Pátek 16 červen 2017
Dvě trefy do černého na grémiu ČSSD   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 18:12:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Připomenu-li si jen pár přezdívek, kterými ho náš lid podaroval (Zvorálek, Zadolárek, oranžový Schwarzenberg), naplňuje mě to jistotou, že i tentokrát se naši sociální demokraté na středečním grémiu „trefili do černého“ A to když podle opileckého hesla co tě nezabilo, tě uzdraví, oprostili úlohy vést stranu do nastávajícího volebního boje premiéra Sobotku, a přidělili ji právě nositeli oněch shora zvolených epithetonů. Dílka to lidu, jež nejspolehlivěji vypovídají o tom, jaké skutečné a nikoliv tedy vyfabulované vážnosti a obliby se tento politik pro všechno, čím na sebe přitáhl pozornost, dnes u nás těší. Z čehož nad všechno ostatní vyniká ona jeho zázračná proměna během noci, následující po jeho jmenování ministrem, zahraničí, v níž se na lůžku jednoho z pokojů Černínského paláce dokázal ze své dosavadní oranžové barvy přebarvit jak do modra tak i do duhova, takže zde další den stál před strnulou veřejností Zaorálek už vůbec ne jako vášnivý rétor proti americkému radaru v Brdech (a jak to tak vypadalo, též nepřítel i všeho dalšího amerického roztahování se po světě), ale pravý opak sebe samého ze včerejška, zavilý to nyní protirus a vášnivý proameričan, školometsky poučující národ, že teď už přece někam patříme (myšleny NATO a EU), a musíme se podle toho chovat! A též náruživý obhájce tehdy čerstvě probíhajícího neobhajitelného protivládního puče v Kyjevě, vzniklého nikoliv z vůle lidu, ale koupeného americkými neokonzervativci za pět miliard dolarů a pelmeně a vodku zdarma.

Tenhle obrat a změnu barvy novému zahraničnímu ministrovi lidé a hlavně pak jeho někdejší příznivci (mezi něž jsem též patřil), nikdy neodpustili a nikdy mu jej jako vadu, páchnoucí i po zradě, ani odpustit nemohou. Z tohoto sentimentu vznikly teprve tehdy (a nikoliv tedy nikdy předtím), ony shora zmíněné Zaorálkovy přezdívky, nade vše dokládající, jak obrovskou ztrátu prestiže a dobré pověsti tento člověk během svého vládního angažmá utrpěl, což se samozřejmě nezastavilo jen u něj, ale zasáhlo i jeho stranu a nemalou měrou přispělo k jejímu pádu preferencí od 30 res. 20 procent k dnešním procentům deseti.

Kdybychom žili v normálním světě, strana by se člověka, který ji takto zatěžuje, zbavila a posadila na jeho židli někoho dosud nezkompromitovaného, novou tvář, která by měla jakousi, třeba i minimální šanci vdechnout stranickému voličstvu naději v lepší příští. Ale daleko a předaleko se nalézáme od normálního světa, takže grémium rozhodlo, že právě ten, který též svou mírou propad preferencí ČSSD zavinil, je nejvhodnější osobou i pro úkol přesně opačný, jímž tedy je obrátit pád ve vzestup, a v tomto vítězném duchu vést stranu i do nastávajícího volebního boje s úkolem ne menším, než je její volební vítězství nade všemi. Za kterýžto zázrak má jeho strůjce – ano, pořád mluvíme o témže muži – získat premiérské křeslo.

Je to samozřejmě fantazie, která se skutečnými – a hlavně právě dnes panujícími poměry ve straně i zemi – nemá reálné šance dojít naplnění, a to i kdyby zde vedle Zaorálka nebyla i další postava, jež ze středečního grémia coby figura tentokrát stranicky nejvyšší vzešla. Což je dosavadní ministr vnitra Milan Chovanec, a po rozhodnutí grémia po Sobotkovi též zbrusu nový předseda strany. A docela jako by to bylo podmínkou i pro toto jmenování, znovu muž s nedokonalým renomé u našeho lidu.

Pomiňme v této souvislosti jeho rychlé studium na právech v Plzni, či pověsti, jež se váží k jeho roli při setkání několika činitelů strany s prezidentem republiky po minulých volbách, ale všimněme si onoho jeho činu, kdy před časem oznámil národu, že z titulu své funkce ministra vnitra zřídil na svém ministerstvu dvacetihlavý úřad pro potírání ruské propagandy. Čili úřad na potírání něčeho, co se v naších zglajchšaltovaných a vpravdě totalitních médiích v podstatě nevyskytuje.

Reakce na tento jeho čin se dala očekávat a také se dostavila. Internet se zaplnil protesty lidí proti zřizení úřadu, který chce zřejmě ještě víc, než je tomu dnes, omezit našim lidem přístup k informacím, takže se celá takto zašmodrchaná záležitost se zakulatila oznámením, že se úřadu přiděluje název Centrum proti terorizmu a hybridním hrozbám, přičemž jeho poslání pochopitelně zůstalo stejné, a to takové, jak je ministr napoprvé vyslovil.
I tahle událost se na na pádu preferencí ČSSD podepsala, a já mám důvodně za to, že nikoliv v rozměru malém.

Takže shrnuto: Úkol vynést stranu zpět k výšinám byl svěřen dvěma politikům ČSSD, kteří vedle premiéra nesou zřetelně největší podíl na jejím současném úpadku, takže by se dalo říct, že kozlové byli i tentokrát ustaveni zahradníky.

Že to odporuje zdravému rozumu a že se zde takovýmto počínáním připravuje nejtradičnější české i evropské politické straně nejméně tradiční konec, jímž může být – bude-li tento sebevraždený i nadále pokračovat – i její totální vymazání z politické mapy naší země, dnešní vedení strany sociálně demokratické zjevně nevzrušuje.

Protože to, co se v dnešní ČSSD nosí a co rozhoduje o tom, kdo má ve straně šanci jít výš a kdo naopak bude ponížen až vypuzen, rozhoduje jediná věc: Je to otázka, jak jste na tom ve svém vztahu ke Slávkovi.

To je to, co dnes v ČSSD platí – a pokud to i v budoucnu bude ve straně platit, jak to v ní platí dnes i jak to příklady dnešního vzestupu Zaorálka i Chovance dokládají - nelze někdejší straně dělného českého lidu v jejím budoucím osudu ani v nejmenším co závidět..

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřímá linka s Vladimirem Putinem: jak to bylo   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:26:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruský prezident Vladimir Putin během besedy s obyvateli Ruska odpoví na otázky, které je zajímají a které se týkají politického a ekonomického života země a také mezinárodní situace.

Tradiční televizní přímé linky vznikly ještě za doby prvního Putinova prezidentského období. První se konala 24. prosince 2001. Rekordně dlouhá byla linka roku 2013, jež trvala 4 hodiny a 47 minut. V letech 2004 a 2012 se tato akce nekonala.


Zdroj: https://cz.sputniknews.com/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPan Ki-mun byl nominován na předsedu etické komise Mezinárodního olympijského výboru   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:23:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun byl včera nominován na předsedu etické komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV). V září se bude v peruánské Limě konat 130. plenární zasedání Mezinárodního olympijského výboru, na kterém proběhne volba předsedy etické komise MOV.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach řekl, že Pan Ki-mun přijal tuto nominaci, což Mezinárodní olympijský výbor ocenil. Pan Ki-mun je vysoce uznávaný v oblasti služby veřejnosti pro svou mravní integritu, zodpovědnost a poctivost, a také je blízký partner olympijského hnutí.

Pan Ki-mun působil od roku 2007 do roku 2016 ve funkci generálního tajemníka OSN. Pan Ki-mun uvedl, že je velmi hrdý, že byl nominován na předsedu etické komise Mezinárodního olympijského výboru.

Pan Ki-mun zdůraznil, že Organizace spojených národů a Mezinárodní olympijský výbor udržují úzkou spolupráci. Obě strany se zavázaly k prosazování světového míru.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFederální rezervní systém podruhé zvýšil úrokovou sazbu federálních fondů   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:22:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Federální rezervní systém (FED) 14. června oznámil zvýšení úrokové sazby federálních fondů o 25 základních bodů na 1-1,25 %. Je to druhé zvýšení úrokové sazby FED v letošním roce a odpovídá to všeobecnému očekávání trhu.

Po zasedání o měnové politice FED bylo vydáno prohlášení, ve kterém se uvádí, že od letošního května si americký pracovní trh udržuje trend silného růstu. Americké hospodářství mírně roste. V posledních několika měsících se americká rodinná spotřeba zvýšila a investice do nemovitostí podniků dále rostly. Inflace je ale v poslední době nižší než 2% cíl FED.

FED téhož dne také zveřejnil čtvrtletní ekonomický odhad, podle kterého dosáhne americký ekonomický růst v letošním roce 2,2 %, což je vyšší než 2,1 %, které předpovídal březnový předpoklad. Do konce letošního roku bude míra nezaměstnanosti 4,3 %, což je nižší než 4,5 % podle březnového předpokladu, a inflace bude 1,6 %, což je nižší než březnových 1,9 %.

FED předpokládá, že do konce letošního roku se průměrná hodnota úrokové sazby federálních fondů zvýší na 1,4 %. To znamená, že v letošním roce bude možné ještě jednou zvýšit úrokovou sazbu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRada OSN: Snížení dodávek elektřiny do Pásma Gazy bude mít katastrofické důsledky   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:20:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Koordinátor pro humanitární pomoc a rozvojové aktivity OSN na okupovaném palestinském území Robert Pepper včera varoval, že pokud Izrael provede rozhodnutí o snížení dodávek elektřiny do Pásma Gazy, bude mnoho základních služeb v Pásmu Gazy zcela paralyzováno. Lze říct, že toto rozhodnutí bude mít katastrofické důsledky.

Pepper zdůraznil, že Palestinská národní autorita, Palestinské hnutí islámského odporu Hamás a Izrael by měly klást zájmy obyvatel Pásma Gazy na první místo. Řekl, že obyvatelé v Pásmu Gazy by se neměli stát oběťmi politického boje.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponEU podnikne zákonné opatření vůči Polsku, Česku a Maďarsku, které odmítly přijmout uprchlíky   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:19:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Evropská komise rozhodla o tom, že podnikne zákonné opatření vůči Polsku, Česku a Maďarsku, které odmítly přijmout uprchlíky. Takové rozhodnutí není spravedlivé. EU má dvojitý standard. 14. června to řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein 13. června prohlásil, že Polsko má jeden měsíc na to, aby reagovalo na toto rozhodnutí. Nikoli dva měsíce, jak bývá obvyklé.

Witold Waszczykowski vyjádřil nespokojenost nad rozhodnutím EU. Řekl, že podle plánu na umístění uprchlíků, který zveřejnila EU v září roku 2015, měly všechny členské státy přijmout 160 tisíc uprchlíků. Ve skutečnosti bylo do současnosti umístěno pouze 20 tisíc lidí. Většina států, skoro všechny členské státy EU nesplnily svou povinnost. Evropská komise ale vybrala pouze tři země, aby podnikla zákonné opatření. To je nespravedlivé a je to dvojitý standard.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUrčují svobodu slova v našich médiích lidé s bolševickým myšlením?   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:18:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Určitě si naši občané vzpomenou na cirkus, jaký nastal, když se Andrej Babiš domlouval s redaktorem IDnes, o čem bude psát. Tereza Boehmová na protest proti svobodě slova na IDnes dokonce opustila řady jeho zaměstnanců... Chovají se však sami redaktoři a admini v mainstreamových médiích o něco lépe než Andrej Babiš? Nejsou likvidovaní a zablokovaní nepohodlní redaktoři a blogeři, kteří nepíšou podle jednotných not západního mainstreamu?

Existují blogeři, kteří na VŠECHNO zastávají jednotný názor adminů a na srazech se ujišťují úžasnou jednotou svých názorů. Doslova samí „Úžasňákovi“ Ostatně, posuďte sami příspěvky dvou účastnic srazu: „Nevím přesně co, ale bylo to prostě úžasné.“ A „Bylo mi ctí být v dobré společnosti!“

Co ale, když se tam objeví někdo, kdo nesdílí jejich naprostou jednomyslnost názorů?

Toto si vyzkoušel na vlastní kůži bloger Miroslav Kulhavý, který byl tou úžasnou jednotou názorů ze srazu blogerů rychle vykousaný komentáři typu – cituji: „Proč stále lidi lezou tam, kde jim není dobře...“ nebo „Má to smysl, lézt do soukromé hospody a otravovat, že jsem omezována? Jak dlouho to bude toho hostinského bavit než mně ze svého zařízení vyhodí?“

Cituji z diskusních příspěvku blogerů, kteří tuto jednomyslnost názorů též nesdílí: „Vandy, hlavně, že se všichni mají "rádi"… A Vandy odpovídá: „Jo, patetická občas bývám. Ale pochlebovat neumím.“ Na to se dočkala odpovědi, která snad vystihuje vše: „Konečně člověk, který vidí, co je zcela zjevné. Jedna velká rodina pochlebovačů za každou cenu, jenom aby se mohli cítit součástí stáda a čerpat z toho výhody a být zadobře s adminy. Těmhletěm lidem se ve skutečném životě velkým obloukem vyhýbám…“

Bylo by to všechno úsměvné, pokud by na druhé straně nebyli likvidovaní blogeři a diskutující, kteří tuto jednomyslnost názorů nesdílejí.

Již zmíněný bloger Kulhavý byl za svoje názory potrestaný tím, že jeho články se nesmí objevovat na hlavní straně blogu a též není v seznamu blogerů. Pokud si chce člověk najít jeho blogy, musí si jeho jméno zadat do vyhledavačů jako je Google nebo Seznam. Stejně dopadl i kritik naší ČT Josef Havránek.

A co úplně zlikvidovaní blogeři a diskutující, kteří porušili názorovou jednomyslnost? Břetislav Olšer, Lucie Provazníková, Jiří Vyvadil, Martin Konvička, Petr Fojtík, Petr Vysočan, Eva Valerie Maxová, Viktor Vereš, Libor Vaněk, Růžena Kupková…

Jejich likvidace byla „zdůvodněna“ ušlechtilými slovy o porušování kodexu blogera.

Nebylo by potom poctivější do kodexu blogera rovnou napsat, že jsou vyžadované POUZE názory souhlasné s mainstreamem a adminy IDnes?

Je totiž přímo do očí bijící fakt, že admini nechávají bez jakéhokoliv omezení agresivně napadat a urážet blogery, kteří nezapadají do „jednotné mainstreamové názorové unifikace.“

Stačí se podívat pod blogy Petra Cvalína (člen KSČM), kde řádí stále stejná parta „sluníčkářů“ s opravdu „demokratickými“ názory – cituji: „A ty, komunisto, patříš za mříže...“ nebo „Petříku vás mezi tu zrůdu, možno zařadit také!“ ZDE , nebo – cituji: „Dobrému komunistovi utrhnout nohu, a toho špatného s ní umlátit...“ ZDE Nezdá se Vám, vážení čtenáři, že podobné názory by „slušely“ spíše radikálním bolševikům nebo fašistům než „sluníčkářům“, kteří se tolik zaklínají západní demokracií a svobodou slova? Nemají nakonec „sluníčkáři“ blíže k bolševikům´, kterými se neustále zaklínají?

A když si tito unifikovaně myslící diskutující neví s názorovým oponentem rady, tak jej udají, že má fake identitu a unifikovaně myslící admini jim ochotně vyhoví.

Jedna takto zablokovaná blogerka se však nedala a domluvila si schůzku s šéfreaktorkou IDnes paní Petrovou.

Se svojí svobodou slova dopadla takto – dovolím si citovat z jejího dopisu:

„Paní šéfredaktorka moje argumenty, doložené písemně příklady, naprosto odmítla, doslova mi ty papíry hodila přes stůl jako psovi, přestože jsem jí slušně vstřícně požádala, ať si je prohlédne a podala jsem jí je. Bylo totiž hodně tristní, že jsem téměř nebyla puštěna ke slovu, že mne arogantně okřikovala paní Janků, když jsem chtěla sdělit svoje stanovisko a názor. "Teď mluvím já!!!", "Ještě jsem nedomluvila!!", "Na to se Vás nikdo neptal!!" atd atd. Opravdu hodně,hodně asertivní mladá dáma, která by mohla být mojí vnučkou.

Ještě jeden poznatek ze schůzky-paní šéfredaktorka v jednu chvíli zmírnila svoji rétoriku a zoufale mne žádala, abych psala, pokud tak moc teda chci psát blogy, někam jinam, na nějaký jiný portál. V tu chvíli mi jí bylo skoro líto. Neschopná nic řešit, nepřístupná jakýmkoliv argumentům, málem skuhrala o vyřešení "problému" tak, že prostě nebude. Ten její strach, očividný, zjevný strach byl až zoufalý. Připadalo mi to, jako kdybych byla vyhazována z krámu s tím, že jinde to mnou chtěné zboží, mají taky, ať si jdu nakoupit někam jinam. Tristní, zoufalé jednání.

Závěr schůzky? Žádný. Vlastně ano, obě dvě dámy mi unisono sdělily, na dotaz, zde teda ještě někdy budu moct psát blogy, že pokud ony budou na svých pozicích, tak NIKDY! Paní Janků si jedovatě přisadila, že mi nikdy neměli dovolit registrovat se jako uživatelce, že to byla chyba jejích kolegů v administraci. Už jsem jenom čekala, kdy zopakuje slova pana Bangu, že to je JEJICH portál, jejich "obývák". Že ho mají řádně zprivatizovaný a mají od něj klíče jenom oni. Rodina Bangových + ona + paní šéfredaktorka. Paní Janků doslova přetéká asertivitou. Já tomu subjektivně říkám drzostí až neslušností.

A paní Petrová? Ta se tak bojí o svůj post, až je to tragikomické. Bojí se cokoliv řešit, bojí se pana Bangu, bojí se i Vás. Nedokáže řídit nic konstruktivně, není objektivní.“

Jediné, za co jí mohu poděkovat, je to, že mi zařídila parkování v garážích iDNESu a její asistentka, paní Weissová se mne ujala, byla milá a ochotná jako doprovod.

Já se jen ptám. Kam jsme to od roku 1989 dospěli, když je od adminů stejně jako od bolševiků vyžadovaná naprostá jednota názorů a ten, kdo nejde s námi, tak jde proti nám… Jenže kam s ním?

Pro začátek znemožnit jeho svobodu projevu, zablokovat jej, ale co dále? Budeme následovat příkladu Ukrajiny, kde námi tolik podporovaný režim zavedl totální cenzuru zpravodajství, zablokoval televizní vysílání i nepohodlné weby a nepohodlní pisálkové jsou fyzicky napadáni a pronásledováni za přihlížení státní moci? Přitvrdíme a dosáhneme „úrovně“ bolševiků z padesátých let? Ostatně nemáme k nim zase až tak daleko, když jsme schopni vydávat obyčejný terorismus prezentovaný bratry Mašíny za hrdinské činy. Chceme se opravdu co nejvíce přiblížit padesátým létům naší historie?

Budou naopak přibývat blogeři, ze kterých šovinismus, rasismus a agresivita spojená s nenávistí vůči všemu ruskému (či prezidentovi Zemanovi) jenom kape? Jmenovat autory těchto blogů snad nemusím, jejich články bývají pravidelně v Zaujálech či na titulce...

Velikou ironií ale je, že i přes neustálou likvidaci blogerů s jinými názory, jsou samovyvolení „sluníčkáři“ v drtivé menšině, a to i přes maximální podporu ze strany adminů.

Je to k smíchu, nebo k pláči, když admini stojí v názorové menšině, ale o to sveřepěji likvidují blogery a diskutující, kteří nesdílejí jejich menšinové názory?

Na důkaz mého tvrzení se podívejme, jak si „sluníčkáři“ stojí s karmou mezi několika tisíci blogery. Nic, proti blogerce desetiletí Martě Kučíkové, ale její vítězství s pouhými 67 blogy za 10 let a karmou 36,05 je momentálně na 35. místě. Blogeři jako Větvička či Šichtařová, kteří mají trvale karmu přes 47 a ve všech žebříčcích neustále vedou, ostrouhali...

A jak si stojí „sluníčkáři“ s trvalou protekcí v Zaujálech či na Titulce? Žádná sláva, mezi první padesátkou jsem jich napočítal 6. Zato je drtivě válcují blogeři jako Jitka Přikrylová, Jiřina Holotová, Tomáš Vyoral či Monika Pilloni. A nechybím tam ani já. Pokud se podíváme na internetové diskuse na Novinkách, kde nepohodlní diskutující nejsou tolik likvidovaní, tak tam jsou „sluníčkáři“ v totální názorové menšině.

Měl jsem za to, že právě veřejné blogy jsou pro vyjádření různorodosti názorů a výzvou k vzájemné diskusi. Že názory všech lidí nejsou jednotné je snad normální, ale proč jsou likvidovaní blogeři a diskutující, kteří diskutují slušně, ale ne podle představ redaktorů a adminů?

Za sebe dodávám. Toto je v pořadí můj 299. blog za 7 let blogování na IDnes. Tak jsem zvědavý, zda se objeví i můj 300. blog, nebo budu následovat řady výše jmenovaných zakázaných blogerů a z IDnes se postupně stane blog hlásající názory agresivních extremistů zapadajících do jejich názorové jednoty.

O naprosté názorové jednotě hlásali staří bolševici. Bude tedy narušování této názorové jednoty i porušováním kodexu blogera? A má potom vůbec nějaký smysl blogy psát? Nestačilo by pouze citovat slova jedné blogerky, která jsem uvedl výše: „Nevím přesně co, ale bylo to prostě úžasné…“

Jaromír Petřík

Zdroj: Nová republika

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPutin po patnácté   
Pridal tk Pátek 16 červen 2017 - 03:07:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Děkuji všem čtenářům, kteří četli moje poslední čtyři příspěvky na téma Nedůvěra, rozhodli se sdělit mi vlastní názor nebo hodnocení, a žádají o pravidelné komentáře k dění ve světě. Odpovídám tímto komentářem dnešního přímého přenosu otázek a odpovědí prezidenta Putina. Ve své podstatě lze shrnout obsah čtyř příspěvků a obsah patnáctého přímého přenosu otázek a odpovědí prezidenta Putina do tří rčení: 1) Nihil novi sub sole - Nic nového pod sluncem. 2) Bližší košile než kabát. 3) Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

První rčení představuje potvrzení objektivního vývoje na úrovni společensko - politické a individuální. Sancta simplicitas! - Svatá prostoto! Druhé je návodem k jednání, třetí hovoří o hodnotách. Každé rčení se tedy zabývá jiným problémem. Nic nového pod sluncem, vybízí myslet v kontextu a používat fakta. Ta nemusí být pravdou. Bližší košile než kabát souvisí více s racionalitou než s etikou, a reprezentuje naprosté selhání mechanismů, jež by nás měly přimět neignorovat cíle a zájmy dlouhodobé oproti těm bezprostředním. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše (בעסער אַ האָן אין האַנט אײדער אַן אָדלער אין הימל) představuje mravní ponaučení, jednu z charakteristik člověka: vlastní zájmy jsou nejbližší. Egoismus.

V kontextu napsaného se nabízejí otázky: 1) Čemu poslouží dehonestující paušalizace předchozího systému a rusofobie, nabývající podoby nenávistně fanatické slepoty, když tzv. demokratický systém plodí neřešitelné protiklady? 2) Co přijde, až dnešní mladá generace dospěje a pochopí, že dopracovat se vlastnímu názoru je sice méně pohodlné než přijmout nabídku sugestivních našeptávačů učení novodobých sekt, ale že je to jeden z mála způsobů, jak se přiblížit pravdě? 3) Co přijde, až mladá generace začne pochybovat, hledat, srovnávat a zohledňovat vlastní zkušenosti? Nebude následovat další překmit kyvadla znovu někam hodně daleko, jen směr pohybu bude jiný a z podstatné části opět protichůdný?

Přímý přenos otázek a odpovědí prezidenta Putina v 2016 byl rekordní, co se týče otázek mladých Rusů a také těžkosti u prezidenta najít odpověď. Odpověď na otázku „ Co by si přál od zlaté rybky“ to dokázala, podobně jako odpověď na otázku „Co si myslíte – Puškin měl dvojku z matematiky, udělal by dnes maturitu (jednotnou státní zkoušku?“ Dnešní přímá linie, trvající 3 hodiny 56 minut a 70 (nearanžovanými) otázkami potvrdila: 1) Důvod programu otázek a odpovědí v přímém přenosu, 2) Dlouhodobý trend a 3) Jeden z důležitých protikladů současnosti. Ad 1) - Důvodem programu je kontrola porozumění problémů ve společnosti s pomocí otázek v přímém přenosu a zápis otázek, na které nebylo možné odpovědět v přenosu. Ad 2) - Vnitřní a sociální politika, reprezentovaná každodenními objektivními a subjektivními problémy občanů staví do stínu jejich zájem o zahraničně politické objektivní a subjektivní výzvy, kterým čelí Ruská federace. Ad 3) - Malá důvěra k politikům, ke státní správě, tím i k vládě, je kompenzována vysokou nadějí a důvěrou k prezidentovi. Ten se nechtěně dostává do role poslední naděje a spasitele (Обращались во все инстанции, никто не помогает! Вся надежда на вас.) Nemám v úmyslu hodnotit, nakolik prezident Putin může naděje občanů a roli spasitele dále plnit a splnit. V každém případě Putinovo dnešní urbi et orbi nasměrované na místní a regionální politiky, funguje. Podobně fungují jeho urbi et orbi z Valdaje pro západní publikum, nebo s Peterburgského ekonomického fóra a další vystoupení prezidenta Putina určená pro vládu a širokou veřejnost. Fungování těchto urbi et orbi znamená, že vláda a Kreml nemají fungující systém objektivní zpětné vazby od občanů. Proto byly dnes po prvé do přenosu zapojeny a monitorovány na příklad sociální sítě.
Dnešní přímá linie představila Putina nejenom znajícího ohromné množství faktů a dat, sebevědomého, ale i vtipného, humorného a klidného, umějícího zprostředkovat pocit, že vše dobře skončí: Finis coronat opus - Konec dobrý, všechno dobré. Odpovědi týkající se Ukrajiny, USA a Sýrie byly umírněné, odpovědi na otázky z osobního života a tragédie jedné občanky nemocné rakovinou, byly zcela jistě pro mnohé, přesvědčivě lidské. V případě vysvětlení citátu Lermontova prezidentem Porošenko, nebo výpovědi šéfa FBI Comeyho, se prezident Putin představil jako opravdový gentleman. Tím je podle nebožtíka Kopeckého „muž, který kam usedne, zdobí.“

To nelze říci o lídrech EU, včetně trojice vládní strany, která si dovolila transformaci premiéra na tři části v zemi menší než velká Moskva a problémy rovnajícími se méně než jednomu promile těch v Moskvě. Trojice bude mít problém vysvětlit svým voličům, jak je to možné, že dnes Senát USA osvobodil NASA od sankcí, dovolil NASA spolupráci s Ruskem a český podnikatel nemůže svobodně obchodovat se svým východním sousedem. Tempora mutantur, et nos mutamur in illis - Časy se mění a my se měníme v nich. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3007 sec,0.1160 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,126kB