Pátek 27 leden 2017
Plnění slibů   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:32:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zatím co prezident Trump začal dávat politikům a voličům v USA a zahraničí lekce na téma plnění předvolebních slibů, je málo co seriózního slyšet od západních politiků na téma představitelných následků plnění předvolebních slibů. Jedná se mimo jiné o následky na vztah USA – EU – NATO, na vztahy mezi členskými státy EU a vztah voličů k politikům. Proto se mi nabízí citát Charles Dickense: Neptej se na nic a neuslyšíš žádnou lež… Neptám se, protože vím, že na vše správně odpoví stejně jenom čas.

Brexit bude, nehledě na přibrzdění soudem. Podnikatelé v UK nemají toho času pocit krize a strach z brexitu. Experti mlčí. Bílá kniha k brexitu a návštěva premiérky May ve Washingtonu je v přípravě. Obě mnohé napoví, především co se týče vztahu USA – UK a UK – EU, a tím i k jednotlivým členským státům EU.
Slepený evropský džbán se musí vedle brexitu vypořádat i s jinými skutečnostmi. K nim patří zrušení účasti USA v TPP. Nakolik odchod USA z TPP otevřel dveře Číně a za jakou cenu, odpoví také jenom čas. Nikdo z Čung-nan-chaj (znaky 中南海), uzavřené vládní čtvrti vedle zakázaného města, nejásá a nebude jásat. EU, a jednotlivé státy EU, také ne. Ty nebudou schopny využít odstoupení USA ke svému prospěchu. Přesto, že zájmy EU nejsou nikde definovány, národní zájmy členských států mizí, nebo se již ztratily v koridorech EK, a Čínou vedené RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) nabízí EU šanci a výhodu. Zatím se mi ale jeví, že ČR nevyužívá ani výhody kvalitního vztahu se Sýrií. Rekonstrukci Sýrie pravděpodobně nebude realizovat EU, ani za peníze, ani darem. ČR má, podle mého hodnocení, v Sýrii velkou šanci na bilaterální bázi, se podílet na rekonstrukci země. Oficiální delegace s podnikateli létají ale jiným směrem. Proč?

EU zatím nikomu neodpověděla na otázku, zda li byla vypracována dopadová analýza pro případ uzavření, a neuzavření smlouvy TTIP. Za předpokladu, že tato informace není dezinformací, případná nová jednání EU s USA o hospodářské spolupráci nebudou procházkou rájem. Kokrhání odcházejícího galského kohouta Hollande, kdo ví kam, a přizpěvování kancléřky Merkel, nedávají smysl. Stačí si vzpomenout na Mistrály. Stačila jasná prosba z Washingtonu, kohout ztratil řeč a chuť prodat. Lichocením, kterým je zpravidla vyjádřeno podceňování, nastal totiž konec. Doporučuji i v této situaci Dickense: Kdo z hrdosti nepřizná vlastní chyby, nemá hrdost.
Proces vystoupení USA ze smlouvy NAFTA bude nabízet EU a členským státům EU lekci, jak složité je odejít ze smlouvy, které se účastní USA. Bude to výborná příležitost pro srovnání s procesem brexitu. Trump totiž nemůže jednoduše opustit NAFTA. Zatím nikdo neví, jak bude vypadat konečná konfigurace vztahů USA – Mexika a Kanady. Teď, když prezident Mexika odřekl cestu do USA, kvůli platbě za zeď. Jaké následky to může mít na nedávno podepsanou smlouvu CETA? Jaké na NATO členy, kteří neplatí, co mají?
Splnění Trumpova slibu, zabezpečit USA nezávislost od OPEC, představuje jenom na první pohled výhodu pro EU. Trump může dosáhnout nezávislosti například pomocí instrumentů: a) dovozní clo, b) snížení ekologických norem, c) licencování těžby (outer continental shelf), d) podpora výstavby zpracovávajících závodů a exportu, apod. Ty působí hned. Nejpozději tady se octne EU na křižovatce rozhodování mezi USA, Ruskem a OPEC státy, které se vrhnou jako konkurenti do Evropy. Pro Rusko proto představuje splnění prezidentova slibu potenciální riziko s vícerozměrnými následky. O nich nebude v příspěvku řeč.

Bude – li představitelné následky plnění předvolebních slibů kompenzovat společný boj USA a RF proti terorismu, nebo odstoupení RF od nových dodávek 20 raketových motorů RD 180 do USA, nevím. Vím ale, že případná společná akce USA – RF bude velikou výzvou pro lídry EU. Ti se octnou pod sílícím tlakem nadnárodních a národních společností a pod tlakem voličů. I tady platí Dickensovo, Neptej se na nic a neuslyšíš žádnou lež…

Reorganizace NATO, kterou evropská NATO byrokracie, jak se mi jeví, vidí pouze ve zvýšení finančních příspěvků, se mi jeví nedostatečnou, neadekvátní analýze výroků prezidenta Trumpa. Přibližování EU k NATO by si měl každý volič uvědomit ve spojení s často citovaným článkem 5. Smlouvy NATO. Článek interpretovaný jako záchrana, byl ve skutečnosti v celé historii NATO aktivován pouze jednou! Bylo to v září 2001 a bylo to na nátlak USA. Koalice spojenců a partnerů se vydala do Afganistánu bojovat proti teroristům, přestože věděla, že teroristi byli občany Saudské Arábie, blízkého spojence USA. Proč?

Neméně důležité následky pro EU, Rusko a Čínu bude mít postoj USA k OSN. Dnešní náklady OSN jsou cca 40x vyšší ve srovnání s náklady počátku 50 let. 5,4 miliard USD na dva roky práce OSN se sekretariátem zaměstnávajícím 41 tisíc lidí, plus 9 miliard USD na platy 120 tisíc mírotvorců a kombinovaný dluh USA vůči OSN za 2014-2015 ve výši 926 miliónů USD, abych jmenoval jednu část problému a nepsal o UNICEF a dalších, jsou jednou z příčin předvolebního slibu, korupce a transformace OSN do privátní korporace. Ty totiž v posledních létech v tichu platí humanitární akce OSN, a veřejnost to ani netuší. Proto si mohu představit, že reorganizace OSN bude mít vliv i na zahraniční politiku USA. Kromě již iniciovaných škrtů různých programů v zemích a organizacích, které nejsou nakloněny zájmům USA a demokratickým pravidlům ala USA, kam se řadí i OSN, si mohu představit konfrontaci USA, pro začátek s Čínou. Proč?

Za prvé. Reuters s odkazem na ministra obrany Filipín Delfin Lorenzana dnes sdělila, že Pentagon dal zelenou začátku staveb v rámci mezistátní dohody o rozšíření spolupráce v oblasti obrany (EDCA). Jedná se o sklady, kasárna a letištní dráhy na pěti dohodnutých místech. Jaký osud má, nebo jaký osud čeká filipínského prezidenta v tomto kontextu, nevím.

Za druhé. Z US State Department odchází experti, včetně: P. Kennedy, J. Barr, M. Bond, J. Smith a další. To znamená, že vzniká vakuum. Koho na uvolněné pozice vakuum zatáhne, nevím. Vím ale, že to bude výzva pro předpokládaného ministra Rex Tillersona, ale především pro prezidenta Trumpa. V neposlední řadě i pro EU, potažmo Rusko a Čínu.

Za třetí. USA přes americké velvyslanectví v Pekingu a generální konzuláty ve městech Čcheng-tu, Kanton, Šanghaj, Šen-jang a Wu-chan hledají nekomerční organizace. Ty mají do 28. února 2017 představit projekt na vyučování Číňanů o politických a kulturních hodnotách USA. Jedná se o program s neomezeným počtem grantů. V dokumentu se zmiňuje, že s pomocí těchto grantů se americká vláda chystá „rozšířit misi USA v Číně a zlepšit partnerské vztahy" mezi národy těchto zemí, podnikateli a vědeckými institucemi. Hlavním cílem programu je kulturní programování čínského národa, který „je základním kamenem zahraniční politiky USA… Američtí specialisté budou provádět kulturní programování čínského auditoria s pomocí různých vzdělávacích programů — seminářů a tréninků, výstav, hudebních a divadelních představení," stojí v popisu grantu. Reakci Číny na program si dovedu představit. Jestli je něco podobného připraveno pro Rusko, nevím.

Hodnotit slučitelnost uvedeného programu, post inaugurační konání prezidenta Trumpa, volební sliby na adresu Číny, na adresu Ruska a situaci ve světě, ve kterém paralelně k bezradnosti politiky a hospodaření na dluh, vyrůstá trend spojující teoretickou fyziku, matematiku a IT s cílem vysvětlení robotům abstraktní lidské myšlení, dnes nebudu. Proto doporučuji spolu s nebožtíkem Dickensem všem: Užívejte si života. Mrtví budete dlouho. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
26.1.2017


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRučičky „hodin posledního soudu“ se posunuly   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:30:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Američtí fyzici posunuli minutovou ručičku symbolických „hodin posledního soudu“ o 30 vteřin blíže k „nukleární půlnoci“. Oznámila to redakce časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, která má projekt na starosti.

Teď hodiny ukazují 23:57:30.

V oficiálním prohlášení stojí, že toto rozhodnutí ovlivnilo několik faktorů, mezi něž patří i vyjádření Donalda Trumpa o posílení amerického jaderného arzenálu a jeho zpochybňování klimatických změn.

Naposledy hodiny posledního soudu měnily svůj čas v roce 2015: tehdy se ručičky posunuly vpřed o dvě minuty a ukazovaly 23:57.

Nejblíže k půlnoci, která má znamenat nukleární katastrofu, se ručičky dostaly v roce 1958 po prvním testu vodíkové pumy: hodiny tehdy ukazovaly 23:58. V roce 1991 lidstvo dělilo od konce světa až 17 minut, což bylo spojené s koncem studené války.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína může provádět vývoj nové rakety vzduch-vzduch   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:28:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čína může provádět vývoj nové rakety třídy vzduch-vzduch s doletem okolo 400 kilometrů, píší ve čtvrtek noviny China Daily.

Podle informací novin publikovala čínská armáda dříve fotografie stíhačky J-11B, která byla vyzbrojena neznámou raketou, která dosahuje délky prakticky čtvrtiny letounu, jež činí 22 metrů. Informuje se, že fotografie byla vytvořena během cvičení v listopadu loňského roku na severozápadě země.

Kromě toho, jak říká China Daily, na internetu se objevily fotografie stíhačky J-16, která byla vyzbrojena podobnou raketou. Novinám se nepodařilo spojit s oficiálními představiteli čínského ministerstva obrany pro komentář. Zdůrazňuje se, že informace o vývoji nové rakety třídy vzduch-vzduch dříve žádná nepřišla.

Jak řekl novinám vojenský expert Fu Qianshao, Čína může provádět vývoj nové rakety, která bude schopna zasahovat důležité cíle, například letouny včasného varování či tankovací letadla, která zůstávají daleko od bojové zóny během ozbrojeného konfliktu. Ten také zmínil, že většina moderních raket třídy vzduch-vzduch na světě jsou schopny zasahovat cíle na vzdálenost okolo 100 kilometrů, přičemž nová čínská raketa bude schopna ničit cíle na vzdálenost 400 kilometrů.

„Úspěšné vytvoření takové potenciální nové rakety by se stalo důležitým pokrokem při obnovování sil čínského letectva," dodal Fu Qianshao. On přitom zmínil, že taková raketa bude schopna stoupat do stratosféry do výšky 20-50 kilometrů a pokračovat tam v letu, dokud neobjeví cíl a nezasáhne ho.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLotyšsko se musí „otočit směrem k Rusku“ řekl bývalý ministr   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:26:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Lotyšské vedení si musí uvědomit, že poté, co byl zvolen Donald Trump prezidentem USA, vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se začnou budovat jinak, a republika se musí „otočit směrem k Rusku“, řekl ve čtvrtek novinářům bývalý ministr zahraničních věcí Lotyšska Janis Jurkans.

„Amerika bude s Ruskem, a ne proti Rusku, jak to bylo v době Obamy. My se také musíme otočit směrem k Rusku, přemýšlet, jak obnovit ekonomické kontakty. Přemýšlet, co je třeba udělat, aby otočení se tváří k Rusku bylo rychlé a efektivní. Je třeba začít hovořit na diplomatické úrovni, bez křiku, bez hluku, provádět takzvanou „politiku kachny" — kdy se na povrchu zdá, že nic nedělá, a pod vodou probíhá velmi energická práce. Aby se to stalo, je třeba vůle", řekl Jurkans.

Přitom vyjádřil názor, že „vládní strany mají takovou vůli".

„Budou sedět a dívat se a až jako poslední něco udělají", uzavřel bývalý ministr.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponGruzínská legie samovolně opustila pozice v Donbasu   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:24:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ozbrojenci Gruzínské legie, kteří bojovali v Donbasu na straně ukrajinské armády, symbolicky opustili své posty u linie dotyku kvůli tomu, že jim nebyly vypláceny peníze a rozhodli se vrátit do Gruzie. To řekl představitel Národní milice samozvané LLR Andrej Maročko.

„38 žoldnéřů z takzvané Gruzínské legie ze sestavy 25. praporu 54. brigády ukrajinské armády v oblasti obce Troickoje v Popasném rajonu na území konfliktu s velitelem brigády Gorbaťukem si kvůli neplacení peněz sedli 24. ledna do autobusu a odjeli do Charkova, aby potom pokračovali dále do Gruzie," řekl Maročko žurnalistům.

Podle jeho slov to byli právě tito ozbrojenci Gruzínské legie, kdo podle verze ukrajinských médií minulý týden postoupili na pozice LLR v oblasti Stětlodarské duhy.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLe Penová je pozvána na Krym   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:22:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Krym pozval kandidátku na funkci prezidenta Francie za stranu Národní fronta Marine Le Penovou, aby navštívila poloostrov, řekl předseda krymského parlamentu Vladimír Konstantinov.

Řekl, že důvodem takového kroku bylo „jasné a srozumitelné" stanovisko Le Penové vůči Krymu.

„Ona je právě jednou z mála politiků, kteří přesně pochopili celý osud a nebyli líní přečíst dějiny Krymu, aby to pochopili", řekl Konstantinov RIA Novosti.

Podle jeho slov mnozí západní politici se dívají na situaci kolem Krymu zvysoka, nezatěžují se přáním vyznat se v tom, co se děje.

„(Návštěva) bude pro nás důležitá, doufáme v to. Nejspíše to bude možné před francouzskými volbami", dodal Konstantinov.

Před časem Le Penová v interview pro noviny Izvestija řekla, že v případě jejího vítězství ve volbách Francie uzná Krym jako součást Ruska. Slíbila také, že obnoví normální vztahy mezi Paříží a Moskvou, především vystoupí za zrušení protiruských sankcí.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČíňan jel měcíc na kole domů   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:20:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čínský dělník celý měsíc jel na kole, aby stihl doma oslavit čínský lunární nový rok, ale vydal se špatným směrem. Oznámil to portál Anhuinews.com.

Podle portálu silniční policie města Wu-chu v provincii An-chuej na východě Číny zastavila na silnici muže jedoucího kole. Ten policistům sdělil, že plánuje zdolat téměř 2000 kilometrů, aby se stihl dostat na svátky domů.

Muž policistům řekl, že směřuje z města Ž'-čao ve východní provincii Šan-tung do města Cicikar v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě země. Policisté mu vysvětlili, že se nachází 500 km jižněji od místa, ze kterého začal svou pouť. Příčinou tohoto nedorozumění se podle něj mohlo stát to, že mu kolemjdoucí špatně ukázali směr, když se jich ptal na cestu.

Policisté však dělníkovi, který utratil většinu svých peněz v internetové kavárně, pomohli a koupili mu vlakovou jízdenku do města Cicikar.

Čínský nový rok neboli Svátek jara připadne letos podle lunárního kalendáře na 28. leden, kdy má nastat rok ohnivého Kohouta. Oficiální novoroční oslavy v Číně budou trvat od 27. ledna do 2. února.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUkrajina zakázala veškerý dovoz knih z Ruska   
Pridal tk Pátek 27 leden 2017 - 03:18:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předseda Ukrajinské asociace nakladatelů a knižních distributorů Alexandr Afonin prohlásil, že ukrajinské úřady schválily tříměsíční zákaz na dovoz knih z Ruska, a to i pro osobní potřeby. V charkovské celnici ale uvedli, že žádná nařízení ohledně zákazu dovozu nedostali. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský portál Věsti.

„Od 1. ledna do 1. dubna zakázali (dovoz knih) dokud nebudou vytvořeny odpovídající prováděcí nařízení pro dovoz a kontrolní mechanismus," uvedl Afonin.

Podle něj některým nakladatelstvím zbyly zásoby asi na měsíc a knihkupectví budou rozprodávat zbytek knih zavezených v loňském roce.

Na konci minulého roku ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon o mechanismu, jenž omezuje vstup na ukrajinský trh tištěných publikací s „protiukrajinským obsahem" z Ruska. Parlament tento zákon schválil 8. prosince. Vláda se domnívá, že tato opatření podpoří domácí trh tištěných produktů a zvýší se tak počet ukrajinských knih.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2896 sec,0.0749 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,338kB