Úterý 06 červen 2017
Jiří Paroubek: Čeští ekonomové se diví   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:51:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ekonomové z hlavního myšlenkového mainstreamu Česka se velice diví nad tím, že kurz české koruny po ukončení měnových intervencích ČNB rychle neklesá. To je opravdu divné, že? Vedení ČNB za necelé 3,5 roku nasypalo do tohoto nesmyslného "projektu“ 2,5 bilionu korun. To je neslýchaná částka. A pak se čeští ekonomové diví, proč vlastně dochází k tomu, že českou korunu budeme mít ještě celou řadu let. Ať to stojí naše podniky při konverzích do eura, co to stojí.

Samozřejmě, že všechny tyto věci byly známy vedení ČNB již dopředu. Tedy jaké to bude mít důsledky, pokud se ČNB pustí do dlouhodobého zeslabování kurzu české koruny, na budoucí vývoj směnného kurzu české koruny i po ukončení intervencí. A že to bude znamenat nejen to, že se v českých výrobních podnicích odloží proces technologické revoluce a robotizace. Neboť nákupy nejmodernějších technologií ze zahraničí budou o 12 až 15 % dražší, nežli mohly být, pokud by byl zachován plovoucí směnný kurz koruny po celou dobu probíhajících měnových intervencí.

Neméně závažný dopad na českou společnost i českou ekonomiku bude mít ovšem také to, že v důsledku obrovské masy peněz, které přišly v důsledku měnových intervencí do oběhu (2,5 bilionu korun), nebude možné v dohledné době uskutečnit konverzi koruny do eura. Tedy jinak řečeno, nebude možné uvažovat v dohledné době o vstupu Česka do Evropské měnové unie a tedy o přijetí eura. Prostě proto, že konverze našich úspor z korun do eura za nějakých 25 až 26 korun za 1 euro by prostě vedla k okradení českých občanů na jejich úsporách dobře o jednu čtvrtinu, možná až jednu třetinu jejich skutečné hodnoty.

A viníci toho jsou jasní. Bývalé vedení ČNB, které pracovalo ve prospěch určitých zájmových skupin, zatím anonymních a také ti politici, kteří k tomu mlčeli anebo dokonce souhlasně přikyvovali. To s výjimkou prezidenta Zemana byli vlastně všichni.

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše Věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDrsná pravda bez obalu! Na Evropu se valí ještě horší uprchlická krize, Zaorálek z toho…   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:49:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mysleli jste si, že uprchlická krize z roku 2015 nemůže být překonána? Krutá pravda vyšla nyní najevo. „Časovanou bombou“ je totiž Afrika, ze které se do Evropy chystají miliony uprchlíků. Při bezpečnostní konferenci v Praze varovali experti před touto daleko děsivější vlnou. Evropa a Česko společně s ní se nenachází ve snadné pozici. A při tom všem EU pomalu ztrácí důležitého spojence – právě kvůli krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa by se měla soustředit více na své vlastní kroky. Společné, jednotné, doporučují odborníci.

V Sýrii a Iráku, krize a boj s džihádisty nekončí, a hrozí další vážné problémy, varují experti. „Tváří v tvář mnoha konfliktům v blízkém i vzdálenějším okolí Evropy je nutné promýšlet a realizovat nové přístupy. Evropa se nachází v nelehké situaci,“ uvedl šéf Střediska bezpečnostní politiky Miloš Balabán.

Na Evropu se valí ještě horší uprchlická krize – přijdou miliony uprchlíků

Evropu čekají velké problémy, nejsou „jen“ konfesního charakteru, otázkou náboženského vyznání. S obavami hledí odborníci jižním směrem – do Afriky, která populačně roste.

„Do roku 2050 se Afrika co do počtu obyvatel dvakrát zvětší a bude mít dvě miliardy obyvatel. Dramatický nárůst obyvatel při ekonomické nerozvinutosti řady zemí bude mít závažné sociální a bezpečnostní dopady, které mohou vést k masové migraci, která bude mnohem větší, než jakou Evropa zažila před dvěma lety v roce 2015,“ upozornil Balabán.

„Přijdou miliony uprchlíků, budou problémy v severní Africe, které potrvají nejméně tak dlouho, jako naše evropská třicetiletá válka,“ přitakával německý profesor Harald Müller.

Situace lidí v Africe se navíc bude zhoršovat, varoval. „Je a dále to bude doprovázené obrovskými problémy v oblasti sociální, zdravotní, hygieny, výživy a vzdělávání. Problémy jsou živnou půdou pro činnost celé řady islamistických teroristických uskupení, které intenzivně prorůstají do života tamních společností,“ uvedl český odborník.

V západní Africe se již nyní projevuje vysoká natalita – nárůst o necelá tři procenta ročně. „50 procent obyvatel do 15 let vytváří výbušnou směs v podobě zvýšené kriminality. Je snadné radikalizovat a do teroristických organizací rekrutovat mladé lidi, kterým chybí jakákoliv životní perspektiva,“ dodal.

I tito lidé se stávají hrozbou pro Evropu. Do Evropy míří mj. z Libye. „Nyní je Libye země nikoho. Není tam vláda, není tam řízení a migrantský problém narůstá,“ uvedl italský admirál Luigi Binelli Mantelli, bývalý náčelník Generálního štábu italské armády.

„Západní okupanti v muslimských zemích“

Jak se na další hrozící krizi připravit? Zazněla i upozornění na výroky německé kancléřky Angely Merkelové, že se Evropa musí starat více o sebe. „Že Evropa vezme obranu do svých vlastních rukou, to se nenaplní,“ míní však profesor Müller.

I vojenské intervence na zlepšení situace v některých zemích označil za „marné“. „Někde je to naprostá katastrofa – jako Irák. Zasáhneme ve většinově muslimské zemi, nechápeme situaci v terénu a potom jsme vnímáni jako okupanti, ne jako neutrální arbitr, který přináší mír. Toho už jsme byli svědky mnohokrát, výsledkem je chaos,“ upozornil.

A tak přináší jiné řešení. Dát lidem práci, aby nemuseli utíkat. A nejen to. „Podpořit těch několik málo dobrých vlád. Např. na Blízkém východě je to Jordánsko. Nebo Tunisko. Ačkoli to nikde není čistá demokracie. Velice důkladně bychom se měli zajímat o jejich potřeby – co můžeme udělat pro to, aby tyto země zůstaly stabilní. A aby odsud nemuseli lidé nikam utíkat,“ dodal.

Navrhuje proto hospodářské zóny na pobřeží Středozemního moře v Africe, které by měly volný vstup do evropského hospodářského prostoru. „Zóny, které jsou chráněné od zbytku země. Zejména v severní Africe by to bylo třeba,“ podotkl.

Evropa ztrácí v Trumpovi spojence, míní experti

Čekat na to, že se situace vyřeší sama, by byla osudová chyba, shodují se experti. Je třeba konat. Rozvojová politika a humanitární pomoc Africe mohou mít skutečně velký význam, souhlasí Balabán. Upozornil však na jeden detail – USA vydávají na tuto kapitolu pouze 0,2 procenta HDP.

Padala však také upozornění, že důležitou roli v současné turbulentní době v Evropě hraje Itálie. Mj. od bývalého velvyslance v Turecku Tomáše Laněho. Ve Středozemí je Itálie „frontovou zemí evropské bezpečnosti“, říká Balabán.

Na konferenci proto vystoupil i velvyslanec Itálie v ČR Aldo Amati. „Někteří přátelé se stali pouhými známými. Doby, kdy Evropané mohli počítat s pomocnou rukou, pominuly,“ uvedl Amati. Narážel tím na poslední kroky Donalda Trumpa včetně odmítnutí podepsání klimatické smlouvy z Paříže. „Musíme si z toho udělat závěry jako Evropané,“ upozornil.

Evropa by proto měla podle něj mířit k silnější integraci, aby dokázala blížícím se problémům čelit účinně a společně. „Naštěstí, díky bohu, máme ve Francii prezidenta, od něhož očekáváme nové činy a spolu s kancléřkou Merkelovou povede Evropu k novým krokům integrace,“ řekl Amati na adresu Emmanuela Macrona.

Evropa bude muset vystoupit z komfortní zóny

Na Trumpovy kroky se zaměřili i další řečníci. „Udělejme Ameriku znovu skvělou? Je to velmi specifický rámec. Není to izolacionismus jako před 2. světovou válkou, ale je to staromódní atlanticismus. Spojené státy se otevřely novému myšlení,“ podotkl Brit Richard Sakwa z univerzity v Kentu, zatímco admirál Mantelli později podotýkal, že zájem USA se skutečně přesouvá. A oslabuje to i NATO.

Z Trumpova odklonu však vidí Sakwa i východisko. „Je zapotřebí se zamyslet nad vlastními selháními, nezdary v našem vedení,“ apeloval. „Budeme muset vystoupit z naší komfortní zóny, ve které jsme se dlouho pohybovali,“ doplnila Iréne Mingassonová, šéfka regionálních programů Evropské komise zvaných „Sousedství Jih“. Dle ní je třeba zaměřit se na pomoc a dialog i v afrických zemích, kterých se problémy migrační krize bytostně týkají.

Letošní téma bezpečnostní konference přitom bylo „Meče a pluhy“. Meče jako „hard power,“ vojenská síla, „pluhy“ coby diplomacie a humanitární rozvojová pomoc, které mohou také pomoci čelit hrozbám. Nacházet rovnováhu mezi tím ale není jednoduché, uvedl Balabán. „Exportovali jsme demokracii a západní hodnoty za naše hranice, ne vždy ale s rozmyslem. Což se nám i několikrát vymstilo,“ podotkl odborník.

Zaorálek onemocněl. Řeč přišla i na evropskou armádu

Z konference se nakonec omluvil ministr zahraničí Lubor Zaorálek (ČSSD) kvůli nemoci. „Žádná evropská země individuálně není schopná čelit těm hrozbám globálního charakteru, krizím v našem sousedství, izolovaně. Ve společnosti ostatních a v kolektivní reakci je naše síla,“ podotkl Ivo Šrámek, Zaorálkův náhradník a náměstek ministra zahraničí.

Řeč přišla i na společnou evropskou armádu. „Když nasčítáme jednotlivé evropské armády, zjistíme, že jsme jedna z nejsilnějších armád na světě, ale nemáme struktury k tomu, aby tyto armády, tyto síly mohly spolupracovat. Nemáme velitelství, nemáme plánovací schopnosti. To všechno Evropě v tuto chvíli chybí,“ dodal.

Začínáte se obávat? Nebo si myslíte, že jde jen o zbytečné zastrašování?

Autor: Michal Konečný

Zdroj: https://proevropu.com/drsna-pravda-bez-obalu-na-evropu-se-vali-jeste-horsi-uprchlicka-krize-zaoralek-z-toho/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřes šest milionů Američanů sledovalo Putinovo interview na NBC   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:28:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Přes šest milionů Američanů sledovalo minulou neděli večerní pořad Megyn Kellyové na televizi NBC, ve kterém se vysílal rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, oznámil ratingový portál Adweek.

Putin poskytl rozhovor na téma rusko-amerických vztahů a obviňování Ruska z „vměšování do amerických voleb." Tato obvinění vyvrátili jak v Bílém domě, tak i v Kremlu.

Pořad celkem sledovalo 6,1 milionů diváků a rating dosáhl 1,2 % ve věkové kategorii 25-54 let. Byl to od května největší rating NBC s výjimkou sportovních pořadů. Předešlý večerní víkendový pořad na NBC měl v průměru 4,9 milionů diváků.

Zdroj: portál Adweek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponÍrán může zásobovat Katar potravinami na pozadí embarga ze strany zemí Perského zálivu   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:26:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Írán je připraven dodávat Kataru veškeré druhy potravinářských výrobků na pozadí ukončení exportu ze zemí Perského zálivu v souvislosti s diplomatickým skandálem, oznámil šéf íránské Asociace importérů Réza Nuraní.

„Vzhledem k uvalení sankcí ze strany zemí Perského zálivu jsme připraveni exportovat do Kataru veškeré druhy potravinářských výrobků," uvádí Nuraního slova agentura Fars.

Dříve zdroje na trhu oznámily agentuře Reuters, že Spojené arabské emiráty a Saudská Arábie ukončily export cukru do Kataru. Podle agentury je Katar velmi závislý na dodávkách cukru z těchto zemí. Ročně se importuje téměř 100 tisíc tun. Obzvlášť velká poptávka po cukru je během postního měsíce Ramadán, který právě probíhá.

Dříve egyptský zpravodajský portál Youm7 s odkazem na očité svědky oznámil, že obyvatelé Kataru v pondělí ve spěchu kupují potraviny a pitnou vodu. Podle portálu obchodní regály se začaly rychle vyprazdňovat, jakmile se objevily zprávy o tom, že došlo k uzavření hranice se Saudskou Arábií, přes kterou proudily dodávky potravin.

Jak uvádí televize Al-Džazíra, v oblasti saudsko-katarské hranici se již začaly hromadit těžké nákladní automobily, jež se nemohou dostat na katarské území.

Zdroj: Fars, Sputnik, Al-Džazíra

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinsk nechce přerušovat vztahy s Moskvou   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:23:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bělorusko neplánuje přerušovat politické, ekonomické a vojenské vztahy s Ruskem.

Minsk chápe, že potřebuje mít bezpečnostní rezervy ve formě zahraničních trhů kvůli tomu, aby byl pojištěn pro případ jakýchkoli světových finančně-ekonomických složitostí, oznámil běloruský ministr zahraničních věcí Vladimir Makei na tiskové konferenci o jednáních se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem.

Je zřejmé, že nijak neplánujeme přetrhávat naše vztahy. A obzvláště ne ty ekonomické, politické a vojenské s našimi ruskými přáteli. Zároveň ale chápeme, že v případě jakýchkoli světových finančně-ekonomických potíží musíme mít nějaké rezervní možnosti, kdyby něco. Abychom se vyhnuli jakýmsi globálním otřesům," řekl Makei a zdůraznil, že Bělorusko nikam od Ruska neodchází a že Minsk dobře chápe, že jsou ekonomiky těchto dvou zemí blízce svázány.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČeská republika je 6. nejmírovější země světa   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:20:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Česká republika je 6. nejmírovější země světa. Vyplývá to ze zprávy nazvané Globální mírový index 2017, kterou nedávno zveřejnil malajský Deník Sinchew. Singapur se umístil na 21. místě v tomto žebříčku a Malajsie na 29.

Podle tohoto indexu se v první desítce umístily Island, Nový Zéland, Portugalsko, Rakousko, Dánsko, Česká republika, Slovinsko, Kanada, Švýcarsko a Irsko na děleném 10. místě s Japonskem. V asijsko-tichomořské oblasti získaly nejvyšší hodnocení Nový Zéland (2), Japonsko (10), Austrálie (12), Singapur (21) a Malajsie (29).

Z Globálního mírového indexu 2017 vyplývá, že obecně řečeno se svět stal v loňském roce mírovější. Zakladatel Institutu pro výzkum ekonomiky a míru v Sydney Killea uvedl, že ačkoliv je tento trend potěšující, svět stále trápí konflikt na Blízkém východě, americké politické nepokoje, příliv uprchlíků a teroristická hrozba v Evropě.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVe Varšavě bylo zahájeno 4. fórum o rozvoji Číny, Ruska a střední a východní Evropy   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:19:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
4. června bylo na Univerzitě Vistula v polské metropoli Varšavě zahájeno 4. fórum o rozvoji Číny, Ruska a střední a východní Evropy. Fórum uspořádala Čínská akademie společenských věd společně s polskou Univerzitou Vistula.

V rámci fóra došlo k výměně názorů mezi čínskými a polskými odborníky na témata týkající se spolupráce mezi Čínou a Polskem v rámci iniciativy Pásma a stezky. Polští zástupci se seznámili s historií přátelství Polska s Čínou a vyjádřili očekávání, aby se čínské investice zaměřily na zlepšení života obyvatel Polska, jako je bydlení a další oblasti. Polští odborníci si přejí, aby Čína a Polsko nadále posilovaly výměnu v oblasti vzdělání a kultury.

Zástupci z Číny na fóru hlavně diskutovali o výhledu spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy v rámci Pásma a stezky a o současných příležitostech a výzvách.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBahrajn, Egypt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty oznámily přerušení diplomatických vztahů s Katarem   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:18:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bahrajnská vláda 5. června oznámila, že vzhledem k zasahování do vnitřních záležitostí Bahrajnu a podpoře teroristických útoků v Bahrajnu zrušil Bahrajn diplomatické vztahy s Katarem a odvolal své diplomaty z Kataru. Současně požádal, aby Katarští diplomaté opustili zemi do 48 hodin.

Saúdská Arábie téhož dne prohlásila, že vzhledem k zasahování do vnitřních záležitostí a podpoře teroristických akcí zrušila diplomatické vztahy s Katarem a uzavřela pozemní, letecké a námořní spojení s Katarem.

Podle informace státní tiskové agentury přerušily diplomatické vztahy s Katarem také Spojené arabské emiráty z důvodu narušování regionální bezpečnosti.

Egyptské ministerstvo zahraničí 5. června oznámilo, že vzhledem k podpoře teroristických akcí přeruší diplomatické vztahy s Katarem.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPět čínských občanů zemřelo při útoku ve filipínském hotelu   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:17:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čínská ambasáda na Filipínách 3. června uvedla, že jeden občan z čínské pevniny a čtyři občané z čínského Tchaj-wanu zahynuli 2. června při útoku ve filipínském hotelu "Resorts World Manila".

Čínská ambasáda na Filipínách vyjádřila hlubokou soustrast čínským občanům a poskytne pomoc rodinám obětí. Čínská ambasáda na Filipínách současně varovala čínské občany na Filipínách, aby dbali na bezpečnost, nenavštěvovali tento hotel a vyhnuli se místům přeplněným lidmi.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSvětová banka: Globální ekonomika zaznamená v letošním roce růst o 2,7 %   
Pridal tk Úterý 06 červen 2017 - 03:15:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Světová banka vydala 4. června nejnovější zprávu nazvanou Vyhlídky globální ekonomiky, ve které se uvádí, že vzhledem ke zvýšení globální produkce a obchodu a ke zlepšení důvěry na trhu, se letošní růst globální ekonomiky zvýší z 2,4 % v roce 2016 na 2,7 %, což odpovídá lednovému očekávání Světové banky.

Světová banka také předpokládá, že v letech 2018 a 2019 se růst globální ekonomiky udrží na 2,9 %.

Ve zprávě se uvádí, že i když vykazuje růst globální ekonomiky zlepšení, stále hrozí riziko poklesu. Rostoucí trend globálního obchodu ohrožuje zvyšující se protekcionismus. Zvýšení nejistoty ohledně ekonomické politiky rozvinutých zemí poškodí tržní důvěru a nepodpoří investice podniků. Globální finanční podmínky v dohledné době zůstanou příznivé pro hospodářský růst, ale pokud Spojené státy a další rozvinuté země zpřísní měnovou politiku, mohlo by dojít k turbulencím na světovém finančním trhu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2604 sec,0.0664 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,115kB