, když se nechal slyšet, že sankce proti Rusku nedávají smysl. Proto očekávám, že brzo vznikne trojice, Trump, Si Ťin-pching a Putin, která bude pracovat ve smyslu slavného výroku Teng Siao-pchinga, který jsem použil v posledním příspěvku: nezáleží na tom, jakou barvu má kočka, černou nebo bílou. Dobrá je ta kočka, která chytá myši. EU probuď se! Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
18.01.2017


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2732 sec,0.0965 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:2,015kB